• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aktywna babeczka. Czy istnieje uniwersalny strój sportowy?

Joanna Skutkiewicz
30 maja 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Najważniejszym kryterium wyboru ubrania na trening jest wygoda użytkowania. Najważniejszym kryterium wyboru ubrania na trening jest wygoda użytkowania.

Czy istnieje uniwersalny ubiór sportowy do każdej dyscypliny, którą uprawiamy na zewnątrz? Czy jednak kupić sprzęt specjalistyczny do każdej aktywności? Stawiać na modę czy użyteczność? Tymi kwestiami zajmujemy się w 23. odcinku cyklu "Aktywna babeczka". Poprzednio podpowiadaliśmy, kiedy najlepiej zacząć pływać na otwartych akwenach. Natomiast 13 czerwca zastanowimy się, jakie ćwiczenia możemy wykonywać... na plaży.



Czy stawiasz na uniwersalny strój do aktywności na zewnątrz?

Każda z nas, która uprawia jakikolwiek sport, doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważny jest odpowiednio dobrany ubiór. Ale nie chodzi wcale o modne kolory ani o metkę z napisem ulubionej marki. Najważniejszym kryterium wyboru ubrania na trening jest wygoda użytkowania. Odzież ma przede wszystkim nie przeszkadzać nam w aktywności fizycznej - nie krępować ruchów, nie podwijać się i nie zsuwać, zmuszając nas tym samym do ciągłego poprawiania się.

Moda i funkcjonalność



Bardzo ważne są materiały, z których wykonane są nasze sportowe ubrania. Oczywiście, jeżeli mamy takie życzenie, możemy biegać, jeździć na rowerze i wędrować w ulubionej, bawełnianej koszulce. Będziemy mieć jednak kłopot, gdy mocno się spocimy i przewieje nas wiatr lub złapie deszcz. Materiały, z których wykonana jest specjalistyczna odzież sportowa są tak skonstruowane, aby nie nasiąkać wodą i schnąć możliwie jak najszybciej.

W kontekście wygody użytkowania i materiałów pojawia się jeszcze jedno ważne pytanie. Czy do każdej dyscypliny, którą chcemy uprawiać, potrzebujemy zestawu ubrań przeznaczonego specjalnie do tej dyscypliny? Czy możemy jeździć na rowerze i ćwiczyć w siłowni w ubraniu do biegania, biegać w rowerowym? Jak podejść do kwestii doboru odpowiednich butów?

- Różne dyscypliny mają odmienne charakterystyki, dlatego ubrania powinny spełniać określone funkcje. Zupełnie innej funkcji koszulki będzie potrzebowała osoba jeżdżąca na rowerze od takiej, która lubi udać się na wycieczkę trekkingową w góry. Inne materiały i krój to nie wszystko - różne są także możliwości, jakie daje nam specjalistyczna odzież. Triathlonistka będzie potrzebowała w swojej koszulce lub kombinezonie kieszonki na żele energetyczne, rowerzystka - wygodnych spodenek z wkładką, biegaczka - komfortowych butów z dobrą amortyzacją... Ważne jest także, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, z jaką intensywnością uprawiamy określony sport. Okazjonalne biegaczki powinny szukać dla siebie jedynie wygody, bo to ona jest najważniejsza. Z kolei osoby, które trenują regularnie i przygotowują się do zawodów, powinny zwrócić uwagę także na specjalistyczne cechy odzieży i obuwia. W przypadku butów do biegania będą to parametry takie jak amortyzacja, trzymanie stopy, oddychalność czy dynamika - radzi Radosław ŁabędzkiDecathlonu w Rumi.
Specjalistyczne ubranie sportowe zapewnia wygodę użytkowania. Specjalistyczne ubranie sportowe zapewnia wygodę użytkowania.

