stat
Impreza już się odbyła

2. Wycieczka rowerowa po pracy

Olivia Business Centre i Grupa Rekreacyjna 3miasto zapraszają na cykl bezpłatnych wycieczek rowerowych i pieszych po pracy w ramach akcji #Oliwa Jakiej Nie Znacie. Wycieczki adresowane są do tych wszystkich, którzy w środku tygodnia mają ochotę aktywnie podsumować dzień, w czwartki w godzinach popołudniowo-wieczornych, po pracy. We wrześniu i październiku, zapraszamy zarówno rowerzystów jak i miłośników wypadów pieszych. Od listopada, przez całą jesień i zimę przerzucamy się już tylko na wędrówki, które pokonamy po zmroku przy blasku księżyca oraz latarek czołówek. Ideą wycieczek jest aktywny wypoczynek połączony z poznaniem ciekawostek krajoznawczych lasów trójmiejskich w obrębie Gdańska Oliwy i okolic.

1. Daty i tematy wycieczek po pracy w 2020 r.:

Rowerowe:

-17.09 Przez najpiękniejsze doliny i potoki oliwskie,
-01.10. Wśród najciekawszych kamieni i głazów w obrębie Doliny Radości,
-15.10. Punkty widokowe i najpiękniejsze panoramy na Oliwę,
-29.10. Drzewa ponadwymiarowe, czyli pomniki przyrody ożywionej.

Piesze:

-24.09. Wzgórza, doliny i wąwozy Niedźwiedzie,
-08.10. Wędrówka do najgłębszego wąwozu,
-22.10. Dolina Wężowa, wijąca się niczym wąż,
-05.11. Punkty widokowe nad Doliną Czystej Wody,
-12.11. Strugi uchodzące do Potoku Oliwskiego,
-19.11. W poszukiwaniu najmniejszego i największego głazu,
-26.11. Głaz w wykopie oraz głaz na wzgórzu,
-03.12. Wąwóz Huzarów i Droga Mackensena,
-10.12. W poszukiwaniu tajemniczej Doliny Elfów,
-23.12. Najwyższe szczyty górujące nad ul. Polanki (w środę)
-30.12. Historia skoków narciarskich w Gdańsku Oliwie (w środę)

2. Cele zajęć:

- Popularyzacja rekreacji ruchowej, jako jednego z elementów zdrowego trybu życia,
- Promowanie aktywności fizycznej wśród mieszkańców Oliwy, Trójmiasta,
- Aktywizacja pracowników Olivia Business Centre i nie tylko.

3. Idea wieczornych wycieczek rowerowych po pracy:

Podczas wycieczek rowerowych poznamy oliwskie zakamarki jakich dotąd nie znaliście. Pokonamy liczne szczyty gór i wzniesień, zajrzymy do ciemnych wąwozów i jarów.  Przemierzymy doliny, polany, miejsca powiązane z historią Gdańska. Zobaczymy przepiękną przyrodę, zarówno tą ożywioną w postaci różnych gatunków drzew, jak i nieożywioną przejawiającą się tajemniczymi głazami. Posłuchamy odgłosy żyjących tu zwierząt, a także szemrzące potoki i szelest opadających liści. Poznamy historie i legendy powiązane z ciekawymi miejscami, skrywającymi się w leśnej gęstwinie. Wszystko to pozwoli nam lepiej się poznać i zintegrować amatorów aktywnego wypoczynku.

Dołącz do naszego grona, spędzaj aktywnie czas po pracy w środku tygodnia, bądź w weekendy. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach.
Dołącz do naszego grona, spędzaj aktywnie czas po pracy w środku tygodnia, bądź w weekendy. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach. fot. Krzysztof Kochanowicz / GR3miasto


4. Do kogo skierowana jest trasa:

Wycieczka rowerowa adresowana jest do mieszkańców Oliwy, Trójmiasta, osób dorosłych, amatorów turystyki rowerowej gustujących w wycieczkach turystycznych połączonych z wypoczynkiem na łonie natury. Chcąc poznać oliwskie zakamarki pokonamy liczne  wzgórza, będzie więc trochę w górę, jak i w dół, dlatego też na przejażdżkę warto wybrać rower z przerzutkami, najlepiej górski. Warto zabrać  także coś do picia w bidonie, co by nie zaschło w gardle. Najlepiej ubrać się na sportowo i tak aby na zbiórce było lekko chłodno. Pierwsze wzniesienia z pewnością rozgrzeją wszystkich

5. Ciekawostki naszej trasy:

Wycieczkę rowerową rozpoczynamy i kończymy w tym samym miejscu, czyli z targowiska w Gdańsku Oliwie. Tematem bieżącej wycieczki są głazy narzutowe, które skrywają się w na zboczach i szczytach lokalnych wzgórz. Do kilku z nich dojedziemy wyznakowanymi szlakami turystycznymi, jednak nie do wszystkich. Miejscami rower trzeba będzie wziąć także na plecy, ale co to za rowerzysta, który swego rumaka nigdy nie niósł. Na dobry początek i rozgrzewkę udamy się w górę Doliny Ewy, wzdłuż Potoku Prochowego. Po wdrapaniu się na szczyt wzniesienia, odbijemy w kierunku szczytu Wzgórza Marii / 138 m n.p.m. Pierwszą przerwę zrobimy przy najmniejszym z lokalnych głazów zwanych Kamienną Twarzą. Następnie zjedziemy do Drogi Marnych Mostów skąd krętą drogą ponownie wdrapiemy się w okolice Owczarni. Po drodze miniemy jeden z tzw. głazów bezimiennych, niesklasyfikowanych jako pomnik przyrody. Inny tego typu głaz odnajdziemy na zjeździe Drogą Węglową, gdzie przy okazji odbijemy w kierunku ogromnego głazu spoczywającego przy samej trójmiejskiej obwodnicy. Po przedostaniu się przez Potok Bernarda zjedziemy wąską ścieżką do ukrytego w leśnej gęstwinie głazu na wzgórzu. Po krótkiej przerwie, ruszymy w kierunku Czarciej Góry, gdzie na jednym ze zboczy odnajdziemy ogromny Diabelski Kamień. Po drugiej stronie rozległego pasma spróbujemy dotrzeć także do głazu w wykopie, na którym znajduje się tajemnicza plakietka Gryfa Pomorskiego. Siedem głazów za nami, ósmy znajduje się już nieco dalej, dlatego też po zjechaniu do Doliny Radości będzie można podjąć decyzję albo o skróceniu trasy i powrocie do miejsca końcowego, albo o kontynuacji aż po skrywający się na niedźwiedzich zboczach Głaz Borkowskiego.

>>> Zobacz plan naszej wycieczki na mapie

Planowana przez nas trasa.
Planowana przez nas trasa. mat. Traseo.pl


Przy okazji wycieczki rowerowej poznamy także:
Znakowane szlaki turystyki rowerowej oraz pieszej przebiegające przez Trójmiejski Park Krajobrazowy. Poznamy ich formy oznakowania, tak aby w przyszłości móc je rozpoznawać i podejmować podczas indywidualnych wycieczek.

6. Dystans do pokonania:

- max. 30 km / suma przewyższeń: 700 m
- min. 18 km / suma przewyższeń: 550 m (samodzielny powrót z Doliny Radości)

7. Tempo: turystyczne, ale bez zamulania

8. Należy pamiętać o:

- Sprawnym rowerze,
- Odpowiednich narzędziach do naprawy roweru w razie awarii,
- Przynajmniej jednej zapasowej dętce (o właściwym rozmiarze),
- Odpowiedniej odzieży adekwatnej do pogody, także na zmianę,
- Prowiancie na drogę i napojach (po drodze nie ma sklepów)
-A przede wszystkim dobrym humorze.

Ps. Kręcimy niezależnie od pogody
     Jeśli boisz się że zmokniesz, weź ze sobą odpowiednią odzież

9. Świadczenia:

- Opieka przewodników na trasie (prowadzący i zamykający)
- Pomoc w naprawie roweru,  w razie awarii
- Apteczka pierwszej pomocy
- Pamiątkowe zdjęcia do 2-3 dni po wydarzeniu

10. Miejsce rozpoczęcia i zakończenia wycieczki:

Gdańsk Oliwa, Rynek Oliwski (plac targowiska)
>>> Zobacz na mapie dokładną lokalizację zbiórki

- Zbiórka o godz. 17:00
- Czas trwania wycieczki: max. 3 godziny

11. Rodzaj nawierzchni, jaki rower ?

Nawierzchnia będzie urozmaicona. Przeważać będą szerokie drogi leśne, jednak nie zabraknie także wąskich i krętych ścieżek. Dla komfortowej jazdy rekomendujemy rower górski, crossowy lub gravel z przerzutkami i oponą z protektorem przeznaczoną do jazdy w terenie. Osoby o słabszej kondycji mogą wybrać się na rowerze elektrycznym.

Ostatnie chwile wycieczki pokonujemy już po zmroku, dlatego też warto zaopatrzyć się w dobre oświetlenie: z przodu białe i z tyłu czerwone światło ciągłe (nie pulsacyjne)
Ostatnie chwile wycieczki pokonujemy już po zmroku, dlatego też warto zaopatrzyć się w dobre oświetlenie: z przodu białe i z tyłu czerwone światło ciągłe (nie pulsacyjne) fot. Krzysztof Kochanowicz / GR3miasto


12. Zgłoszenia i warunki udziału:

Uwaga: organizator nie prowadzi wcześniejszych zapisów internetowych
Każdy uczestnik wycieczki rowerowej akceptuje REGULAMIN UCZESTNICTWA

Wycieczkę prowadzą:
Krzysztof Kochanowicz i Marek Puchalski / Grupa Rekreacyjna 3miasto
kontakt:
Mail: gr3miasto@gmail.com
Tel. +48 502 778 115

Organizator programu:
Olivia Business Centre
 

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Wydarzenia

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl