• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aktywna babeczka. Czy sauna jest dobra dla każdego? Jak z niej korzystać?

Joanna Skutkiewicz
24 stycznia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Istnieje wiele rodzajów saun, dzięki czemu każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Istnieje wiele rodzajów saun, dzięki czemu każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

W 14. odcinku cyklu "Aktywna babeczka" idziemy do sauny. Nie po to, aby bić rekordy wytrzymałości, a tym bardziej poplotkować, ogrzać się bądź wysuszyć ręcznik. Pokażemy, jak korzystać z niej rozsądnie, by osiągać pożądane efekty. Dwa tygodnie temu prezentowaliśmy, jakie ćwiczenia wykonywać, by właściwie się rozciągnąć, natomiast 7 lutego zastanowimy się, jak właściwie ubrać się do uprawiania sportu zimą.



Sprawdź, gdzie można pójść na saunę w Trójmieście



Z jakiego rodzaju sauny korzystasz najchętniej?

Plotki to nie tu



Sauny znajdują się obecnie niemal w każdej siłowni, klubie fitness i na wielu pływalniach. Dostępność wpływa zatem na popularność bodźca tego rodzaju. Wejście do sauny bywa - niestety - traktowane jako sposób na ogrzanie się, możliwość poplotkowania ze znajomymi albo nawet na wysuszenie mokrego po treningu ręcznika. Należy pamiętać, że sauna to narzędzie, z którego warto korzystać rozsądnie. Tylko wtedy przyniesie nam pożądany efekt zdrowotny, a my nie będziemy przeszkadzać innym.

Przeczytaj także:


Sauna jak trening



Błędem jest także wchodzenie do sauny bezpośrednio po ciężkim treningu, gdy nasze ciało doznało przed chwilą bodźca w postaci wysiłku. Przebywanie w wysokiej temperaturze połączone z gwałtownym ochładzaniem całego ciała samo w sobie jest obciążeniem dla organizmu. Można niejako potraktować je jak rodzaj treningu.

- Wysoka temperatura i ekstremalnie niski poziom wilgotności powietrza powodują, że układy krążenia i oddechowy pracują na najwyższych obrotach. Ponadto jesteśmy narażeni na odwodnienie. Wizytę w saunie suchej najlepiej zaplanować w dzień nietreningowy. Gdy jednak saunowanie przeprowadzamy po wysiłku, należy odpowiednio nawodnić organizm i odczekać, aż podwyższona temperatura ciała powróci do tej sprzed treningu - radzi Anna Sztetner, trener personalny dla kobiet.


Dobroczynne działanie



Wysoka temperatura w saunie, zwłaszcza suchej (około 90-100 stopni) sprawia, że zwiększa się częstotliwość bicia serca, obniża się ciśnienie krwi a pojemność płuc ulega zwiększeniu. Przemiana materii organizmu zwalnia, aby po schłodzeniu gwałtownie przyspieszyć. Z tego względu żaden z etapów sesji w saunie nie powinien być pomijany ani skracany.

- Sauna nie polega jedynie na nagrzewaniu ciała. Ważnym elementem cyklu saunowania jest odpoczynek po wyjściu, aby temperatura ciała wróciła do normy i uspokoiło się nasze tętno. Warto zaplanować minimum 2-3 cykle w saunie, przeplatane schłodzeniem i odpoczynkiem o czasie równym temu, który spędziliśmy w cieple - zaleca Dorota Pogorzelska, kierownik Aqua Spa i Saunarium w Redzie.

Nie na wyścigi



Nie znaczy to oczywiście, że powinniśmy próbować wytrzymać w saunie aż do bólu. Obfite pocenie się i przyspieszenie akcji serca to normalne fizjologiczne reakcje organizmu na przebywanie w wysokiej temperaturze. Jednak powinniśmy zachować czujność. Zawroty głowy czy uczucie silnego osłabienia to objawy, które są sygnałem, że przesadziliśmy. Nie ma nic wstydliwego w tym, że wytrzymujemy w saunie tylko 5 minut, podczas gdy nasi znajomi mogą przebywać tam aż kwadrans.



Różne możliwości dla każdego



Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że nie każda sauna jest jednakowym bodźcem dla organizmu. Pośród różnego rodzaju saun każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Sauna fińska (sucha) ze względu na wysoką temperaturę i bardzo niską wilgotność jest spośród nich najbardziej obciążająca. Z kolei seans w saunie podgrzewanej promieniami podczerwonymi wiąże się z przebywaniem w temperaturze "zaledwie" 50-60 stopni.

- W saunach infrared i aromatycznych utrzymuje się przeważnie niższe temperatury. Ciało także się w nich nagrzewa, aczkolwiek jest to mniej męczące niż siedzenie w mocno zaparowanej łaźni parowej czy w saunie suchej o temperaturze stu stopni. Największym wysiłkiem i bodźcem dla naszego ciała są seanse w saunie suchej, podczas których klienci otrzymują bezpośrednio na ciało podmuch ciepłego powietrza wymieszany z olejkami aromaterapeutycznymi - mówi Dorota Pogorzelska.
Sauna świetnie wpływa na regenerację. Sprawia, że krążenie przyspiesza, spięte mięśnie się rozluźniają, znika uczucie znużenia. Seans w saunie może być świetnym lekarstwem na zmęczenie, a czasem także na początkową fazę przeziębienia. Należy jednak wystrzegać się przychodzenia do sauny podczas choroby. W przeciwnym razie możemy nie tylko pozarażać innych korzystających z seansu, lecz także kompletnie się rozłożyć.

