wiadomości

stat

Aktywna babeczka. Zobacz, jak ćwiczyć w siłowni pod chmurką

Siłownia pod chmurką przy PKM Strzyża
Siłownia pod chmurką przy PKM Strzyża fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

W 18. odcinku cyklu "Aktywna babeczka" pokażemy, jak ćwiczyć w ogólnodostępnej siłowni pod chmurką. Dwa tygodnie temu próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, gdy trening nie przynosi pożądanych efektów, a 4 kwietnia zastanowimy się nad tym, po co robimy sobie selfie podczas treningów.

Czy zdarza ci się ćwiczyć w siłowni pod chmurką?

tak, ćwiczę regularnie 8%
zdarza mi się sporadycznie 32%
od czasu do czasu, gdy przechodzę obok 33%
nie, nigdy 27%
zakończona Łącznie głosów: 243
Ogólnodostępne siłownie porozstawiane w trójmiejskich parkach i lasach to doskonały sposób na urozmaicenie wiosennego spaceru. Ćwiczenia można przeplatać z innymi aktywnościami fizycznymi, wybrać się na nie z całą rodziną i wspólnie spędzić czas na świeżym powietrzu.

- Warto wykorzystać atrakcyjne usytuowanie siłowni pod chmurką i rozgrzać się spacerem lub biegiem w docelowe miejsce. Możemy także wykorzystać w tym celu maszyny takie jak chodziarz, rowerek, wioślarz czy orbitrek. Dwie ostatnie pomogą nam rozgrzać jednocześnie górne i dolne partie ciała. Z kolei chodziarz i rowerek przydadzą się osobom starszym czy mniej sprawnym. Warto jednak przed wejściem na jakiekolwiek z urządzeń rozgrzać stawy krążeniami, wymachami kończyn i skrętami tułowia - radzi Karolina Pawlak, trenerka personalna.

Ćwiczenia rozgrzewkowe - prezentuje Karolina PawlakTrening dla każdegoChoć siłownia pod chmurką nie da nam tak szerokich możliwości treningu jak to, co oferują kluby fitness, ćwiczenie na świeżym powietrzu ma swój niepowtarzalny urok.

- Świeże powietrze i przestrzeń są naszymi sprzymierzeńcami. Przy odrobinie kreatywności możemy doskonale wykorzystać maszyny nie tylko w sposób, jaki sugeruje nam producent. Praca na niepełnym ciężarze własnego ciała, bo taką umożliwiają nam urządzenia, jest świetnym wprowadzeniem w coraz to bardziej skomplikowane i intensywne jednostki treningowe - mówi Igor Janik, trener personalny.
Co bardzo istotne, wszystkie maszyny wchodzące w skład plenerowej siłowni są opisane. Dzięki temu sprawdzą się świetnie nawet w przypadku osób początkujących, które nigdy nie miały okazji ćwiczyć na podobnych urządzeniach.

Ćwiczenia na dolne partie ciała
Jak trenować?- Proponuję wybrać sobie po trzy maszyny na górną część ciała i robić po 20 powtórzeń na każdej z nich w trzech seriach. Następnie wybrać maszyny na dolną część ciała i ćwiczyć analogicznie jak w przypadku poprzednich. Podczas kolejnych wizyt można modyfikować wybór. Dobrym sposobem na trening jest także obwód. W treningu obwodowym wybieramy sześć maszyn, na których ćwiczymy po kolei - nie dzielimy wówczas treningu na oddzielne części - instruuje Karolina Pawlak.

Ćwiczenia na górne partie ciała i mięśnie brzuchaSportowy misz-maszWizytę w plenerowej siłowni łatwo możemy wpleść w inne formy aktywności, takie jak bieganie, rower czy nordic walking. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

- Możemy przyjechać do siłowni na rowerze czy na rolkach. W przypadku tych drugich pamiętajmy, aby zabrać ze sobą obuwie na zmianę! W okresie zimowym można dołączyć jeszcze morsowanie. Radzę zrealizować je na końcu treningu. Rozgrzany organizm świetnie bodźcuje w wodzie o niskiej temperaturze - tłumaczy Igor Janik.
"Aktywna babeczka" to cykl, w którym poruszamy tematy związane z aktywnością fizyczną. Znajdziecie tu damskie spojrzenie na sport i treningi, jednak informacje, które przekazujemy w tym cyklu, mogą okazać się przydatne nie tylko dla kobiet. Przedstawiamy pomysły na trening w parach, zespołach czy ofertę aktywności sportowej dla rodzin. Podpowiadamy, z jakich sportowych propozycji możecie skorzystać w Trójmieście, jak przygotować się na trening i pokazujemy, że nie trzeba trenować zawodowo, żeby poczuć się po prostu dobrze.

Dotychczas w cyklu:
 1. Jak zacząć trenować?
 2. Sposoby na wypracowanie idealnej sylwetki
 3. Czego nie powinno zabraknąć w torbie, którą zabieramy na trening?
 4. Na ćwiczenia do siłowni w rękawiczkach czy bez?
 5. Ćwiczenia na mięśnie brzucha
 6. Jak zmotywować się do treningów?
 7. Droga na skróty. Czy i kiedy sięgnąć po suplementy?
 8. Jak sprawdzić, czy właściwie trenujesz?
 9. Trenujemy pośladki. Pomogą przysiady
 10. Co wypada robić, a czego się wystrzegać w siłowni i fitness klubie?
 11. Który trening bardziej wydajny: solo, w duecie czy grupie?
 12. Czy trenować z muzyką w słuchawkach czy bez?
 13. Jak się poprawnie rozciągać przed i po zajęciach?
 14. Jak poprawnie korzystać z sauny?
 15. Jak się ubrać, by zimą uprawiać sport i nie zachorować
 16. Jak rozpocząć treningi mimo nadwagi?
 17. Co zrobić, gdy trening nie przynosi pożądanych efektów?

Opinie (69) 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl