Pogoda na rekordy w biegach parkrun

17 maja 2015 (artykuł sprzed 9 lat)
Maj to miesiąc sprzyjający biegowym rekordom. Nie jest już zimno, ale jeszcze nie jest gorąco. Maj to miesiąc sprzyjający biegowym rekordom. Nie jest już zimno, ale jeszcze nie jest gorąco.

Za nami połowa maja, a warunki do biegania są wręcz idealne. Nie ma upałów, więc miłośnikom biegania łatwiej jest o uzyskiwanie kolejnych rekordów życiowych. W kolejnych biegach parkrun Gdańsk i parkrun Gdynia wśród 271 uczestników, około 70 osób uzyskało nowe życiówki na dystansie 5 km.

SPRAWDŹ ZMIANY W RUCHU DROGOWYM PODCZAS NIEDZIELNEGO MARATONU

W Parku Reagana wśród pań, najszybciej dwie pętle pokonały tradycyjnie siostry Tuwalskie - Elżbieta zanotowała na mecie czas 21:44 i było to już jej 83 zwycięstwo w parkrun Gdańsk. Natomiast Małgorzata oszczędzała siły przed niedzielnym 1. PZU Gdańsk Maraton i bieg ukończyła z wynikiem 21:54. Trzecie miejsce uzyskała Agnieszka Machalica z nowym rekordem - 22:27.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O BIEGAJĄCYCH BLIŹNIACZKACH Z GDAŃSKA

Wśród panów po raz 24 wygrał Łukasz Stachowiak, który 5 km pokonał w czasie 17:05. Drugi z ponad 40-sekundową stratą do lidera był Tomasz Jankowiak (Biegowy Świat), a trzeci Marcin Wietecha z wynikiem 19:02.

STACHOWIAK WYGRAŁ DWA PARKRUNY JEDNEGO DNIA

PEŁNE WYNIKI 170. PARKRUN GDAŃSK

Na Bulwarze Nadmorskim rywalizowało 112 osób przy silnych podmuchach wiatru. Pierwsza trójka na mecie osiągnęła nowe rekordy życiowe. Jako pierwszy przybiegł Konrad Zalewski z czasem 17:50. Kilka sekund później finiszował Jacek Urban (17:57), a na najniższym stopniu podium znalazł się reprezentant biegamyrazem.pl - Krzysztof Szwedek z rezultatem 18:09.

Z kolei wśród pań z wynikiem równym 22:00 zwyciężyła Olga Łotocka, dla której była to już szósta wygrana w parkrun Gdynia. Minutę później na metę z nowym rekordem wpadła Kamila Szulc, a trzecie miejsce zajęła Klaudia Brzeska (23:34).

PEŁNE WYNIKI 176. PARKRUN GDYNIA

Biegi parkrun w Trójmieście cieszą się obok łódzkiej lokalizacji największym uznaniem w Polsce. Popularna blogerka i stała uczestniczka cosobotnich biegów, Agata Masiulaniec (Biegowy Świat) wyjaśnia, dlaczego warto przychodzić na biegi parkrun.

- Nie ma tu znaczenia kto jaki klub reprezentuje, kto jak trenuje. Czy systematycznie czy też sporadycznie. Przychodzi i dobrze się bawi. Choć rywalizacji też nie brakuje. 5 km pokonać jest w stanie niemal każdy biegiem czy też marszobiegiem. Oczywiście znajdzie się zawsze ktoś niezadowolony, ale przecież tu nie walczy się o nagrody, a satysfakcję. I nawet nie tyle najlepsi, co najbardziej systematyczni otrzymują pamiątkowe statuetki. I to dopiero po całym roku zmagań. Trzeba się więc nieco napracować. Tyle, że to ta przyjemna praca. I to jest też w tym najprzyjemniejsze - prostota biegania. Darmowa. Nie dla kolejnych gadżetów, a najczęściej dla ludzi, którzy się pojawiają, bo tak wspomina liczne grono uczestników. Pogoda też nie ma znaczenia. Najczęściej jest nawet przyjazna. Czy mróz czy upalne lato - biegacze meldują się na starcie - wyjaśnia Masiulaniec.

W biegach parkrun może wystartować każdy. Wystarczy raz zarejestrować się na parkrun.pl i przyjść na bieg z wydrukowanym kodem. Biegi odbywają się w każdą sobotę o godzinie 9, w 13 miastach Polski i 400 lokalizacjach na całym świecie (Australia, Dania, Irlandia, Nowa Zelandia, Republika Południowej Afryki, Rosja, USA, Wielka Brytania). W Trójmieście ich gospodarzami są Gdańsk - Park Reagana i Gdynia - Bulwar Nadmorski.