"Aktywna babeczka" to cykl, w którym poruszamy tematy związane z aktywnością fizyczną. Znajdziecie tu damskie spojrzenie na sport i treningi, jednak informacje, które przekazujemy w tym cyklu mogą okazać się przydatne nie tylko dla kobiet. Przedstawiamy pomysły na trening w parach, zespołach czy ofertę aktywności sportowej dla rodzin. Podpowiadamy, z jakich sportowych propozycji możecie skorzystać w Trójmieście, jak przygotować się na trening i pokazujemy, że nie trzeba trenować zawodowo, żeby poczuć się po prostu dobrze.

Dotychczas w cyklu:
  1. Jak zacząć trenować?
  2. Sposoby na wypracowanie idealnej sylwetki
  3. Czego nie powinno zabraknąć w torbie, którą zabieramy na trening?
  4. Na ćwiczenia do siłowni w rękawiczkach czy bez?
  5. Ćwiczenia na mięśnie brzucha
  6. Jak zmotywować się do treningów?
  7. Droga na skróty. Czy i kiedy sięgnąć po suplementy?
  8. Jak sprawdzić, czy właściwie trenujesz?
  9. Trenujemy pośladki. Pomogą przysiady
  10. Co wypada robić, a czego się wystrzegać w siłowni i fitness klubie?
  11. Który trening bardziej wydajny: solo, w duecie czy grupie?
  12. Czy trenować z muzyką w słuchawkach czy bez?
  13. Jak się poprawnie rozciągać przed i po zajęciach?

Miejsca

Opinie (52) 6 zablokowanych

  • a co z przeciwskazaniami

    np jak ktoś ma żylaki, warto wspomnieć

    • 2 3

  • Eh... też mi "artykuł". tytuł czy sauna jest dobra dla każdego? A w artykule nic o tym, że nie

    Bo jest szereg przeciwwskazań takich jak choroby serca...

    • 5 0

  • Sauna sucha nie jest też wskazana dla osób (2)

    Z cerą / skórą naczynkową. Pod wpływem różnicy temperatur naczynia rozszerzają i się jeszcze bardziej rozlewaja po ciele....

    • 3 2

    • Sauna sucha w ogóle nie jest nikomu potrzebna

      To zbędne katowanie organizmu. Parowa też ma mało sensu, bo tak naprawdę wraz z parą wdychasz wszystko z tej sauny. Pleśnie, brud i inne zarazki. Najlepsza jest infrared.

      • 2 1

    • Mam cerę wrażliwą i mam naczyńka. Co tydzień jestem na saunie. Wystarczy zabezpieczyć policzki maską lub naturalną glinką i pilnować czasu seansu

      • 1 1

  • tydzień bez sauny ... tydzień stracony (2)

    Uwielbiam saunarium w Redzie. Jeździmy tam praktycznie raz w tygodniu od jesieni 2017. Jest bosko. Czysto. Super klimat. Obsługa rewelacja. Happy hour w niedzielę rano. Wewnętrzny parking. Polecam każdemu :)

    • 5 1

    • No litości w Redzie czysto, szczerze jedne z najgorszych saun z jakich miałem okazję korzystać.
      Sam aquapark masakra nawet drzewa nie wytrzymały stężenia chloru w powietrzu, tam nie ma czym oddychać, masa ludzi nie korzystających z prysznica przed kąpielą, klapki brudne od błota. Przykre bo potencjał jest spory ale jak coś jest robione po taniości aby tylko wyciągnąć jak najwięcej kasy to tak to się kończy.

      • 3 0

    • Reda - i po reklamie :)

      • 1 0

  • Zdjęcie do artykułu

    Niestety już zdjęcie do artykułu przedstawia niepoprawne korzystanie z sauny. W saunie stopy powinny znajdowac się na ręczniku inaczej niszczymy deski.

    • 5 1

  • Aquapark w Redzie jest tragiczny, oczywiście można się cieszyć że w ogóle istnieje. Sauny brudne i śmierdzące co wynika z braku kultury osób z niej korzystających. Baseny hmm nic ciekawego, masakryczne śliska podłoga, ilości chloru w wodzie nawet drzewa nie wytrzymały w niektórych miejscach nie ma jak oddychać tak wysokie jest stężenie chloru w powietrzu - były już omdlenia z tego powodu. Cały obiekt nie jest wietrzony, ze ścian odpadają kafelki. Długo można by wady tego obiektu wymieniać.
    Ogólnie najbliższy sensowny aquapark jest w Uniejowie, kto był ten sam może ocenić.
    A sauny zdecydowanie wg mnie najlepsze w Trójmieście są w Mera w Sopocie.

    • 1 1

  • Nie lubię sauny - mokra parowa jeszcze zniosę... Mam naturalnie niskie ciśnienie krwi i w saunie jest mi szybko słabo.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Gry Parkowe na Orientację Zabawa z Mapą Kozacza Góra

20 - 27 zł
impreza na orientację

Bieg granicami Sopotu

50 zł
bieg

Razem w plenerze. Spacer krajoznawczy

spacer

Forum

Najczęściej czytane