wiadomości

80-latek wicemistrzem Europy. Henryk Urtnowski medalistą w półmaratonie i na 10 km

Najnowszy artukuł na ten temat

Żeglarstwo w czasie koronawirusa. Jacek Chabowski samotnie z Lizbony do Gdańska


Henryk Urtnowski z Gdańska wywalczył tytuły wicemistrza Europy w kategorii M-80 na dystansie 10 km i w półmaratonie podczas zawodów dla biegaczy weteranów w Alicante. W Hiszpanii poprawił rekord Polski na pierwszym z dystansów, a na drugim zabrakło mu do tego zaledwie 3 sekund.PRZECZYTAJ WIĘCEJ O GDAŃSKIM BIEGACZU

W Alicante na mistrzostwach Europy Masters na obu dystansach, na których startował Henryk Urtnowski wystartowało ponad 300 biegaczy. 80-letni gdańszczanin rywalizował z jednodniową przerwą. Najpierw na dystansie 10 km finiszował z czasem 50:08 ulegając w swojej kategorii tylko Niemcowi Klemensowi Wittigowi (47:51).

Tutaj pełne wyniki wszystkich kategorii na dystansie 10 km (.PDF)

Dwa dni później z dystansem półmaratonu (21 km i 97,5 m). W jego kategorii wiekowej tym razem wystartowali tylko on i Gregorio Sablone. Triumfował Szwajcar z czasem 1:53:47. Urtnowski na mecie zameldował się z czasem 1:55:12. Rywalizacja o złoto trwała do 18. kilometra, gdy biegli bark w bark. Urtowski nie chciał ryzykować, aby nie zaprzepaścić szansy na pobicie rekordu Polski. Ostatecznie zabrakło mu do niego 3 sekund.

- Popełniłem pomyłkę analizując tabelę rekordów. Odczytałem 1:55 jako 1:56 i biegłem pod ten drugi wynik. Potem wnuk odkrył pomyłkę, a mi do pobicia rekordu zabrakło mi trzech sekund. Ten mój odczytowy błąd spowodował, że na rekord na tym dystansie muszę poczekać do następnego startu na półmaratonie. Więc jak się to mówi "co się odwlecze to nie uciecze" - przyznaje Henryk Urtnowski.
Tutaj pełne wyniki wszystkich kategorii na dystansie półmaratonu (.PDF)

Dla Urtnowskiego to nie są pierwsze sukcesy na międzynarodowej arenie. 80-latek, który swoją przygodę z bieganiem rozpoczął w 2001 roku, jest jednym z najlepszych w swojej kategorii wiekowej. W poprzednich latach sięgał m.in. po wicemistrzostwo Europy na 10 km w kategorii do lat 75 i wicemistrzostwo świata na 3000 m.

Opinie (30)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl