Rekordzista startów w biegach na 5 kilometrów

12 lutego 2017 (artykuł sprzed 7 lat)
Biegacze musieli zmagać się z temperaturą około -10 stopni Celsjusza. Biegacze musieli zmagać się z temperaturą około -10 stopni Celsjusza.

Tradycyjnie wielu gdańskich i gdyńskich miłośników biegania rozpoczęło sobotni poranek od pięciokilometrowej przebieżki w ramach cyklu parkrun. Biegacze musieli zmagać się z dość niskimi temperaturami, które sięgały blisko 10 stopni poniżej zera. W Gdańsku mamy rekordzistę cyklu Krzysztofa Klawikowskiego, który wystartował w nim po raz 250. Kolejne biegi cyklu w Parku Reagana, na Bulwarze Nadmorskim oraz przy zbiorniku retencyjnym Świętokrzyska w sobotę, o godz. 9. Debiutanci muszą jedynie zarejestrować się bezpłatnie na parkrun.pl.

W najmłodszej trójmiejskiej lokalizacji parkrun na Zakoniczynie miała miejsce rzecz niecodzienna. Krzysztof Klawikowski jako pierwszy w Polsce zaliczył 250. bieg parkrun. Tym samym wstąpił do zaszczytnego klubu 250 parkrun. Warto dodać, że Klawikowski 6 razy zwyciężał, 8 razy zajmował drugą pozycję oraz 23 razy cieszył się z trzeciego miejsca. Natomiast najlepszy jego rezultat na dystansie 5 km to 17:54. Co ciekawe, drugą osobą, która będzie miała niedługo na koncie ćwierć tysiąca biegów, będzie również gdańszczanin - Zbigniew Korduła.

Wśród 69 uczestników, najszybciej trasę wokół zbiorników retencyjnych pokonał Dariusz Kokociański z czasem 18:32. Drugi przybiegł Paweł Jedynak, który minimalnie przegrał finisz zaliczając taki sam czas jak zwycięzca, a trzecie miejsce przypadło Michałowi Skuzjusowi z wynikiem 18:33.

Wśród pań triumfowała Ewa Kłosowska z wynikiem 21:57. Druga była Agnieszka Stencel (22:54), a trzecie miejsce zajęła Joanna Sztybor (24:54).

3. Łukasz Pomagruk - 1954 pkt.

W Parku Reagana na starcie stanęło 84 biegaczy, którzy przed rozpoczęciem biegu zaśpiewali Sto lat Maciejowi Drapelli, świętującemu 53. urodziny. Linię mety jako pierwszy minął Michał Palaschke z nowym rekordem życiowym 18:36. Ponad minutę po nim był Mateusz Hoope (19:52), a trzecie miejsce należało do Grzegorza Neubauera (20:05).

U pań najlepsza była Elżbieta Tuwalska, dla której było to już 120. zwycięstwo w ramach parkrun. Na mecie w klasyfikacji open zajęła bardzo wysokie, 4. miejsce z wynikiem 20:30. Daleko w tyle za triumfatorką znalazły się, druga na mecie Beata Dorsz z czasem 24:05 oraz trzecia Agnieszka Adamowicz z rezultatem 24:16.

3. Hubert Kowalik - 328 pkt.

Na Bulwarze Nadmorskim ze względu na Biegi Urodzinowe Gdyni, biegacze rozpoczęli zmagania już o 8:30. Wśród 77 osób bezapelacyjnie wygrał Tomasz Bogusz z czasem 18:31. 17 sekund za nim był Konrad Zalewski (18:48), a jako trzeci finiszował Jakub Urban z czasem 19:41.

Wśród pań zwyciężyła Karolina Zamarripa z wynikiem 22:48. Na drugim miejscu znalazła się Olga Łotocka (24:05) z rezultatem 23:38, a na trzecia pozycja należała do Kamili Szulc (24:45).

Obecnie biegi parkrun odbywają się w 41 miejscach Polski. Łącznie na całym świecie jest ponad 1000 lokalizacji, które organizowane są w 13 państwach m.in.: w Australii, Danii, Irlandii, Nowej Zelandii, Republice Południowej Afryki, USA czy w Wielkiej Brytanii. Uczestnikami są osoby w wieku od 8 do 81 lat.