• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Skacz, nurkuj, filmuj - kamery do zadań ekstremalnych

Marek Nowak
15 maja 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Kręcenie filmów podczas uprawiania sportów ekstremalnych ma zasadnicze ograniczenia: podczas filmowania nie mamy żadnego wpływu na ustawienie kamery i jej parametrów. Wszystko udaje się dobrze filmować jedynie podczas dobrych warunków oświetleniowych, a podczas akcji łatwo zapomnieć o podstawowych zasadach filmowania. Kręcenie filmów podczas uprawiania sportów ekstremalnych ma zasadnicze ograniczenia: podczas filmowania nie mamy żadnego wpływu na ustawienie kamery i jej parametrów. Wszystko udaje się dobrze filmować jedynie podczas dobrych warunków oświetleniowych, a podczas akcji łatwo zapomnieć o podstawowych zasadach filmowania.

Zrobienie filmu podczas przygód z windsurfingiem, kitesurfingiem, longiem, stand up padle, a także w trakcie motocrossu, nurkowania, skoku spadochronowego czy skydivingu, jest bardzo proste. Pod jednym warunkiem: powinniśmy zakupić do tego odpowiedni sprzęt. Suma jaką zainwestujemy w kamerę do zadań ekstremalnych nie ma natomiast bezpośredniego przełożenia na jakość naszej produkcji.



Większość filmów realizowanych podczas uprawiania sportów ekstremalnych ma charakterystyczną stylistykę: szerokokątny obiektyw przedstawia przestrzeń widzianą z punktu widzenia głównego uczestnika - skaczącego, jadącego, sunącego po falach lub nurkującego (a czasem też łączącego te czynności w sposób wcześniej niezaplanowany). Bez wątpienia ten właśnie sposób filmowania oddaje to, co najważniejsze, czyli bardzo osobiste wrażenie, które łatwo przypomnimy sobie podczas późniejszego oglądania filmu oraz tak często wspominane w relacjach osób uprawiających te sporty, poczucie przestrzeni.

Z technicznego punktu widzenia widać tu jednak zasadnicze ograniczenia. Po pierwsze, podczas filmowania nie mamy żadnego wpływu na ustawienie kamery i jej parametrów. Po drugie, wszystko udaje się dobrze filmować jedynie podczas dobrych warunków oświetleniowych. I wreszcie po trzecie, podczas akcji łatwo zapomnieć o podstawowych zasadach filmowania i robienia zdjęć.

Trudna selekcja

Wybór kamer, których użyć możemy do filmowania sportów ekstremalnych, jest duży. Co więcej, często powinniśmy o nich pomyśleć na etapie wyboru sprzętu sportowego, gdyż może się okazać, że do konkretnego modelu kasku (dla przykładu MXV) dokupić należy konkretną obudowę przeznaczoną tylko i wyłącznie dla wybranej przez nas kamery i to łącznie z deklaracją, czy będziemy kiedykolwiek chcieli wymieniać w niej obiektywy.

Istotne znaczenie dla wielu amatorów filmowania może mieć także fakt czy kamera znajdzie się z boku głowy, na dodatkowej antence, opasce, czy też może między naszymi oczami. Tę ostatnią możliwość zapewnia sprzęt Liquid Image produkowany przez firmę Hama (wybrane modele można kupić już w cenie 400 złotych). Nie można go jednak wykorzystywać wszędzie, a jedynie przy tych rodzajach sportów, gdzie wymagania dotyczące kasków ochronnych pozwalają na umieszczenie na oczach dużych gogli z kamerą i wbudowanym dyskiem twardym. Nie jest to także sprzęt charakteryzujący się szczególnie wysoką odpornością na uderzenia.

Bohater na fali

Czy filmy zrealizowane podczas sportów ekstremalnych oddają ich emocje?


Większość kamer służących filmowaniu to jednak kamery umieszczane (różnymi metodami) na zewnątrz kasków ochronnych. Najpopularniejszym obecnie modelem jest GoPro Hero 3 (jej cena wraz z podstawowym osprzętem to w przybliżeniu 1,9 tysiąca złotych). Przemawiają za nim opinie użytkowników, a także filmy przez nich zrealizowane.

- Testowałem tę kamerę podczas nurkowania w Egipcie, Chorwacji i Polsce - mówi Krzysztof WnorowskiCentrum Nurkowego Tryton. - Cenię jej mobilność i polecam wszystkim, którzy planują sfilmować wakacyjne nurkowanie w ciepłych krajach. Należy jednak pamiętać, że kamera ta ma dość małą soczewkę obiektywu i nie sprawdzi się w trudniejszym, ciemniejszym środowisku. Po prostu nie da się oszukać podstawowych praw fizyki.

Aby filmować trudniejsze wyzwania, obejmujące między innymi nurkowanie pod powierzchnią Bałtyku, Wnorowski zdecydował się na zakup kamery Sony HDR XR 550 VE (cena około 5 tysięcy złotych, obecnie zastąpiona już przez nowsze modele) oraz dostosowanej do niej aluminiowej obudowy. Kamera ta posiada własne źródło światła, a wraz ze wspomnianą obudową waży około trzech kilogramów.

Oczywiście żadna kamera nie zagwarantuje nam, że film się uda. Gdy na przykład zapomnimy o tym, że nie należy robić zdjęć pod światło, nie zgłaszajmy reklamacji do producenta. Uprawiając sporty ekstremalne musimy także liczyć się z tym, że nasz sprzęt okaże się... jednorazowy.

- W zeszłym roku zgubiliśmy jedną z naszych kamer GoPro Hero 2 podczas pływania - wspomina Łukasz Chwedczuk, instruktor gdyńskiej firmy ABCSurf. - Była umieszczona na maszcie deski windsurfingowej, która podczas salta w tył zahaczyła o fale. Szanse na odnalezienie zatopionego podczas takiej akcji sprzętu są praktycznie zerowe.

Zobacz także

Opinie (52) 1 zablokowana

  • cena GoPro Hero 3 (18)

    GoPro Hero 3 można kupić z podstawowym osprzętem już za ok. 1000PLN. Właśnie przymierzam się do zakupu. Czy ktoś może podzielić się opiniami z użytkowania?

    • 8 2

    • (5)

      sa 3 warianty tych kamer, oni podali najlepsza (najdrozsza)

      • 5 0

      • (4)

        i słyszałem opinię użytkownika, że te tańsze wersje GoPro Hero3 niewarte kupowania, jakość obrazu jak z wcześniejszych edycji. Za to Black Edition owiele lepszą matrycę i lepiej doświetla w słabych warunkach oświetleniowych..

        • 5 0

        • Mam i potwierdzam. (3)

          Za to akumulator to jakaś pomyłka w sprzęcie za ponad 1,5 tyś.

          • 1 0

          • Akumulator / bateria

            Dlatego kupiłem w Gdańsku zamiennik akumulatora do tej kamery i działa świetnie! Polecam na Allegro użytkownika darkogda - to nie pierwszy mój zakup w tej firmie.

            • 2 0

          • a testowales moze ta kamere w bardzo cieplym klimacie? a jesli tak to czy wszystko ok czy moze ma jakies problemy?

            • 1 0

          • Ja polecam dorwać Baterry BacPac od Hero2 (ma wymienne akumulatory) i zaopatrzyć się w zapasowe akumulatory marki Wasabi (chyba najlepsze jakie można dostać do GoPro). Osobiście zakupiłem zestaw dwie sztuki aku do Hero3 + ładowarka i zestaw dwie sztuki aku do Hero2 (do BacPaca) + ładowarka. Wysyłka zza oceanu doszła do mnie w tydzień (sklep Blue Nook). Z takim zasilaniem sprzęt już zupełnie daje radę. Cenowo wyszło nieźle, włącznie z przesyłką 71,5 USD, przy ówczesnym kursie około 230 zł.

            • 0 0

    • tylko GoPro nie ma stabilizacji (3)

      lepiej kup sony to obraz będziesz miał żyleta np. hdr-as15. Bardzo fajne są też kamerki Drift. Naprawdę lepiej dołożyć te 20 - 30% ceny niż kupować najtańszy sprzęt.

      • 2 4

      • (2)

        Hero3 Black bez stabilizacji i tak gwarantuje dużo lepszy obraz.

        • 1 0

        • (1)

          miałem kiedyś kamere sony ze stabilizacją,po 2 latach używania nawet gdy kamere zamontowałem na statywie obraz latał tak jakbym ciągnął ją za samochodem na linie po gruntowej drodze

          • 0 0

          • Faktem jest, że jedną z wad sony przy włączonej stabilizacji jest to że obraz pływa nawet przy braku ruchu co jest słabe jak jest stały punkt odniesienia. Natomiast bez stabilizacji ta kamera kompletnie wysiada w porównaniu do lepszych modeli GoPro.

            • 1 0

    • (6)

      Go PRO 3 - BLACK EDITION - BO TYLKO TAKĄ warto kupić znajdziesz na e-bayu lub allegro za 1 tys złotych. Poprzedni model - GO PRO 2 ma większą baterię - starcza energii na dłużej ;) Inne modele GO PRO 3 mają obniżone paramerty do np 5 MPX ... Sama kamera - czy to GO PRO 2 czy 3 Huczy i śmiga ! Można dokupić oswietlenie zewnętrzne za 900-1100 zł też na e-bayu . DO montażu wszędzie - na desce, nartach, ręce, czole, kasku, rowerzez, gałezi ... Tysiące zastosowań ! Mała, lekka, sprytna, nie do uszkodzenia w tej cenie ! Mam ich 8 i chętnie wypożyczę. Media@scenamuzyczna.com

      • 1 2

      • bo nie znasz innych (5)

        są dużo fajniejsze kamerki tylko niewiesz o tym bo nie używałeś ich. Ja mam sony a znajomy kupił niedawno właśnie go pro3 i sony ma dużo lepszą stabilizację obrazu a co za tym idzie jakość nagrań jest nieporównywalnie lepsza. Do tego w słabym oświetleniu sony też radzi sobie lepiej. Obie kamerki zamontowaliśmy do roweru więc warunki były prawie identyczne. Może w weekend wrzucę oba filmiki na youtube dla porównania.

        • 2 1

        • (4)

          Sony hdr-as15 może konkurować do max. hero3 silver / hero 2. Hero3 Black nie ma w tej chwili konkurencji, a już na pewno nie jest nią produkt Sony.

          • 1 1

          • mam Black i jest naprawdę dobra. Sony na razie nieco słabiej. Silver można (3)

            porównać do Hero 2HD, a White do Hero 1. Black jest rzeczywiście nową kamerką, niższe modele to...marketing (chociaż Hero 2 HD nieźle daje radę też).

            • 1 1

            • (2)

              Hero3 Silver to właściwie Hero2 w nowej obudowie obraz jest nieznacznie poprawiony, lepszy dźwięk i ma wifi. Sam jak kupowałem stałem przed dylematem Hero2 - Hero3 Silver - Hero3 Black i ostatecznie wybrałem Black. 120fps przy 720p pozwala na świetne slow-motion, natomiast nagrywanie w 1080p przy 60fps robi różnicę, obraz żyleta, zupełny brak smużenia. Jest niby jeszcze 480p 240fps, ale to już jak komuś nie zależy na jakości tylko zwolnieniu. Wyższe tryby 2.7K i 4K, 2.7K daje świetną jakość ale do codziennego użytku przegrywa moim zdaniem z 1080p60fps, natomiast 4K ma max 15fps, więc to chyba można wykorzystać jako zdjęcia seryjne, albo żeby przyśpieszyć tempo i mieć to wszystko w super rozdzielczości. No i jeszcze pilot wifi jest w cenie, czasem się przydaje.

              • 0 1

              • (1)

                śmieszą mnie te wasze porównania. Widać że nikt z was nie ma kamerki black ani sony. Black ma lepszą jakość ale bez stabilizacji jak nagrywa się jakąś akcję to obraz na filmie lata jak szalony. Fizyki się nie oszuka. Obraz z kamerki sony się ogląda dużo przyjemniej. Robiłem ze znajomymi test właśnie kamerki Black, sony i drift hd i na stole Black i drift wymiatają ale jak się podczepiło je pod rower to na film z kamerki sony był dużo stabilniejszy niż konkurencji i przez to dużo lepiej się oglądało.

                • 2 0

              • na you tube jest filmik "Action Cam Battle" porównuje 4 kamerki w tym black i sony. Polecam wszystkim, którzy mają wątpliwości że stabilizacja w sony zostawia w tyle konkurencję. Widać też znaczne różnice przy słabym oświetleniu na korzyść sony

                • 2 0

    • Cena GoPro Hero 3

      Kamera kosztuje 1000 zł ale niestety w wersji podstawowej która nie nie jest najlepsza żeby z kamery czerpać satysfakcję trzeba zakupic black edition za około 1900 zł, przerobiłem każdy model GoPro i tylko Black Edition można zrobić fajny film.

      • 0 2

  • Filmowanie w warunkach ekstermalnych to duża sztuka.Nie wszystko zależy od sprzętu

    • 4 2

  • (2)

    A od kiedy Sony HDR XR 550 VE jest konkurencją dla GoPro?! Ktoś chyba zapomniał o Sony Action Cam, który lepiej sobie radzi w słabym świetle niż GoPro, ma bardziej rzeczywisty obraz i też ma obudowę wodoodporną w standardzie. GoPro ma sztucznie podkręcony kontrast i kolory.

    • 4 1

    • prawda, że ma podkręcone. Nawet czasem mam wrażenie, że soczewka jest powleczona

      dobrym filtrem polaryzacyjnym. Obraz ładny, w Sony (a jestem fanem marki!) wnerwia trochę prześwietlanie niektórych obrazów, tak jakby procesor był ustawiony na Low Light i w normalnym prześwietlał (obraz z wyglądu podobny do Hero Black Protune - kto ma ten wie o czym pisze - tylko, że Protune można potem elegancko obrobić do żyletki)

      • 2 0

    • W słabym świetle faktycznie często wychodzi lepiej Sony (choć nie zawsze), ale to co mówisz o kolorach to kompletna bzdura. Sony ma tak sztuczne barwy, że nie da się patrzeć na obraz który nagrywa, wszystko jest takie niebieskie, niebo prawie zawsze wygląda sztucznie, wystarczy rzucić sobie okiem na kilka filmów porównujących Hero3 Black i HDR-AS15.

      • 1 0

  • GoPro wymiata (3)

    GoPro wymiata... na narty idealna!

    • 4 2

    • bo nie używałeś (2)

      drifta lub sony. GoPro to najtańszy sprzęt, podniecają się nim ludzie którzy nie mieli styczności z innymi kamerkami.

      • 3 2

      • (1)

        Najtańszy sprzęt? Ile kosztuje najdroższy Sony, Drift, a ile Hero3 Black? Poza tym jakie znaczenie ma cena? Niezależnie od ceny Hero3 Black nie ma konkurencji obecnie.

        • 0 2

        • nie ma znaczenia

          bo wszystko da sie wyciagnac na edycji. trzeba tylko umiec ;]

          • 1 0

  • zapomnieli o countur (2)

    czy tez countur plus....

    • 3 1

    • Contour (1)

      Prawda, zapomnieli.. Bardzo dobra kamerka. Posiadam model Contour Plus i jestem mega zadowolony, korzystalem z niej na snowboardzie, motocrossie i na skoku spadochronowym jak i podczas nurkowania. jakosc fullhd bardzo dobra natomiast ja uzywam zwyklego hd 1280x720p poniewaz wtedy kat jest 170st. polecam wszystkim, super alternatywa dla gopro. ja zaplacilem 700zl. Minusem jest tylko to ze tryby nagrywania mozna zmienic jedynie za pomoca komputera ;/. Mimo wszystko polecam goraco.

      • 2 0

      • można zmieniać tryby bez kompa

        można zmienić tryby przy pomocy suwaka w kamerce (wybór dwóch wcześniej zaprogramowanych trybów) albo jak masz jakiś smartphone to pobierasz aplikację, która Ci to umożliwia.

        • 1 0

  • (5)

    Prawda taka, że Niemiec kupi sobie GoPro za dwie stówki i używa, a u nas trzeba dać ponad 1000 czyli solidnie odkładać.

    • 6 2

    • wiesz dlaczego tak jest? (4)

      1 polak pracuje na 3 osoby ze służby publicznej, a jeden niemiec tylko na 2 osoby. Do tego każdy musi zapłacić rocznie 3.5 tys zł samych tylko odsetek od długu narodowego jaki zaciągnęliśmy w bankach. Przeczytaj sobie broszurę jaką wydało stowarzyszenie "Pomyśl o przyszłości". Niestety ale to ile mamy gotówki w kieszeni w dużej mierze zależy od tego jakich wybierzemy sobie polityków. Ludzie głosowali na PO więc mamy to co mamy, czyli wzrost zadłużenia kraju, powiększającą się biurokrację i podwyżki podatków.

      • 6 1

      • Problem w tym, że nie ma na kogo głosować. Koło się zamyka... (2)

        • 6 2

        • Media mówią, że nie ma na kogo głosować (1)

          i straszą kaczorem. Wybór polityków nie powinien się odbywać oglądając durczoka z TVNu a na solidnej analizie tego co dany polityk sobą reprezentuje i co do tej pory zrobił. Łatwo można porównać dwa główne ugrupowania: PO i PIS: PO nie zrobili żadnej reformy a rządzą już 7 lat i mają swojego prezydenta więc nie muszą się martwić o weto do tego sawicka, która za wzięcie łapówki dostanie jeszcze odszkodowanie i miro i zbychu, którzy dalej są w PO. PIS za to przez 2 lata zrobił reformę edukacji, sądy 24h, esądy, obniżył podatki i dobrał się do tyłka łapówkarzom ale są krzykaczami i mówią albo o ubekach albo o smoleńsku. Ja z tych dwóch wybrał bym PIS, ale można znaleźć lepsze partie tylko wystarczy poczytać w internecie trochę ich programy.

          • 2 2

          • PIS nas zabierze na wojnę. Wiem, że Kaczyński nie wierzy, że Rosjanie zabili mu brata

            ale Tuska na pewno z tego powodu nienawidzi i o ile wojny Rosji by nie wypowiedział to Tusk miałby przechlapane totalnie. Tymoszenko przy tym to wolna osoba jakby się Kaczyński zabrał za Donalda.

            • 1 1

      • tak to jest jak krajem rzadza politycy a nie specjalisci...

        • 2 0

  • Dajcie spokój (2)

    z nagrywaniem 30-minutowych "filmów" ze stosków narciarskich i górek z głupimi komentarzami, którym zaśmiecacie później YouTube'a

    • 8 6

    • nie chcesz - nie ogladaj

      i nie zostawiaj komentarzy tego typu, bo zasmiecaja opinie

      • 1 1

    • nie znasz się na lansie

      to się nie odzywaj

      • 0 1

  • mogli sobie kupić.. (3)

    gdyby pan Łukasz Chwedczuk kupił do GoPro floaty backdoor, to by mu nie utonęła ;-)

    "W zeszłym roku zgubiliśmy jedną z naszych kamer GoPro Hero 2 podczas pływania - wspomina Łukasz Chwedczuk, instruktor gdyńskiej firmy ABCSurf. - Była umieszczona na maszcie deski windsurfingowej, która podczas salta w tył zahaczyła o fale. Szanse na odnalezienie zatopionego podczas takiej akcji sprzętu są praktycznie zerowe."

    • 2 2

    • 390zł taki 'backdoor'. (2)

      • 1 1

      • koszt "wystrugania" domowym sposobem (1)

        to jakies 3-5zl. wystarczy przykleic z dwie warstwy otuliny izolacyjnej do rur w Castoramie :) - masz łeb i ch^j - to kombinuj :D

        • 3 0

        • gdzieś Ty znalazł backdoor za 400 zł? oryginalny kosztuję 85 zł i jest do kupienia w HDSpocie w Jantarze. poza tym tak jak napisał majsterkowicz, można po taniości wykombinować coś swojego.

          • 0 0

  • Ciekawe czy nadają się do ekstremalnego grzybobrania lub wędkowania? (2)

    • 11 1

    • testowalem

      nadaja sie :D

      • 1 0

    • stary, mocujesz kamerkę do porządnego spławika, albo przed błystką

      i może niezły filmik wyjść jak szczupaka złapiesz :)

      • 2 0

  • i na fejsa

    :D

    • 5 2

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Warsztaty tańca country

kurs tańca, zajęcia rekreacyjne, trening

Wieczorna wędrówka po pracy: Dolina Samborowo i Wąwóz Huzarów

25 - 35 zł
rajd / wędrówka

Tematyczny spacer miejski: Gdańsk jako gród nad Motławą

30-50 zł
spotkanie, spacer, zajęcia rekreacyjne

Forum

Najczęściej czytane