wiadomości

stat

Smoki z Gdańska jadą do Chin, aby pokonać Harvard

Najnowszy artukuł na ten temat

Drużyna w pracy i na boisku. Firmy na sportowo

Dla Smoków Północy Motława stała się zbyt mała. Chcąc wypłynąć na szerokie wody, zawodnicy z Trójmiasta udadzą się do Chin, czyli kolebki wyścigów smoczych łodzi.
Dla Smoków Północy Motława stała się zbyt mała. Chcąc wypłynąć na szerokie wody, zawodnicy z Trójmiasta udadzą się do Chin, czyli kolebki wyścigów smoczych łodzi. fot. Łukasz Unterschuetz

PG Smoki Północy niedługo spełnią swoje marzenia i udadzą się na prestiżowe zawody do Chin, czyli kolebki wyścigów smoczych łodzi. Jako że na swoim podwórku gdańszczanie zdobyli już wszystko, teraz jadą na podbój Państwa Środka. - Otwiera się przed nami szansa, aby pojechać tam, gdzie większość "smoków" nie dociera - twierdzi zawodniczka, Agnieszka Rećko. W zawodach zaplanowanych od 17 do 19 czerwca, obok osady z Trójmiasta, wystartuje m. in. reprezentacja elitarnego Harvardu.Zespół PG Smoków Północy istnieje od listopada 2011 roku, ale już ma na koncie znaczące sukcesy, m.in. potrójne mistrzostwo Polski. Przed trzema laty jego reprezentanci pojechali na klubowe mistrzostwa Europy, w których wywalczyli wicemistrzowski tytuł w kategorii damskiej na łodziach 10-osobowych i 7. miejsce w kategorii mieszanej (8 kobiet, 12 mężczyzn).

Największy sukces w historii klubu Smoki zanotowały w zeszłym roku, kiedy zdobyły tytuł mistrzów Europy, wygrywając na dystansie 200 m we francuskim Divonne les Bains. W tym samym miejscu osada damska obroniła srebro.

Natomiast w roku 2014 Smoki zadebiutowały, jako pierwsza polska osada, w najbardziej prestiżowej kategorii Premier podczas klubowych mistrzostw świata we włoskiej Ravennie. Trzykrotnie plasowali się w pierwszej dziesiątce najlepszych światowych osad. W tak krótkim czasie takich sukcesów nie osiągnął żaden klub w Polsce.

SMOKI PÓŁNOCY W HISTORII SMOCZYCH ŁODZI

Tak wygląda treningTeraz reprezentanci Trójmiasta planują udać się do kolebki tego sportu, czyli Chin. Tam wezmą udział w zawodach World's Most Famous Universities Dragon Boat Competition, co można przetłumaczyć jako najsłynniejsze uniwersyteckie zawody smoczych łodzi na świecie. Obok politechnicznych Smoków na starcie zmagań staną uczniowie uniwersytetów z Toronto, Stanford czy żacy elitarnego Harvardu.

- Wystartujemy w wyścigach na 200, 500 i 2000 metrów. Zmierzymy się z załogami uczelnianymi i nie ukrywam, że my jako drużyna trenująca profesjonalnie mamy duże szansę na przywiezienie dobrego wyniku, może nawet zwycięstwa na jednym z dystansów - twierdzi Agnieszka Rećko z drużyny Politechniki Gdańskiej.
SMOKI PÓŁNOCY ZNANE NA CAŁYM ŚWIECIE

W Daqing, na północnym-wschodzie Chin, zawodnicy z Gdańska będą traktowani jak... gwiazdy rocka. Organizatorzy zadbali o to, aby uczestnicy zawodów mogli skupić się wyłącznie na jak najlepszy startach. Zawodnicy muszą dotrzeć na miejsce na własną rękę, ale za to będą zakwaterowani w pięciogwiazdkowych hotelach, a wszelkie koszty związane z pobytem w Państwie Środka opłacą gospodarze imprezy.

Nie ma się jednak czemu dziwić, ponieważ ta dyscyplina uważana jest w Chinach za jeden ze sportów narodowych, który cieszy się wielkim zainteresowaniem. Zawody rozegrane zostaną od 17 do 19 czerwca, czyli tydzień po tradycyjnym Święcie Smoczych Łodzi, które mieszkańcy traktują jako jedno z trzech najważniejszych świąt obchodzonych w swoim kraju.

- W mojej 11-letniej przygodzie z tym sportem widziałam naprawdę wiele i myślałam, że nic mnie nie zaskoczy. Jako wielokrotni mistrzowie Polski, a także reprezentanci kraju na arenie międzynarodowej czuliśmy się spełnieni, ale dopiero teraz otwiera się przed nami szansa, aby zostać prawdziwymi smokami - dodaje zawodniczka.
SPRÓBUJ TRENINGÓW NA SMOCZYCH ŁODZIACH

Do Chin uda się 15 zawodników Smoków Północy. W zawodach World's Most Famous Universities Dragon Boat Competiton startują łodzie 12-osobowe, w których zasiada 10 wiosłujących, bębniarz oraz sternik.

Skład PG Smoków Północy:
Jan Górczak, Arkadiusz Sarzyński, Łukasz Bolewski, Mateusz Bolewski, Damian Krzoska, Bartłomiej Karpiński, Michał Śmigiel, Jakub Ziarnik, Agnieszka Rećko, Adam Osipiuk, Karol Zaleski, Magdalena Lorenz, Joanna Fryda, Justyna Jarosz, Dominika Mielczarczyk

- Na zawody bierzemy trzech rezerwowych, ale to nie tylko wyniki są dla nas najważniejsze. Możliwość wyjazdu do kolebki naszego sportu jest ekscytująca i trudno przestać o niej myśleć. Jestem pewna, że dla większości z nas będzie to przygoda życia - kończy Agnieszka Rećko.
Informujemy również, że gdański klub nieprzerwanie prowadzi nabór i zaprasza wszystkich chętnych na treningi, które w sezonie letnim odbywają się na przystani wioślarskiej AZS AWFiS na Przeróbce. Wszystkie informacje dostępne są na stronie internetowej oraz pod numerami telefonów: 608 686 690, oraz 694 960 811.

Opinie (27) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl