• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aktywna Babeczka. Co robić, gdy trening nie przynosi efektów?

Joanna Skutkiewicz
7 marca 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Gdy trening nie przynosi pożądanych efektów, przyjrzyjmy się uważniej swojemu zdrowiu. Gdy trening nie przynosi pożądanych efektów, przyjrzyjmy się uważniej swojemu zdrowiu.

W 17. odcinku cyklu "Aktywna babeczka" spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, co należy zrobić, jeśli nasz trening nie przynosi oczekiwanych efektów. Dwa tygodnie temu zajmowaliśmy się kwestią bezpiecznego rozpoczęcia uprawiania sportu przy nadwadze, a w kolejnym zaprezentujemy ćwiczenia, które można wykonać w ogólnodostępnej siłowni zewnętrznej.





Czy ćwiczysz regularnie?

Zmieniłyśmy tryb życia - zdrowo jemy, regularnie ćwiczymy - a mimo to nie widzimy zadowalających efektów. Waga nie chce spadać, a niekiedy nawet rośnie. Struktura ciała nie poprawia się i wcale nie mamy tak dobrego samopoczucia jak uśmiechnięte panie z reklam w siłowniach. Pojawia się w nas zniechęcenie i frustracja. Czym spowodowane są nasze niepowodzenia? Przyczyn może być kilka.

Niecierpliwość



Pierwszym i najbardziej oczywistym problemem są nasze wygórowane ambicje. Nie chcemy czekać na efekty - pragniemy mieć je tu i teraz. Prawda jest taka, że praca nad sylwetką, podobnie jak nad wydolnością, siłą i innymi parametrami fizjologicznymi, to długotrwały proces. Bądźmy dla siebie bardziej wyrozumiałe. Osiągnięcie celu będzie wymagało od nas czasu, ale nie rezygnujmy z niego z tego powodu - on i tak upłynie.

- Jeśli trenujesz regularnie, poprawę samopoczucia poczujesz po około 3-4 tygodniach.
Spadek masy ciała, obwodów czy też zauważalny efekt wizualny to sprawa indywidualna. Pierwsze wypracowane efekty mogą pojawić się już po miesiącu (10-12 treningów), ale równie dobrze dopiero po trzech miesiącach. Jeśli po tym czasie nie zaobserwowałaś żadnych zmian, przeanalizuj czy trenujesz w regularnych odstępach czasu. Dobrym rozwiązaniem jest systematyczność, nie sporadyczne zrywy - tłumaczy Anna Sztetner, trener personalny kobiet.

Niestaranna dieta



Jeśli naszym celem jest utrata masy ciała, musimy zwrócić szczególną uwagę na podaż kalorii w codziennym jadłospisie. Nie musimy stosować wymyślnych diet - zdrowe nawyki żywieniowe pomogą nam osiągnąć nasze założenia. Redukcja wagi możliwa będzie dopiero wtedy, gdy liczba pożytkowanych przez nasze organizmy kalorii będzie wyższa niż liczba kalorii przyjmowanych.

- Sporo osób zaczynając uprawiać jakikolwiek sport, na przykład bieganie czy zumbę, nie przykłada się do zdrowego i systematycznego odżywiania. Je za dużo przetworzonej żywności, nie je regularnie, omija śniadania, na noc je zbyt dużo, a często także niezdrowo. Do tego dochodzą słodycze podjadane w ciągu dnia. Nieodpowiednie odżywianie może być przyczyną braku progresu w treningach - mówi Dawid Słabęcki, trener personalny.

Zapatrzenie w cyferki



"Wiek jest tylko liczbą!" - ile razy to słyszałyśmy? Jest w tym ziarnko prawdy i podobnie jest z wagą. Pamiętajmy, że mięśnie ważą swoje - cyfry na wadze mogą pokazywać, że nic się nie zmieniło, a wszyscy znajomi zdążą już zauważyć, że szczuplejemy. Nie bójmy się mięśni - regularne treningi, nawet te odbywane na siłowni z ciężarami, nie zrobią z nas damskiej wersji Schwarzeneggera. Co więcej, to właśnie tkanka mięśniowa pozwala na spalanie większej ilości kalorii.

Przyczyn niepowodzeń treningowych może być wiele. Przyczyn niepowodzeń treningowych może być wiele.


Niewystarczająca aktywność



- Może się okazać, że przy siedzącym trybie życia na codzień, dwa-trzy treningi w tygodniu będą niewystarczające do tego, aby nastąpiły widoczne zmiany w twoim wyglądzie. Warto wówczas dodać więcej spacerów, wybrać schody zamiast windy, zaparkować dalej niż zawsze, by chociaż odrobinę zwiększyć dzienną aktywność fizyczną - mówi Anna Sztetner.
Absolutnym minimum do zachowania jako takiego zdrowia jest podejmowanie aktywności fizycznej trzy razy w tygodniu przez pół godziny z tętnem co najmniej 130 uderzeń na minutę. Mówimy tu jednak nie o treningach sensu stricto, ale o zaleceniach dla osób zagrożonych chorobami układu krążenia. Jeśli naszym celem jest poprawa składu ciała i osiąganie progresu treningowego, musimy postarać się o więcej.

Trenowanie jest w modzie, a to oznacza, że otoczka okołosportowa może przysłonić nam sedno sprawy. Może się okazać, że zwracamy większą uwagę na to, aby spożyć posiłek przed- i potreningowy i zrobić zdjęcie z treningu niż na to, żeby osiągnąć wyznaczony cel fizjologiczny.

Problemy zdrowotne



Może się także okazać, że nasze kłopoty wynikają z niedomagającego zdrowia. Popularne jest wykonywanie badań w kierunku niedoczynności tarczycy czy choroby Hashimoto. Rzeczywiście są to schorzenia wpływające na spowolnienie metabolizmu, jednak nie tylko one mogą przyczyniać się do treningowego przestoju.

- Nie należy jednoznacznie utożsamiać braku efektów zmiany trybu życia z problemami hormonalnymi. Taka sytuacja wymaga szerszego spojrzenia internistycznego, ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki w kierunku niewydolności serca, nerek, zaburzeń elektrolitowych czy cukrzycy. Czasem przyczyną niepowodzeń może być niedokrwistość. Jeśli natomiast istnieją inne, dodatkowe przesłanki do diagnostyki w kierunku endokrynopatii, wówczas wskazane jest oznaczenie poziomu hormonów TSH i FT4 - tłumaczy lek. Jarosław Daroszewski, endokrynolog.
"Aktywna babeczka" to cykl, w którym poruszamy tematy związane z aktywnością fizyczną. Znajdziecie tu damskie spojrzenie na sport i treningi, jednak informacje, które przekazujemy w tym cyklu, mogą okazać się przydatne nie tylko dla kobiet. Przedstawiamy pomysły na trening w parach, zespołach czy ofertę aktywności sportowej dla rodzin. Podpowiadamy, z jakich sportowych propozycji możecie skorzystać w Trójmieście, jak przygotować się na trening i pokazujemy, że nie trzeba trenować zawodowo, żeby poczuć się po prostu dobrze.

Dotychczas w cyklu:
  1. Jak zacząć trenować?
  2. Sposoby na wypracowanie idealnej sylwetki
  3. Czego nie powinno zabraknąć w torbie, którą zabieramy na trening?
  4. Na ćwiczenia do siłowni w rękawiczkach czy bez?
  5. Ćwiczenia na mięśnie brzucha
  6. Jak zmotywować się do treningów?
  7. Droga na skróty. Czy i kiedy sięgnąć po suplementy?
  8. Jak sprawdzić, czy właściwie trenujesz?
  9. Trenujemy pośladki. Pomogą przysiady
  10. Co wypada robić, a czego się wystrzegać w siłowni i fitness klubie?
  11. Który trening bardziej wydajny: solo, w duecie czy grupie?
  12. Czy trenować z muzyką w słuchawkach czy bez?
  13. Jak się poprawnie rozciągać przed i po zajęciach?
  14. Jak poprawnie korzystać z sauny?
  15. Jak się ubrać, by zimą uprawiać sport i nie zachorować
  16. Jak rozpocząć treningi mimo nadwagi?

Miejsca

Opinie (76) 1 zablokowana

  • Zawsze jak nie widzę efektów zjadam drożdżówkę

    Poprawia mi humor

    • 3 3

  • Bijesz teścia i idzie

    • 4 5

  • Zero cukru (1)

    Od razu będą efekty

    • 10 1

    • albo zamienniki - erytrol lub xylitol

      Smakowo neutralne i mogą zastąpić cukier. Z erytrolem mozna nawet piec.

      • 0 0

  • (2)

    Nie cwicze wogole, ale lubie dluzsze spacery. Ograniczylam porcje posilkowe, na czczo wypijam szklanke cieplej wody. Pije tez ziolowe herbaty. Nie popijam posilkow herbata, pije ok godzine po posilku. Tak robie od lipca i schudlam na tyle, ze inni to widza.

    • 7 0

    • Wszystko OK

      Tyle, że picie podczas posiłków nie szkodzi, pod warunkiem, że nie jest to słodka herbata czy gazowane napoje. Pamiętajcie, że podstawą trawienia jest woda.

      • 0 3

    • Ja też tak robię , nie pije soków, nie słodzę, nie jem słodyczy, jem około 1400 kcal, liczę w kalkulatorze i nie podjadam, pije wodę i tak już od miesiąca i efektów brak

      • 0 0

  • Podawanie tętna jako wzorca nie jest wlaściwe

    Dla jednych tętno 130 to ledwo rozgrzewka, dla innych to juz prawie zawał serca. Jedni wstają z lożka ze 130, inni takie mają po biegu 5 km.
    Intensywność należy podawać w % HRmax. 60% - 70% - rozgrzewka, fat burn, budowanie bazy tlenowej, 70% - 80% wytrzymalość, fitness, 80% i wyżej - strefy beztlenowe, dług tlenowy, poprawa odporności na kwas mlekowy.

    • 5 0

  • Nie podano jeszcze jednej ważnej rzeczy, jest to ważne np w calanetiksie i jodze, ale ma przełożenie na wszystkie dziedziny.
    Liczy sie praca całego ciała, robisz skłon to pracuj wszystkimi mięśniami nie tylko opad i podnieś, technika sie liczy. I to bardzo. i te same ćwiczenia robione na odwal nie spalają nic a robione technicznie dają efekty.

    • 6 0

  • Trzeba ogarniać michę (1)

    • 3 2

    • Racja, bo niektórzy to zgarniają całą michę razem z michą.

      • 0 0

  • Gdy trenujesz a efektów brak to znaczy że ...

    1. Albo za dużo żresz
    2. Albo nie przykładasz się do treningu

    • 6 2

  • Co robić, gdy trening nie przynosi efektów?

    Sterydy .... a dla opuchniętych pań ...mniej żreć !

    • 0 3

  • Chodzenie na siłownie w ostatnich latach nabrało nowego sensu (2)

    Ludzie są na siłowni ale nie ćwiczą. Siedzą na sprzęcie przez godzinę i bawią się telefem. Szkoda czasu i pieniędzy. Z pewnością gdy znajomi zapytają czy ćwiczysz to odpowiesz, oczywiście! Jestem na siłowni codziennie!

    • 7 3

    • Sa bogaci to placa chociaz nic tam nie robia. (1)

      Biedny jak placi to wykorzysta swoj czas na cwiczenia.

      • 1 1

      • raczej dostają darmowe karty - multisport i wtedy lans

        • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Tematyczny spacer miejski: Wzdłuż Kanału Raduni

30-50 zł
spotkanie, spacer, zajęcia rekreacyjne

Dzienny Azymut - V sezon [2024] - Etap 1 - Gdynia Dąbrowa

20-30 zł
zajęcia rekreacyjne, impreza na orientację, trening

Mecz z kibicami Trefl Gdańsk

mecz

Forum

Najczęściej czytane