Tysiące biegaczy uczciło 90. urodziny Gdyni

Michał Jelionek
13 lutego 2016 (artykuł sprzed 8 lat)

Dokładnie 4522 uczestników wystartowało w Biegu Urodzinowym, który zainaugurował kolejną edycję cyklu PKO Grand Prix Gdyni. W tym roku biegacze uświetnili jubileusz 90-lecia miasta. Jako pierwszy linię mety 10-kilometrowej trasy z doskonałym czasem 29 minut i 44 sekund przeciął Tomasz Grycko. Rywalizację kobiet wygrała Agnieszka Mierzejewska.

To już tradycja, że gdyński cykl czterech biegów ulicznych otwiera ten lutowy, urodzinowy. Uczestnicy 10-kilometrowego biegu walczą o najlepsze czasy, a przy okazji świętują urodziny Gdyni. W tym roku okrągłe, 90-te.

Punktualnie o godz. 15 wybrzmiała syrena, która wystartowała pierwszą, najlepszą grupę zawodników. Już od samego początku na czoło wysforował się duet faworytów - Tomasz GryckoMarek Kowalski. Kroku dotrzymywał im Wojciech Kopeć.

Tomasz Grycko wygrał Bieg Urodzinowy w fantastycznym stylu. Tomasz Grycko wygrał Bieg Urodzinowy w fantastycznym stylu.
Najszybszą kobietą okazała się Agnieszka Mierzejewska. Najszybszą kobietą okazała się Agnieszka Mierzejewska.
Tego dnia nie było mocnych na Gryckę, który na mecie trasy zameldował się po 29 minutach i 44 sekundach. To doskonały wynik i życiówka biegacza z Władysławowa. Dodajmy, że zwycięstwo w ubiegłorocznym Biegu Urodzinowym również padło łupem tego zawodnika.

Drugie miejsce zajął Marek Kowalski z Żukowa (30:19), a najniższy stopień podium przypadł Wojciechowi Kopeciowi z Olsztynka (30:37). Wśród kobiet najszybsza okazała się Agnieszka Mierzejewska z Wolborza, która ukończyła bieg z czasem 34 minut i 10 sekund. Tuż za jej plecami uplasowała się Kamila Pobłocka z Lęborka (36:57), a trzecie miejsce zajęła Monika Rolbiecka z Wejherowa (37:51).

Jak wspomnieliśmy, na trasę Biegu Urodzinowego ruszyło 4522 biegaczy. Do mety - z różnych przyczyn - nie dobiegło zaledwie sześcioro z nich.

WYNIKI BIEGU GŁÓWNEGO

Dzień przed zawodami synoptycy prognozowali niekorzystne warunki atmosferyczne dla biegaczy. Aura była jednak bardzo łaskawa dla zawodników, a wielu z nich zakończyło udział w imprezie z rekordem życiowym.

Trasa tegorocznego biegu niczym nie różniła się od poprzednich edycji. Rutyniarze znają ją na pamięć. Tradycyjnie biegacze 10-kilometrowy odcinek rozpoczęli na Skwerze Kościuszki, a następnie przemierzali ulice: Jana Pawła II, Jerzego Waszyngtona, św. Piotra, Tadeusza Wendy, Polską, Janka Wiśniewskiego, Jana z Kolna, Portową, Plac Kaszubski, Świętojańską, Józefa Piłsudskiego, Bulwar Nadmorski i ponownie znaleźli się na Skwerze Kościuszki, na którym zlokalizowana była meta.

Rekord frekwencji nie padł, ale ponad 4,5 tys. biegaczy to niezły wynik. Rekord frekwencji nie padł, ale ponad 4,5 tys. biegaczy to niezły wynik.
Każdy uczestnik, który ukończył bieg, zaraz po przekroczeniu linii mety otrzymał medal. Podobnie jak to było w poprzednich edycjach cyklu, pamiątkowe trofeum jest jednym z czterech elementów układanki, który po ukończeniu wszystkich tegorocznych biegów stworzy wyjątkową statuetkę. Tym razem będzie to ulica Świętojańska przedstawiona w dwóch różnych okresach: 20-lecia międzywojennego oraz XXI wieku z emblematem 90-lecia miasta Gdyni.

Wyniki urodzinowych biegów i marszów

Przed biegaczami jeszcze trzy tegoroczne starty w ramach PKO Grand Prix Gdyni i trzy okazje do skompletowania pamiątkowego trofeum: Bieg Europejski (7 maja), nocny Bieg Świętojański (17 czerwca) oraz Bieg Niepodległości (11 listopada).

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również biegi młodzieżowe i marsze nordic walking, w których udział wzięło łącznie 961 osób. Dodajmy, że hasłem przewodnim, które będzie towarzyszyło tegorocznym zmaganiom cyklu PKO Grand Prix Gdyni, jest: "Pokonaj siebie". Maksyma nawołuje do przełamywania własnych barier i słabości.