Ubranie na rower



Odzież rowerowa jest dość charakterystyczna już na pierwszy rzut oka. Koszulki i kurtki rowerowe są skrojone tak, aby chronić lędźwia i nerki przed przewianiem. Przedłużony krój z tyłu to gwarancja wygody, a czasem także zachowania zdrowia. Spodenki ze specjalną wkładką, zwaną w kolarskim środowisku "pieluchą" lub "pampersem" mają zapewnić użytkowniczkom komfort jazdy nawet na długich dystansach. Podczas wizyty w sklepie sportowym warto zwrócić uwagę na to, czy zabieramy do przymierzalni spodenki kolarskie dla kobiet. Ze względu na oczywiste różnice anatomiczne, wkładki w spodenkach dla panów i pań różnią się diametralnie.

Strój biegowy... i nie tylko



Strój do biegania nie zawsze sprawdzi się na rowerze, jednak jest to kwestia indywidualna. Jeżeli mamy wygodne siodełko i nie planujemy spędzić na rowerze kilku godzin bez przerwy, możemy wybrać się na wycieczkę w odzieży do biegania. Pamiętajmy jednak - zwłaszcza w chłodne dni - o unikaniu krótkich koszulek, które przy pochyleniu się do kierownicy odsłonią nasze plecy.

W pozostałych dyscyplinach, takich jak nordic walking czy trekking, podczas ćwiczeń w siłowni i zajęć fitness strój do biegania będzie strzałem w dziesiątkę.

Specjalistyczne obuwie



A co z butami? Obuwie zatrzaskowe, przeznaczone specjalnie do jazdy na rowerze, w dużym stopniu poprawi nasz komfort i efektywność pedałowania. Dzięki możliwości podciągania pedałów w górę, a nie tylko naciskania na nie, będziemy jechać szybciej i wygodniej. Pamiętajmy jednak, że do jazdy w ten sposób musimy się przyzwyczaić, a najprawdopodobniej także... co najmniej raz wywrócić! Jeśli wybieramy się na wycieczkę, podczas której zamierzamy chodzić tyle samo, co jeździć, buty zatrzaskowe nie sprawdzą nam się zbyt dobrze - spacerowanie w nich jest bardzo niewygodne.

Strój triathlonowy



Ciekawym, choć stosunkowo mało popularnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w strój triathlonowy, który świetnie nadaje się zarówno do biegania, jak i na rower. Specyfika takiego ubioru zapewni nam komfort użytkowania w różnych dyscyplinach. Jeśli planujemy wystartować w duathlonie lub triathlonie, warto zakupić taki strój odpowiednio wcześniej, aby zdążyć w nim potrenować.

- Podczas treningów warto stosować odzież przeznaczoną do konkretnych dyscyplin. Wkładki w strojach kolarskich są przystosowane do dłuższej jazdy na rowerze, lepiej zabezpieczają nas podczas regularnych bądź dłuższych treningów. Jeśli planujemy udział w zawodach triathlonowych, oprócz pianki i dodatkowych akcesoriów niezbędnych do startu, warto zaopatrzyć się w strój triathlonowy. Taki strój szybko wysycha, jest zaopatrzony w nieco cieńszą wkładkę, której zadaniem jest zarówno zapewnienie nam komfortu podczas jazdy na rowerze, jak również pozostawia swobodę ruchów podczas części biegowej. Stroje takie wykonane są z materiałów minimalizujących ryzyko wystąpienia otarć, dlatego warto ich używać także podczas treningów zakładkowych, kiedy łączymy dwie lub więcej dyscyplin - tłumaczy Oskar Szmidt3athlete.
"Aktywna babeczka" to cykl, w którym poruszamy tematy związane z aktywnością fizyczną. Znajdziecie tu damskie spojrzenie na sport i treningi, jednak informacje, które przekazujemy w tym cyklu, mogą okazać się przydatne nie tylko dla kobiet. Przedstawiamy pomysły na trening w parach, zespołach czy ofertę aktywności sportowej dla rodzin. Podpowiadamy, z jakich sportowych propozycji możecie skorzystać w Trójmieście, jak przygotować się na trening i pokazujemy, że nie trzeba trenować zawodowo, żeby poczuć się po prostu dobrze.

Dotychczas w cyklu:
  1. Jak zacząć trenować?
  2. Sposoby na wypracowanie idealnej sylwetki
  3. Czego nie powinno zabraknąć w torbie, którą zabieramy na trening?
  4. Na ćwiczenia do siłowni w rękawiczkach czy bez?
  5. Ćwiczenia na mięśnie brzucha
  6. Jak zmotywować się do treningów?
  7. Droga na skróty. Czy i kiedy sięgnąć po suplementy?
  8. Jak sprawdzić, czy właściwie trenujesz?
  9. Trenujemy pośladki. Pomogą przysiady
  10. Co wypada robić, a czego się wystrzegać w siłowni i fitness klubie?
  11. Który trening bardziej wydajny: solo, w duecie czy grupie?
  12. Czy trenować z muzyką w słuchawkach czy bez?
  13. Jak się poprawnie rozciągać przed i po zajęciach?
  14. Jak poprawnie korzystać z sauny?
  15. Jak się ubrać, by zimą uprawiać sport i nie zachorować
  16. Jak rozpocząć treningi mimo nadwagi?
  17. Co zrobić, gdy trening nie przynosi pożądanych efektów?
  18. Jak ćwiczyć w siłowni pod chmurką?
  19. Po co robimy selfie na treningach?
  20. Sposoby na regenerację po treningach
  21. Co jeść przed i po treningu?
  22. Kiedy bezpiecznie zacząć pływać w otwartej wodzie?
  23. Sposoby na regenerację po treningach

Miejsca

Opinie (38) 1 zablokowana

Wszystkie opinie

  • .

    ja mam strój biegówkowo-rowerowy

    • 3 1

  • Oczywiście (2)

    Stare sportowe buty, stara koszulka, spodenki i skarpetki. Cała reszta jest dla zawodowców.

    • 17 8

    • stare, albo z tak zwanych kolekcji z ubiegłego sezonu, byle z oddychających tkanin

      mogę ćwiczyć w niemodnych ciuchach, w kolorach nieobowiązujących w danym sezonie, lekko sfatygowanych, ale mają oddychać...
      buty też mogą być schodzone, ale raczej nie z supermarketu...
      Aaaa... i niekoniecznie musi wszystko do siebie pasować ;-)

      • 8 0

    • Proponuję worek po ziemniakach

      W dobie butów z Lidla za 70 zł i spodenek za 15 zł oszczędzisz naprawdę sporą kasę i dodatkowo będziesz się wyróżniał na ulicy.

      • 7 3

  • stare dresy i adidasy

    • 7 1

  • Opinia wyróżniona

    30 pare lat temu... (3)

    Na podwórko zakładałem stare spodnie od dresu lub obcięte jeansy, bawełnianą koszulkę i za małe trampki - i w takim stroju biegałem, jeździłem na rowerze, wspinałem się po drzewach, grałem w piłkę plus cała masa innych aktywności.
    Dziś niby mam osobny strój do każdej z tych form ruchu, ale z tyłu głowy gdzieś tam kołacze się myśl, że to nie strój robi z nas sportowca.
    Nie twierdzę, żeby zamykać się na nowinki techniczne i nadal z uporem maniaka korzystać z bawełnianego t-shirtu, zamiast tzw. koszulki technicznej, ale trzeba zachować w tym wszystkim zdrowy rozsądek.
    Liczy się ruch, a nie to jak wyglądamy. Strój to tylko dodatek, chociaż warto żeby był po prostu wygodny.

    • 44 4

    • "nie XTR-y napędzają rowery" ;)

      • 2 0

    • kiedyś nie było telefonów, internetu

      samochodów i żarcia na zamówienie, nie znaczy to jednak, że mamy się zamykać na postęp! Generalnie wszytko jest teraz lepsze, zwłaszcza buty.

      • 3 0

    • W ciuchach sportowych chodzi przede wszystkim o wygodę i funkcjonalność, a nie wygląd. Wygląd jest przy okazji i też jest istotny - ale jeśli to coś do ćwiczenia, to ma znaczenie drugorzędne.
      A kiedyś to ludzie kupowali tylko ocet i było super, a teraz wydziwiają.

      • 1 0

  • Maja (2)

    A czy jadąc rowerem trzeba się specjalnie ubierać? Proszę pamiętać, że rower to nie tylko trening i rekreacja. To także (a dla wielu osób - przede wszystkim) - środek transportu.

    • 14 0

    • Przeciez w tytule wyraźnie jest mowa o stroju sportowym, a nie na dojazdy do pracy.

      • 2 0

    • Nie trzeba ale jest po prostu wygodniej.
      Przy jeździe po mieście 2-3km w cywilnych ciuchach jest jeszcze ok ale przy 10km czy więcej, to już kiepsko.

      Dodatkowo zwykłe jeansy lubią się przecierać na tyłku. Sportowe czy turystyczne lepiej znoszą takie obciążenia.

      • 0 0

  • (1)

    Ja tylko dodam, ze swojego doświadczenia, że lepiej kupić dobre, czytaj droższe, niż tańsze znaczy się niezbyt trwałe. Z tymi droższymi to też nie przesadzajmy, bo są fajne polskie firmy, które szyją naprawdę super ciuchy. Ja mam dwa komplety na rower firmy Attique i naprawdę polecam, wiem, że mama Maji Włoszczowskiej ma solindą firmę robiącą ciuchy na rower - testowane w boju przez Majkę. Tak więc dobra jakość wcale nie musi kosztować tyle co strój topowych firm, które kosztują majątek.

    • 6 8

    • Mai!

      • 1 1

  • Ładne dziewczyny na zdjęciach ;) (3)

    • 12 3

    • Tylko szkoda, że na rowerze to fotomontaż.

      • 0 0

    • taa takie pięknie umalowane i nie spocone od tego biegania.

      • 0 1

    • Kolejna stuleja, która podnieca się stockowymi zdjęciami. Żenada.

      • 0 0

  • (3)

    Nie widać po ludziach żeby liczyła się wygodą. Na pierwszym miejscu musi być ładne żeby błyszczeć najlepiej markowe. Widać po ludziach którzy jeżdżą rowerem w dżinsach, ładne stroje a rower źle dobrany ustawiony. To samo siłownia najpierw wygląd a że kaleczą ćwiczenia robią sobie krzywdę to nie ważne. Lubię na takich ludzi patrzeć i się pośmiać

    • 10 4

    • masz racje (2)

      Dla większości obcisłe gacie to podstawa,a się niedobrze robi jak taki słoń wchodzi w takie ciuchy

      • 3 3

      • no tak, bo lepiej, aby ten słoń jechał w jeansach, obcierał d... i krępował sobie ruchy.

        Co za łoś wymyślił zestawienie: jeansy i rower???

        • 0 0

      • Obcisłe gacie prawie zawsze łączą się z tzw pampersem - czyli podkładką pod wrażliwe miejsca

        Obcisłe są też dlatego, żeby pampers się nie przemieszczał, a także, żeby nic nigdzie nie obcierało. Mnie osobiście żenują moje obcisłe gacie, więc zakładam na nie krótkie spodenki :)

        • 0 0

  • W starożytnej Grecji stosowano uniwersalny strój sportowy

    • 18 1

  • Najlepsza odzież do treningu

    to ta od Polskiej firmy poundout, a nie tam jakieś keczuły czy kalendże

    • 1 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Święta Wielkanocne nad morzem - atrakcje dla całej rodziny

450 zł
zajęcia rekreacyjne

Konopna Noc Saunowa!

125 zł
spotkanie, morsowanie, trening

Aktywne Świętowanie - Wielkanoc 2024

w plenerze, zajęcia rekreacyjne, sporty ekstremalne

Forum

Najczęściej czytane