• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

59. Bieg Westerplatte na 1500 osób. 10 km w rocznicę Obrony Wybrzeża

ras.
9 września 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (30)
Bieg Westerplatte wraca po dwuletniej przerwie. Przed rokiem odbył się wirtualnie, ale 12 września już w klasycznej formuje pobiegnie 1500 osób. Bieg Westerplatte wraca po dwuletniej przerwie. Przed rokiem odbył się wirtualnie, ale 12 września już w klasycznej formuje pobiegnie 1500 osób.

Bieg Westerplatte wraca w klasycznej formule po dwuletniej przerwie. W 59. edycji zamknięta już lista startowa pomieści 1500 biegaczy. To mniej niż przed pandemią, ale wciąż rekordowo dużo na obecne warunki. Uczestnicy do pokonania mają 10 kilometrów, a trasa poprowadzi spod pomnika upamiętniającego polskich Obrońców Wybrzeża Września 1939 roku. Meta znajdzie się przy Europejskim Centrum Solidarności. Impreza uczci 82. rocznicę Obrony Polskiego Wybrzeża we wrześniu 1939 roku. Wystrzał startera w niedzielę 12 września o godz. 10:10. Należy się spodziewać utrudnień w ruchu drogowym.2019 rok: 57. Bieg Westerplatte na ponad 3,5 tysiąca osóbBieg Westerplatte należy do najstarszych ulicznych imprez biegowych w Polsce. Zawody, które do 2007 roku rozgrywano pod szyldem Międzynarodowego Biegu Ulicznego Szlakiem Obrońców Wybrzeża 1939, stanowią symboliczną formę oddania czci bohaterskim żołnierzom.

Ubiegłoroczna edycja imprezy, ze względu na pandemię, miała charakter wirtualny. Klasyczny bieg w symbolicznej formule na 75 osób odbył się dla uczestników, którzy wylicytowali pakiety, z których dochód przekazano na rzecz Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku.

Trasa 59. Biegu Westerplatte Trasa 59. Biegu Westerplatte
W niedzielę 12 września, po dwuletniej przerwie, impreza wraca w dobrze znanej formule. 1500 miejsc startowych. 1000 z nich zastrzeżono dla osób zaszczepionych przeciwko Covid-19 i 500 dla pozostałych.

Łącznie to wciąż mniej niż połowa tego, co przed pandemią, ale też zdecydowanie powrót w stronę tego, do czego przyzwyczaili się wcześniej biegacze. Nie może więc dziwić, że lista startowa szybko się zapełniła i tym razem spóźnialscy muszą poczekać na kolejną edycję. O zapisach do biegu informowaliśmy tutaj.

59. Bieg Westerplatte. Lista startowa- Bieg Westerplatte dla wielu uczestników zawsze był symbolem pamięci, historii, drogi od wojny do wolności. Cieszymy się wspólnie z zawodnikami, że możemy po dwóch latach wrócić do wspólnego przeżywania emocji, jakie towarzyszą jednej z najbardziej lubianych przez biegaczy imprez biegowych. Chociaż wciąż istnieją pewne ograniczenia, to 1500 osób na starcie, które szybko zapełniło listę startową pokazuje, jak duży "głód" rywalizacji towarzyszy nam na co dzień - mówi Grzegorz Pawelec, główny specjalista ds. komunikacji Gdańskiego Ośrodka Sportu, organizatora zawodów.
Trasa biegu liczy dystans 10 km. Posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Start tradycyjnie będzie zlokalizowany na Westerplatte, nieopodal pomnika upamiętniającego polskich Obrońców Wybrzeża Września 1939 roku.

Start odbędzie się w falach, zgodnie z poleceniami wydawanymi przez spikera. Uczestników obowiązuje limit czasu wynoszący 1 godz. 30 minut. To czas brutto liczonego od chwili wystrzału startera. Wedle niego klasyfikowanych będzie trzech pierwszych zawodników na mecie w rywalizacji open kobiet i mężczyzn. Pozostali klasyfikowani będą wedle czasu netto - od przekroczenia linii startu do przekroczenia linii mety.

Harmonogram zawodów
Sobota
godz. 19-16 - Odbiór pakietów startowych - polana przy Europejskim Centrum Solidarności

Niedziela
7-8:30 - Odbiór pakietów startowych - polana przy Europejskim Centrum Solidarności
8:15-9 - Transport zawodników na Start na Westerplatte (okolice ECS)
8:30-9:45 - Depozyt na Starcie
10 - Ustawienie się zawodników w strefach startowych
10:10 - Start Biegu Westerplatte
10:30 - 12:30 - Depozyt na Mecie
11:45 - Zamknięcie trasy biegu
11:45 - Dekoracje zwycięzców


Depozyt będzie czynny na Westerplatte w godz. 8:30-9:45 w oznaczonych autobusach. Wydawanie depozytu odbędzie się na mecie w godz. 10:30-12:30 za okazaniem numeru startowego.

Po drodze do mety biegacze pokonają m.in. kładkę nad Motławą. Sama meta znajdzie się na terenie Stoczni Gdańskiej, przy Europejskim Centrum Solidarności. Tam zaś na każdego, kto ukończy zawody, będzie czekał pamiątkowy, odlewany medal z miejscem na wygrawerowanie osiągniętego wyniku.

59. Bieg Westerplatte. Informator dla uczestnikówDla wszystkich chętnych przewidziany jest bezpłatny dojazd na start. W godz. 8:15-9:05 kursowały będą autobusy spod Biura Zawodów przy Drodze do Wolności, naprzeciwko ECS.

W dniu imprezy spodziewać się należy utrudnień w ruchu polegających na czasowym wyłączaniu poniższych ulic z ruchu:

w godzinach 6-14 zmiany w ruchu drogowym polegać będą na całkowitym
wstrzymaniu ruchu na odcinku ulicy Popiełuszki pomiędzy ulicami Nowomiejska a Rybaki Górne.

w godzinach: 8-12 zmiany w ruchu drogowym polegać będą na całkowitym wstrzymaniu ruchu w kierunku Westerplatte od ronda KOR oraz na skrzyżowaniu ulic Pokładowej i Sucharskiego.

w godzinach 9:40-12 na ulicach:
· ulica Sucharskiego - droga serwisowa (od ronda KOR do Lenartowicza)
· ulica Lenartowicza (w kierunku Centrum)
· ulica Siennicka (w kierunku Centrum od ul. Lenartowicza do ul. Angielska
Grobla)
· most Siennicki (w kierunku Centrum)
· ulica Angielska Grobla (całkowite wyłączenie)
· ulica Ołowianka (całkowite wyłączenie)
· Kładka na Ołowiance
· ulica Grodzka (całkowite wyłączenie od Kładki na Ołowiance do ul.
Wapienniczej)
· ulica Wapiennicza (całkowite wyłączenie)
· ulica Stara Stocznia (całkowite wyłączenie)
· ulica Wałowa (całkowite wyłączenie od ul. Stara Stocznia do ul. Rybaki Górne)
· ulica Rybaki Górne (od ul. Wałowej do ul. Popiełuszki).


Zobacz Bieg Westerplatte z 2019 roku

ras.

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (30)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rolkowisko w Ergo Arenie!

zajęcia rekreacyjne

Las w Mieście

warsztaty, spacer

DOMBI Streetball

turniej

Forum