• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Parkrun zmieniony. Impuls z Australii

mad
6 marca 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
W gdyńskiej lokalizacji Parkrun, jak i w Gdańsk-Południe zamknięto w ten weekend klasyfikację generalną. W gdyńskiej lokalizacji Parkrun, jak i w Gdańsk-Południe zamknięto w ten weekend klasyfikację generalną.

Pierwszy tegoroczny weekend marca przywitał uczestników cotygodniowych biegów parkrun wspaniałymi warunkami pogodowymi. Dzięki temu wielu biegaczy uzyskało nowe rekordy życiowe. W każdej lokalizacji liczna była ekipa młodych mam i ojców, pchających przed sobą wózki biegowe ze swoimi pociechami. W biegach zaszły istotne zmiany, bowiem nie będzie już prowadzonej klasyfikacji generalnej. Kolejne odsłony biegów w Parku Reagana, przy zbiorniku retencyjnym Świętokrzyska oraz na Bulwarze Nadmorskim w sobotę, o godz. 9.



Co istotne, od marca biegi parkrun zmieniają formułę. Nie będzie już prowadzonej rocznej klasyfikacji punktowej kobiet i mężczyzn. Pomysł wyszedł na wniosek: Australii, Kanady i Szwecji. W związku z tym automatycznie została zakończona klasyfikacja punktowa, dlatego też biegacze z najwyższą punktacją z Parkrun Gdańsk-Południe i Parkrun Gdynia zostali nagrodzeni unikatowymi medalami, aby nie poczuli się rozgoryczeni swoją ponad półroczną walką.

W najmłodszej trójmiejskiej lokalizacji parkrun na gdańskim Zakoniczynie, w 31. odsłonie biegu wzięło udział około stu zawodników. Najszybciej trasę wokół zbiorników retencyjnych pokonał Paweł Jedynak z czasem 18:23. Drugi przybiegł Łukasz Pomagruk z wynikiem 18:42, a trzecie miejsce przypadło Tomaszowi Bagińskiemu z rezultatem 19:36.



Wśród pań triumfowała Agnieszka Stencel z czasem 22:03. Druga była Natalia Piórkowska (23:29), a trzecie miejsce zajęła Joanna Sztybor (23:42).

Czołówka końcowej klasyfikacji generalnej Parkrun Gdańsk-Południe
Panie:
1. Dorota Grzegorczyk - 2755 pkt.
2. Agnieszka Stencel - 2549 pkt.
3. Magdalena Grzywacz - 2442 pkt.
Pełna klasyfikacja generalna

Panowie:
1. Krzysztof Klawikowski - 2517 pkt.
2. Roman Waldowski - 2362 pkt
3. Łukasz Pomagruk - 2153 pkt.
Pełna klasyfikacja generalna


W Parku Reagana na starcie stanęło 110 biegaczek i biegaczy. Linię mety jako pierwszy z czasem 18:16 minął Tomasz Bagrowski, dla którego była to 35. wygrana w gdańskim cyklu. Drugi z niemal 40-sekundową stratą do zwycięzcy był Grzegorz Neubauer (18:55), a tuż za nim zameldował się Ireneusz Sywanycz (18:56).



U pań najlepsza była 8. w klasyfikacji generalnej biegu Elżbieta Tuwalska, z niezłym czasem 19:33. Daleko w tyle znalazły się kolejne uczestniczki, które wypełniły podium - Anna Sas-Bojarska (22:00) oraz Małgorzata Grochowska (23:02).

Natomiast w Gdyni stawkę zdystansował Paweł Pacholec z czasem 17:19. Na drugim miejscu znalazł się Jerzy Trzebiatowski (17:55), a trzy sekundy za nim znalazł się Tomasz Bogusz (17:58).



Wśród kobiet najlepsza okazała się Laura Stolarczyk (21:27). Na drugim miejscu znalazła się Kinga Tomaszewska (21:59), a trzecią pozycję zajęła Kamila Szulc (22:16).

Obecnie biegi parkrun odbywają się w 41 miejscach Polski. Łącznie na całym świecie jest ponad 1000 lokalizacji w 13 państwach, m.in. w Australii, Danii, Irlandii, Nowej Zelandii, Republice Południowej Afryki, USA czy w Wielkiej Brytanii. Uczestnikami są osoby w wieku od 8 do 81 lat.

Czołówka końcowej klasyfikacji generalnej Parkrun Gdynia
Panie:
1. Kamila Szulc - 1944 pkt.
2. Sybilla Stolarczyk - 1886 pkt.
3. Magdalena Kruszyńska - 1793 pkt.
Pełna klasyfikacja generalna

Panowie:
1. Tomasz Bogusz - 2060 pkt.
2. Marek Ruciński - 1997 pkt.
3. Bartłomiej Grzegorek - 1896 pkt.
Pełna klasyfikacja generalna


mad

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (8)

  • ja to równe 28 minut miałem :(

    • 7 1

  • super sprawa

    bieganie to jedna z najprzyjemniejszych czynności w życiu, kto tego nie doznał nawet nie wie co traci ;)

    • 10 5

  • Dlaczego mnie to nie dziwi

    "Co istotne, od marca biegi parkrun zmieniają formułę. Nie będzie już prowadzonej rocznej klasyfikacji punktowej kobiet i mężczyzn. Pomysł wyszedł na wniosek Australii, Kanady i Szwecji."

    Pewnie znieśli żeby nie dyskryminować tych, którzy wolniej biegają. Mogliby czuć się dotknięci patrząc w wyniki. Czekamy na parytety odnośnie biegaczy LGBT i mniejszości narodowych w parkrunach :D

    • 10 3

  • Najgłupszy sport (2)

    I nie ma glupszego ;)

    • 2 15

    • (1)

      A ja myślę, że są np.curling, darts, polo...

      • 3 1

      • Akurat darts nie jest glupie :P

        • 0 1

  • ponadpolroczna...

    • 2 0

  • Bieganie skomercjalizowane

    Generalnie chodzi o to, że bieganie już dawno odeszło od czynnika rywalizacji. Kiedyś było tak, że biegały tylko elity, a zatem byli to sami mistrzowie, siłą rzeczy wiązani walką o jak najwyższe miejsca. Ostatnio okazuje się, że ten tradycyjny model nie jest aktualny, bo biegać może każdy, lepiej bądź gorzej, szybciej albo wolniej. Rywalizacji nie ma, bo tym słabszym trzeba dać fory i pokazać im, że są na równi z najlepszymi. To akurat jest bardzo fajne. Jeżeli chodzi o minusy biegania to najgorsze jest to, że my raczej nie mamy świadomości, że napędzanie biegowej energii idzie w parze z dążeniem do zdobycia kasy.

    Medal, który wiesza się biegaczowi na szyje nie jest za darmo. Uczestnik biegu płaci za pakiet, a więc de facto go kupuje, a nie wygrywa. Oczywiście ciesząc się z biegów mało kto tak do tego podchodzi (nawet ja, szczerze to przyznam). Radość z ukończenia biegu powoduje, że wiedza o wpłaconej sumie poświęconej na uczestnictwo w nim odchodzi w kąt.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Święta Wielkanocne nad morzem - atrakcje dla całej rodziny

450 zł
zajęcia rekreacyjne

Konopna Noc Saunowa!

125 zł
spotkanie, morsowanie, trening

Aktywne Świętowanie - Wielkanoc 2024

w plenerze, zajęcia rekreacyjne, sporty ekstremalne

Forum

Najczęściej czytane