• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Oblegane Orliki. Rezerwacja miesiąc wcześniej

Rafał Sumowski
3 czerwca 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Trójmiejskie Orliki cieszą się ogromną popularnością. Na tyle dużą, że zamiar gry na nich trzeba zgłosić odpowiednio wcześniej. Trójmiejskie Orliki cieszą się ogromną popularnością. Na tyle dużą, że zamiar gry na nich trzeba zgłosić odpowiednio wcześniej.

W Trójmieście funkcjonuje jedenaście Orlików, na których bezpłatnie można korzystać z boisk piłkarskich oraz wielofunkcyjnych. Obiekty są tak oblegane, że ich rezerwacji do gry trzeba dokonać miesiąc wcześniej! - To dobrze, że boiska są oblegane. Cały czas analizujemy, kto ma do nich dostęp i jak go ułatwić - wyjaśnia Monika Chabior, prezes Fundacji Rozwoju Kultury Fizycznej, operatora krajowego projektu "Animator - Moje Boisko Orlik 2012".



Czy zdarzyło ci się grać na Orliku?

Rządowy program budowy Orlików, rozpoczęty w 2008 roku, pozwolił na sfinansowanie 2604 obiektów wraz z szatniami i zapleczem socjalnym, używanych nieodpłatnie przez mieszkańców. Koszty budowy obiektów podzieliły między sobą: jednostki samorządowe, Urzędy Marszałkowskie i Ministerstwo Sportu i Turystyki. Za ich utrzymanie odpowiadają gminy.

11 takich obiektów znajduje się w Trójmieście: 9 w Gdańsku i po jednym w Gdyni i w Sopocie. Boiska piłkarskie i wielofunkcyjne, mieszczą się przy placówkach oświatowych, które korzystają z nich w godzinach zajęć szkolnych, partycypując w kosztach bieżącej konserwacji.

Orliki w całym kraju objęte są programem realizowanym ze środków przekazanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Za jego koordynację odpowiada mieszcząca się w Pucku Fundacja Rozwoju Kultury Fizycznej, które wspólnie z gminami współfinansuje zatrudnianie animatorów dla obiektów zgłoszonych do programu.

Jak przyznają trenerzy środowiskowi trójmiejskich boisk, Orliki cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że aby na nich zagrać, trzeba rezerwować termin ze sporym wyprzedzeniem.

- Obłożenie jest duże, boiska są zajęte praktycznie cały czas. O ile z boisk wielofunkcyjnych można korzystać bez rezerwacji, to na te typowo piłkarskie musimy układać grafiki na miesiąc do przodu. Akurat na naszym Orliku staramy się każdy dzień tygodnia podzielić na poszczególne grupy wiekowe. Boisko trzeba rezerwować telefonicznie. Staramy się zawsze tak ustalać grafik, by jak najwięcej czasu wygospodarować dla najmłodszych - mówi Krzysztof Rykała, animator gdyńskiego Orlika przy Szkole Podstawowej nr 29 przy ul. Ściegiennego 8.

- Mamy grafik na dany miesiąc, w którym znajduje się miejsce zarówno dla szkół, szkółek, stowarzyszeń i klubów piłkarskich jak i grup osiedlowych. Wieczorami najczęściej z boiska korzystają dorośli. Terminy rezerwowane są nawet miesiąc do przodu, ale czasami zdarza się, że akurat termin jest wolny i można skorzystać z boiska spontanicznie - mówi Marta Taczyńska opiekująca się gdańskimi boiskami przy Subisława 22.

W większości przypadków mowa o stałych rezerwacjach, co ułatwia animatorom zaznajomienie się z grupami i pozytywnie wpływa na wzajemną współpracę i przestrzeganie zasad panujących na Orlikach.

- Na boisku przy naszej placówce preferowane są stałe grupy dzielnicowe, do których mamy zaufanie - mówi dyrektor Ogólnokształcących Szkół Sportowych przy ul. Kołobrzeskiej 77 w Gdańsku, Bogdan Derkowski.

Jak przyznaje Jakub Sobala, animator boisk przy ul. Kościuszki 8b w Gdańsku, chętnych do gry jest nawet trzykrotnie więcej niż miejsc.

- Jak widać, boisk nigdy za dużo. Dlatego jako animatorzy staramy się, aby ci, którzy z nich korzystają, przestrzegali zasad i wspólnie z nami dbali o obiekty, które przecież są dla nich, a nie dla nas. Z reguły jest tak, że o tej samej porze, raz w tygodniu na półtorej godziny boisko rezerwuje ta sama grupa. To optymalne rozwiązanie i bardzo ułatwia nam współpracę. Czasem zdarza się, że łączymy zgłaszające się grupy. Prowadzimy też listy rezerwowe, jeśli okaże się, że dana rezerwacja przepada albo grupa nie przestrzega regulaminu. Jego najczęstsze łamanie polega z reguły na zaśmiecaniu boiska i pchaniu się na nie z piwem czy papierosem. Dużo zależy od postawy animatora, bo sytuacje są naprawdę różne - mówi Sobala.



Orliki są otwarte od 1 marca do 30 listopada. W czasie wakacji ich dostępność rośnie - ze względu na brak zajęć szkolnych, rezerwować boiska można przez cały dzień, od godzin porannych. W okresie zimowym ich funkcjonowanie uzależnione jest od warunków pogodowych.

Boiska muszą być regularnie "czesane", a także konserwowane przynajmniej dwa razy do roku. Na takie zabiegi składa się "czesanie" sztucznej trawy specjalną, dużą maszyną oraz uzupełnianie granulatu. Ich roczny koszt wynosi ok. 8-10 tys. zł. Do tego dochodzą drobne naprawy oraz koszty zatrudnienia animatorów i zużycia prądu na oświetlenie (nawet do 40 tys. zł rocznie).

Tłok na Orlikach to znak, że program się sprawdza, a mieszkańcy chętnie korzystają z lokalnych boisk. Trudno jednak zmierzyć, jaki jest ich rzeczywisty zasięg boisk i czy są dostępne nie tylko dla stałych bywalców.

- W dużych miastach na jedno boisko przypada najwięcej osób ze względu na to, że obiekty są otoczone przez bloki i znajdują się w centrum osiedli. To dobrze, że boiska są oblegane, ale cały czas analizujemy kto ma do nich dostęp i jak go ułatwić. Uruchomiliśmy portal naszorlik.pl, w którym można sprawdzić godziny zajęć, dostępność boisk, a docelowo będzie można także zarezerwować termin przez internet. Chcemy aby to wszystko było jak najbardziej transparentne - mówi Monika Chabior, prezes Fundacji Rozwoju Kultury Fizycznej.

Ponadto plany dotyczące zwiększenia użyteczności Orlików dotyczą przede wszystkim boisk wielofunkcyjnych.

- Z badań, które zleciliśmy wynika, że z boisk najczęściej korzystają osoby uprawiające piłkę nożną - chłopcy i mężczyźni. Wciąż są jednak grupy, które ich nie wykorzystują. Zobligowaliśmy animatorów dofinansowywanych ze środków ministerstwa, aby każdy z nich wybrał sobie dwie priorytetowe grupy, dla których będzie prowadził specjalne zajęcia, 15 godzin w ciągu trzech miesięcy. Chodzi o przedszkolaków, dziewczęta, kobiety, seniorów, osoby niepełnosprawne i całe rodziny - kończy Chabior.

TRÓJMIEJSKIE ORLIKI - DOSTĘPNOŚĆ BOISK PIŁKARSKICH
Gdynia, SP 29, ul. Ściegiennego 8
rezerwacje boiska piłkarskiego: 501-146-209
poniedziałek-piątek: 16-20
sobota-niedziela: 9-19

Sopot, III LO, ul. Kolberga 24
rezerwacje boiska piłkarskiego: 602-354-443
poniedziałek-piątek: 16-22
sobota-niedziela: 10-15

Gdańsk, Ogólnokształcące Szkoły Sportowe, ul. Kołobrzeska 77
rezerwacje boiska piłkarskiego: 600-127-457
poniedziałek-piątek: 16-22
sobota-niedziela: 10-22

Gdańsk, Szkoła Podstawowa nr 8, ul. Dragana 2
rezerwacje boiska piłkarskiego: 694-338-303
poniedziałek-piątek: 16-22
sobota-niedziela: 10-21

Gdańsk, Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 7, ul. Orłowska 13
rezerwacje boiska piłkarskiego: 506-116-356
poniedziałek-piątek: 14-22
sobota-niedziela: 10-22

Gdańsk, Zespół Szkół Sportowych i Ogólnokształcących, ul. Subisława 22
rezerwacje boiska piłkarskiego: 501-367-163
poniedziałek, środa, czwartek: 16-22
wtorek, piątek: 16-21
sobota-niedziela: 9-15

Gdańsk, Gimnazjum nr 29, ul. Beethovena 20
rezerwacje boiska piłkarskiego: 608-213-561
poniedziałek-piątek: 15:30-22
sobota: 10-16
niedziela: obiekt zamknięty

Gdańsk, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5, ul. Na Zaspę 31a
rezerwacje boiska piłkarskiego: 506-082-551
poniedziałek-piątek: 16-22
sobota-niedziela: 10-14, 16-22

Gdańsk, Gimnazjum nr 25, ul. Kościuszki 8b
rezerwacje boiska piłkarskiego: 507-817-419
poniedziałek-piątek: 16-22
sobota-niedziela: 10-22

Gdańsk, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, ul. Wodnika 57
rezerwacje boiska piłkarskiego: 583-407-566
poniedziałek-piątek: 18-22
sobota-niedziela: 11-22

Gdańsk, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6, ul. Głęboka 11
rezerwacje boiska piłkarskiego: 606-369-314
poniedziałek-piątek: 16-21:30
soboty niedziele 8-21:30

Opinie (43)

  • że Szczur pozwolił wybudować aż jeden orlik - chyba ma proporcje jedno boisko jedno lotnisko (4)

    i tyle mam do napisanie :-)

    • 33 9

    • teraz doczytałem że jest dostępny od 16 do 20 - powinien być czynny do 18 (1)

      miazga w tej Gdyni

      • 4 3

      • Albo do 16:30, zeby bachory nie zdazyly rozegrac nawet jednej polowy.

        Niech ida chuliganic na miasto a nie grac sobie w pilke.

        • 2 2

    • to w Rumi są TRZY orliki plus jedno prywatne boisku u siostrzyczek

      Gdynia swego czasu pisała że jej Orliki nie pasują i wybudują swoje boiska - chyba nie wybudowali ani jednego boiska ani jednego lotniska :-)

      • 6 3

    • nie potrzeba nam orlików ale basenów

      • 4 5

  • Gdynia- słabo :-(

    Nie musi być od razu orlik, ale chociaż namiastka boiska -przydałoby się np na Karwinach.

    • 16 2

  • Gdynia wstyd (2)

    Znam miasta gdzie mieszka 40 tys. mieszkańców i mają po 3 Orliki a Gdynia WSTYD. Koszt Orlika jest niewielki - max 1 mln, z czego 50% daje Ministerstwo.
    Osobiście podoba mi się INFOBOX ale zdecydowanie wybieram 30 Orlików w Gdyni !!!

    • 21 2

    • w d..e ma ile miasto ma orlików liczy sie ile ma basenów bo na baseny jest 10 razy wiecej chetnych (1)

      i tak sie składa ze ludzie z gdańska jadą do gdyni na baseny bo tam jest taniej i lepiej!

      • 8 7

      • Taaa, lepiej...jasne...

        • 3 5

  • Nie ma sie co dziwic, ze nasza reprezntacja taka slaba (6)

    Gdyby tak 15 lat temu bylo tyle orlikow to teraz bysmy widzieli efekty, a tak to trzeba czekac na wyniki jeszcze jakies 10 lat

    • 11 5

    • liczba boisk głabie niam tu zadnego znaczenia najlepsi piłkarze są własnie w tych państwach biednych (4)

      gdzie niema nic

      • 1 5

      • "najlepsi piłkarze są własnie w tych państwach biednych" (3)

        Np. Holandia, Hiszpania, Czechy, Włochy, Niemcy - same biedne kraje.
        To co piszesz "głąbie" to efekt skali w biednych krajach, gdzie trzeba się wykazać dużą determinacją, talentem i szczęściem. A i tak sporo tych gwiazd to emigranci, którzy dopiero zaczynali kopać piłkę w krajach rozwiniętych.

        • 5 1

        • Brazylia Argentyna głabie!! (2)

          • 1 4

          • (1)

            Nie rozumiem do czego piszesz. PKB na osobę w Brazylii jest porównywalne do Polski, a Argentyny o 50% wyższe. To chyba nie są państwa biedne. Zresztą tam piłka nożna to prawie religia, więc temat nieco inny.

            • 5 1

            • Nie wiem skąd

              Nie wiem skąd masz źródlo danych PKB, ale jest chyba przedwojenne.

              • 0 1

    • Gratuluję poczucia humoru :D

      • 0 0

  • to dla przypomnienia Orliki to była kolejna okazja by zarabic kosztem kasy podatnika dorobic sie milionów! (1)

    Jak udowodnił TVN kolejna afera korupcyjna z udziałem importera trawy na orliki!!Jak udowodnił TVN jaka trawa ma byc na orlikach zdecydował jeden z importerów koles POlityków wymagania jakie postawił spełniała tylko trawa jaka on importował.Urzedasy ministerstwa PO twierdziły ze to była decyzja po zebraniu fachowców i inporterów z całego kraju ale dziennikarskie śledztwo udowodniło ze nic podobnego sie nie odbyło !!To tylko jedna tysiąca afer korupcyjnych tego rządu i urzędasów tego rządu!!A dla czego orliki bo zawsze było wiadomo ze w Polskiej piłce nożnej były największe przekręty i łapówki!!Dlacze nie zdecydowali ze to bedą kompleksy sportowe boiska i do piłki nożnej do koszykówki itp .właśnie dlatego ze na piłce można najwięcej kasy wyprać i nakraść.A najbardziej skorumpowana organizacja na świecie to FiFa
    sprzedac za kase mistrzostwa jak obecnie do Kataru.A Polska piłka jest ostatnia na liście w rankingu nawet za murzynami

    • 14 16

    • Nie cała młodzież to fani piłki nożnej. Wręcz są w mniejszosci.

      Gdyby to nie były orliki a centra rekreacji. Z polem do siatki, z koszem do ulicznej koszykówki z skateparkiem.
      ECH

      • 4 1

  • PAMiętajcie ludzie

    że jest różnica między sztucznym boiskiem, a orlikiem(orlik jest inaczej finansowany, są turnieje im. P.Premiera np. )! W Gdyni jest jeden orlik, ale za to masa sztucznych boisk,,,oczywiście jako kibic uważam, że powinno być o wiele więcej takich boisk :)

    • 5 0

  • ciekawe że za niektóre orliki trzeba płacić aby grać! (2)

    chociaż akurat ten o którym wiem nie znajduje się na liście powyżej zamieszczonej..

    • 6 3

    • to nie orlik, tylko junior

      • 0 0

    • Za orliki się nie płaci

      Ale za inne boiska budowane w ramach innych programów już tak.

      • 1 0

  • A JUNIORY ?

    Na Euro zbudowano społecznie wiele boisk przyszkolnych w Gdańsku w ramach programu EURO - JUNIOR 2012 . Co sie z nimi dzieje czy tez są otwarte dla
    wszystkich ?! Była to znakomita inicjatywa i to nie za pieniądze z budżetu .

    Rodzic

    • 3 1

  • Prezydencie Gdyni - WSTYD ! (1)

    Aż 1 orlik w Gdyni to jest wynik coraz gorszego zarządzania miasta przez Prezydenta - czas go zmienić, bo już dawno spoczął na laurach. Gdynia od kilku lat się rozwija w żółwim tempie ... niestety.

    • 9 3

    • Jakie orliki w gdyni taka ich wizytowka arka.

      • 3 2

  • a po co to sie 'orlik' nazywa? (1)

    • 2 2

    • bo z orlików mają wyrosnąć orły górskiego hehe

      • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Święta Wielkanocne nad morzem - atrakcje dla całej rodziny

450 zł
zajęcia rekreacyjne

Konopna Noc Saunowa!

125 zł
spotkanie, morsowanie, trening

Aktywne Świętowanie - Wielkanoc 2024

w plenerze, zajęcia rekreacyjne, sporty ekstremalne

Forum

Najczęściej czytane