• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pływacy mistrzami świata niepełnosprawnych

mik
19 lipca 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Patryk Kowalski (w środku) w Pradze zdobył złoty medal w rywalizacji grzbiecistów na 100 metrów. Do tego gdańszczanin dołożył dwa srebrne krążki wywalczone stylem dowolnym. Patryk Kowalski (w środku) w Pradze zdobył złoty medal w rywalizacji grzbiecistów na 100 metrów. Do tego gdańszczanin dołożył dwa srebrne krążki wywalczone stylem dowolnym.

Pływacy gdańskiego stowarzyszenia rehabilitacyjnego "Szansa-Start" udowadniają, że niepełnosprawność nie kończy marzeń o sportowej karierze. Monika Belczewska, Patryk Kowalski oraz Nikola Kacik szkolą się pod okiem Hanny Klimek-Włodarczak, trenerki kadry olimpijskiej w Atlancie oraz Sydney. Z ostatnich mistrzostw świata do lat 23 przywieźli 10 medali w tym 2 złote. Jak sami zapowiadają ich marzeniem jest występ na igrzyskach paraolimpijskich.



- W pierwszej klasie szkoły podstawowej rodzice zapisali mnie na basen, ale mówiąc szczerze bałem się wody i nie przepadałem za pływaniem. Z czasem moje podejście uległo zmianie i stało się to moim hobby. Po wypadku w 2006 roku, w wyniku którego straciłem część lewej nogi, nie zamierzałem z niego rezygnować. Wróciłem do szkółki "Pływak", gdzie na jednym z treningów zjawiła się pani Hania i zaproponowała mi dołączenie do jej grupy - tłumaczy Patryk Kowalski, 22-letni student AWFiS w Gdańsku.
Decyzję o dołączeniu do grupy prowadzonej przez byłą trenerkę m. in. Alicję Pęczak zawodnik podjął osiem lat temu. Jak sam twierdzi, pływania nie miało być dla niego lekarstwem na sytuację, w której się znalazł ani ucieczką przed niepełnosprawnością. Poza opuszczeniem szóstej klasy "podstawówki" życie toczyło się bez zmian.

- Kiedy Patryk zaczynał u nas pływać w 2009 roku to po 50 metrach się zatrzymywał i potrzebował chwili oddechu. Teraz w ciągu dwóch treningów dziennie potrafi pokonać dystans 12 kilometrów. Jego upór i zaangażowanie sprawiły, że jeździ na najważniejsze imprezy w Europie i na świecie - mówi Hanna Klimek-Włodarczak.
Z ostatnim mistrzostw globu osób niepełnosprawnych ruchowo do 23 lat pływak wrócił z trzema medalami: złotem wywalczonym na 100 metrów stylem grzbietowym oraz dwoma srebrami na 100 i 400 m stylem dowolnym.

Medale zdobyte przez pływaków gdańskiego stowarzyszenia na mistrzostwach świata do lat 23 w Pradze

Monika Belczewska U-23 (kategoria S 8)
Złoto - 100 m stylem motylkowym
Srebro - 50 m st. dowolnym
Brąz - 100 m st. grzbietowym
Brąz - 200 m st. zmiennym

Patryk Kowalski U-23 (S 10)
Złoto - 100 m st. grzbietowym
Srebro - 100 m st. dowolnym
Srebro - 400 m st. dowolnym

Nikola Kacik U-16 (S 8)
Srebro - 100 m st. grzbietowym
Brąz - 50 m st. dowolnym
Brąz - 400 m st. dowolnym

Trzykrotnie na podium w Pradze stanęła również 15-letnia Nikola Kacik, a jeden krążek zdobyła jego klubowa koleżanka, Monika Belczewska. 22-latka od szóstego roku życia trenowała pływanie w Samborze Tczew, ale jej dynamicznie rozwijająca się kariera została nagle zatrzymana. Wracająca z mistrzostw Polski zawodniczka uległa wypadkowi komunikacyjnemu, po którym nie odzyskała pełnej władzy w jednej z rąk.

- Do pływania wróciłam dopiero po pięciu latach. Nie ukrywam, że obawiałam się powrotu na basen, ale w końcu przezwyciężyłam ten lęk. Pomógł mi w tym fakt, że pozostali zawodnicy trenujący w stowarzyszeniu również przeszli w życiu swoje. Wszyscy nawzajem się motywujemy, nakręcamy do działania i nie chcemy użalać się nad swoim losem - deklaruje zawodniczka.
  • Multiimedalistka mistrzostw świata - Monika Belczewska.
  • Nikola Kacik (po prawej) na zawodach w Pradze udowodniła, że świetnie radzi sobie zarówno w stylu dowolnym jak i grzbietowym.
  • Gdańscy pływacy zdobyli łącznie 10 medali.


Pływacy "Szansy-Start" uczestniczą w zajęciach jak pełnosprawni sportowcy i nie oczekują od szkoleniowców taryfy ulgowej. W ciągu tygodnia biorą udział w siedmiu jednostkach treningowych na basenie, a do tego dochodzą również ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz siłownia.

- Podczas dwóch godzin treningu przepływają średnio 7-7,5 kilometra. Pełnosprawni pływacy, których w przeszłości przygotowywałam do największych imprez w tym czasie pokonywali niecałe 10 km. Różnica wynika z mniejszej siły oporowej, która wiąże się z wolniejszym tempem - Hanna Klimek-Włodarczak.
Treningi na obiekcie gdańskiej Alchemii to jednak nie wszystko. Sportowcy biorą udział w obozach przygotowawczych oraz zgrupowaniach kadry narodowej przed najważniejszymi imprezami sezonu. W kwietniu studenci AWFiS pojechali do Sierra Nevady, aby tam szlifować formę przed mistrzostwami Europy.

- Można powiedzieć, że żyjemy na walizkach. Jeździmy z jednego zgrupowania na drugie, czasem mamy tylko dzień przerwy w domu, aby przepakować ubrania i ruszamy w dalszą drogę. Zwiedziłem dzięki temu "kawał" świata. Nie jeździłem tam jednak na wycieczki, tylko po to, aby ciężko trenować - zauważa Patryk.
Oboje zgodnie przyznają, że ich celem jest udział w igrzyskach paraolimpijskich, które za cztery lata odbędą się w Japonii. Monika po cichu liczyła na to, że uda jej się dostać do kadry na wyjazd do Rio de Janerio już teraz, ale nie osiągnęła wymaganego minimum. Aby wystartować w Brazylii na dystansie 50 m stylem dowolnym zabrakło jej nieco ponad sekundy.
mik

Opinie (9)

  • Gratulacje

    Podziwiam hart ducha i ambicje! Zycze wielu medali!

    • 17 2

  • Nie użalają się nad swoim losem:)

    nie ma nic gorszego niż chorzy wiecznie użalający się nad swoim losem.
    Dystans 12 km dziennie jest imponujący!

    • 12 3

  • sportowcy,,,, (1)

    Tym ludziom należy się cześć i chwała,
    potrafią znalezć swoje miejsce w życiu,
    i odpowiednio je wykorzystać,
    sport potrafi im pomóc w przezwyciężeniu
    wiele przeszkód jakie spotykają ich w
    codziennym życiu i tym życiem się cieszyć,
    serdeczny uścisk dłoni przesyłam
    wszystkim wytrwałym i życzę dobrych wyników...BACHA,,,

    • 7 3

    • Tym sportowcom należy się cześć i chwała,
      potrafią znalezć swoje miejsce w życiu,
      i odpowiednio je wykorzystać,
      sport potrafi im pomóc w przezwyciężeniu
      wiele przeszkód jakie spotykają ich
      w codziennych obowiązkach a nagrodą,
      są właśnie zdobyte medale,
      serdeczny uścisk dłoni przesyłam,
      wszystkim wytrwałym i życzę więcej medali,,Bacha...

      • 3 0

  • Wielkie brawa!!!

    Gratulacje, dla całej trójeczki pływaków !!!

    • 4 2

  • Brawo Nikola!

    Gratulacje składają Kadłuby!

    • 3 2

  • Chcemy więcej! (1)

    Brawo!!! Wspaniałe osiągnięcia!!! Prosimy o więcej informacji na temat niepełnosprawnych sportowców wszelkich dyscyplin!!!

    • 3 2

    • mów za siebie. Ja nie proszę. Czas antenowy jest zbyt cenny

      • 1 2

  • Szacun! i wielkie brawa!!!

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Święta Wielkanocne nad morzem - atrakcje dla całej rodziny

450 zł
zajęcia rekreacyjne

Konopna Noc Saunowa!

125 zł
spotkanie, morsowanie, trening

Aktywne Świętowanie - Wielkanoc 2024

w plenerze, zajęcia rekreacyjne, sporty ekstremalne

Forum

Najczęściej czytane