Antoni Wróbel. 71-latek mistrzem świata w maratonie na rolkach

Arnold Szymczewski
16 września 2018 (artykuł sprzed 5 lat)
Antoni Wróbel został mistrzem świata we wrotkarstwie szybkim w kategorii Masters 70+. Antoni Wróbel został mistrzem świata we wrotkarstwie szybkim w kategorii Masters 70+.

Antoni Wróbel, były hokeista na lodzie oraz trener Stoczniowca Gdańsk, ma nową pasję. W  wieku 71 lat zdobył mistrzostwo świata weteranów we wrotkarstwie szybkim. W Szwajcarii górski maraton na rolkach ukończył w czasie poniżej 1,5 godziny. Na co dzień trenuje na ścieżkach wokół Stadionu Energa Gdańsk.

Mistrzostwa Świata we wrotkarstwie szybkim odbywały się w miejscowości St. Moritz w Szwajcarii. Antoni Wróbel startował w kategorii Masters 70+ i to właśnie w tej kategorii zdobył tytuł mistrzowski. Gdańszczanin pokonał dystans 42 195 m w czasie 1 godz. 22 min i 23 sek. Trasa maratonu przebiegała u podnóży Alp, a co za tym idzie jej wysokość nie schodziła poniżej 1600 m n.p.m.

Górski maraton nie schodził poniżej 1600 m n.p.m. Górski maraton nie schodził poniżej 1600 m n.p.m.
Antoni Wróbel swoją przygodę z wrotkarstwem rozpoczął w 2007 r. dzięki innemu zapalonemu wrotkarzowi - trenerowi hokeja Zenonowi Obłońskiemu. Dziś Antoni Wróbel trenuje 2-3 razy w tygodniu, jeżdżąc z kolegami wokół Stadionu Energa Gdańsk zobacz na mapie Gdańska.

- Zenek namówił mnie na sierpniowy maraton, który odbywał się wtedy w Gdańsku. Bardzo mi się spodobało, w kolejnym roku wystartowałem już w dwóch maratonach, a w następnym w trzech. Po drodze spotkałem jeszcze przyjaciela Jurka Oleksiewicza, dzięki któremu zacząłem się zajmować tą dyscypliną wyczynowo - mówi Antoni Wróbel.
Urodzony w 1947 roku Antoni Wróbel pochodzi z hokejowej rodziny. Był jednym z zawodników starego "Stoczniowca", który jako pierwszy grał w 1972 r. w nowo wybudowanej Hali Olivia. Aktualny mistrz świata we wrotkarstwie szybkim przez wiele lat był również trenerem hokeja. Synowie Adam i Bartek również grali w hokeja, a najmłodszy - Marek Wróbel - nadal występuje na ligowych taflach. Aktualnie reprezentuje barwy MH Automatyki Gdańsk, która występuje w ekstraklasie hokejowej.