Ponad 5 tysięcy uczestników Grand Prix Gdyni

13 listopada 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

1296 uczestników ukończyło rywalizację na głównym, 10-kilometrowym dystansie XIII Jesiennego Biegu Niepodległości. To rekord w historii gdyńskiej imprezy. Ponadto odbyły się biegi dla uczniów oraz marsz w nordic walking. Jak szacuje miejscowy GOSiR w sportowym współzawodnictwie łącznie wzięło udział niespełna 2,5 tysiąca osób

.

Dzisiaj podsumowujemy rywalizację biegową. Na dystansie kilometra rywalizowali uczniowie szkół podstawowych. Tempo podyktowali Patrycja Adamczyk z SP nr 2 oraz Łukasz Frycz z SP nr 12 w Gdańsku, którzy jako pierwsi minęli metę.

Wśród gimnazjalistów najlepsi okazali się Tatiana Kukiełko z Gimnazjum nr 1 w Gdyni oraz Michał Kopecki (LKS Zantyr Sztum). Natomiast w biegu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pierwszeństwo wywalczyli Zuzanna Ratkowska, córka mistrza Polski w maratonie z 1984 roku, obecnie jedna z czołowych polskich triathlonistek w swojej kategorii wiekowej oraz Adam Kryszewski (Kartuzy).

W biegu głównym tempo podyktował Radosław Dudycz. Aktualny mistrz w maratonie wygrał nie tylko te zawody, ale także po raz kolejny triumfował w cyklu Grand Prix. Na drugim miejscu uplasował się Bartosz Mazerski, a trzeci był Kamil Włodarczyk.

W biegu pań wyraźnie zwyciężyła Marta Szenk z Bydgoszczy, ale powody do zadowolenia miał również druga na mecie Monika Wirkus. To ona uzbierała najwięcej punktów i została triumfatorką cyklu Grand Prix w Biegach Ulicznych 2010.

Ponadto nagrodzono najlepszych w poszczególnych kategoriach wiekowych oraz w kategoriach specjalnych - niepełnosprawnych, ratowników i strażaków. Na mecie dla wszystkich zawodników czekał pamiątkowy medal z Marszałkiem Józefem Piłsudskim oraz ciepła herbata z cytryną.

w puli nagród znajdowały się talony na sprzęt sportowy firmy CRAFT, Saucony, rejsy promem do Szwecji, kursy tańca, czy kosmetyki oraz wejściówki na siłownię i do klubu fitness Spa, a także gratyfikacje finansowe.

Bieg Niepodległości zakończył jednocześnie cykl biegów ulicznych rozgrywanych w Gdyni, na które składały się lutowy Bieg Urodzinowy, majowy Bieg Europejski oraz czerwcowy Nocny Bieg Świętojański. We wszystkich imprezach w sumie wzięło udział ponad 5 000 zawodników z całego kraju.