wiadomości

600-metrowa bieżnia powstanie na bulwarze Nadmorskim w Gdyni

Bieżnia znajdzie się obok drogi rowerowej.
Bieżnia znajdzie się obok drogi rowerowej. fot. Trojmiasto.pl

Gdynia właśnie ogłosiła przetarg na wykonawcę bieżni na bulwarze Nadmorskim. Biegacze nie będą musieli przemykać po wydeptanej wśród drzew ścieżce ani po drodze rowerowej. Inwestycję uda się wybudować dzięki projektowi w Budżecie Obywatelskim.Gdzie najchętniej biegasz?

blisko domu 21%
nad morzem 22%
w lesie 39%
na stadionie 4%
miejsce nie ma dla mnie znaczenia 14%
zakończona Łącznie głosów: 1074
Cztery lata temu władze Gdyni przekonywały, że bieżni przy bulwarze nie da się wybudować. Argumentów było kilka: problemem miały być ławki, skrzynki elektryczne, a także drzewa.

Po latach udało się jednak znaleźć rozwiązanie, gdy w 2017 roku do Budżetu Obywatelskiego projekt zgłosił jeden z gdyńskich restauratorów działających na bulwarze Nadmorskim. Opracowano projekt, a właśnie ogłoszony został przetarg na prace budowlane.

Drzewa do wycięcia i przesadzeniaAby bieżnia nie wiła się w absurdalny sposób pomiędzy chodnikiem a drzewami, część z nich trzeba będzie usunąć. Siedem drzew zostanie wyciętych, a 30 będzie trzeba przesadzić. Po tym wykonawca będzie mógł przystąpić do właściwych prac, a w efekcie pojawi się 600 metrów bieżni dla biegaczy.

600-metrowa bieżnia dla biegaczy powstanie w południowej części bulwaru Nadmorskiego w Gdyni.
600-metrowa bieżnia dla biegaczy powstanie w południowej części bulwaru Nadmorskiego w Gdyni.
Nie ma jednak co liczyć na to, że pobiegniemy po niej jeszcze w tym sezonie letnim, bo prace objęte trzyletnią gwarancją zakończyć się mają do 15 grudnia 2020 roku. Zaczną się bowiem najwcześniej pod koniec września. O wyborze wykonawcy w 60 proc. decyduje cena, a po 20 proc. punktów przyznaje się za okres gwarancji i doświadczenie osób zatrudnionych w firmie ubiegającej się o to zlecenie. Urzędnicy czekają na oferty do 15 czerwca.

Jaka bieżnia powstanie na bulwarze Nadmorskim?Bieżnia będzie miała dokładnie 592 m długości i 1,6 m szerokości. Będzie z nawierzchni typu HanseGrand lub podobnej - to nawierzchnia mineralna, wodoprzepuszczalna i naturalnie stabilizowana. Nie gromadzi w sobie wody, jest łatwa w utrzymaniu, ale nie jest to klasyczny tartan dla biegaczy.

W sumie ścieżka zajmie 942 m kw. zlokalizowane wzdłuż drogi rowerowej. Na obu końcach bieżni staną stalowe tablice z regulaminem.

Opinie (134) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl