wiadomości

Bartosz Banach zwycięzcą 6. Triathlonu Gdańsk

Najnowszy artukuł na ten temat

Triathlon i utrudnienia na ulicach Gdańska

Zobacz nasz film z tegorocznego triathlonu w Gdańsku


1500 m pływania, 40 km jazdy na rowerze oraz 10 km biegu. W niedzielę odbyła się 6. edycja Triathlonu Gdańsk. W zmaganiach na dystansie olimpijskim wzięło udział 720 uczestników. Najszybszym z nich okazał się gdańszczanin Bartosz Banach, który zameldował się na mecie po upływie 02:00:52. Drugie miejsce przypadło Krzysztofowi Hadasowi z Poznania (02:01:03), a trzecie Pawłowi Miziarskiemu z Redy (02:04:27).Czy byłbyś w stanie wziąć udział w triathlonie na dystansie olimpijskim?

tak, bez większego problemu 21%
tak, ale wcześniej musiałbym nieco poprawić kondycję 24%
nie, na pewno nie podołałbym takiemu wyzwaniu 55%
zakończona Łącznie głosów: 336
Triathlon to dyscyplina sportowa będąca kombinacją pływania, kolarstwa i biegania, która w 2000 roku weszła do rozgrywek olimpijskich. W tej formule, zawodnicy muszą kolejno przepłynąć w wodzie 1500 m, przejechać na rowerze szosowym 40 km i przebiec 10 km. Czas końcowy obejmuje nie tylko pokonanie wymienionych dystansów, ale również zmianę stroju i sprzętu.

Optymalna pogoda i doping setek kibiców

Od 2011 roku, triathlonowe zmagania na dystansie olimpijskim są corocznie rozgrywane również w Gdańsku. W niedzielny poranek, punktualnie o godz. 9:00, rozpoczęła się 6. edycja tejże imprezy, organizowanej przez Gdański Ośrodek Sportu.

Na linii startu stanęło 720 zawodników z całego kraju, w tym kilku gości z zagranicy. Choć lipcowa pogoda spłatała w tym roku już niejednego figla, warunki do niedzielnych zmagań były naprawdę zadowalające. Termometr wskazywał temperaturę niewiele ponad 20 stopni Celsjusza, a niebo było niemal bezchmurne. Dzięki temu nie zabrakło również setek kibiców, którzy głośno dopingowali zawodników, szczególnie wzdłuż odcinków położonych nad brzegiem morza.Deklasyfikacja rywali na odcinku rowerowym

Podobnie jak w latach ubiegłych, start zawodów zlokalizowano na plaży w Brzeźnie, a metę na tutejszym molo. Uczestnicy płynęli najpierw w Bałtyku wokół wspomnianego pomostu, następnie wsiedli na rowery i sunęli ul. Plażówą, Czarny Dwór, Drogą Zieloną, w tym tunelem pod Martwą Wisłą, Trasą Sucharskiego do węzła na Olszynce i z powrotem, wreszcie biegli alejkami Parku Nadmorskiego im. Ronalda Reagana.

Na odcinku pływackim najszybszy był Michał Urbański z Bydgoszczy, który wyłonił się z Bałtyku po upływie 19:54. Na trasie rowerowej szybko wysunął się na prowadzenie Bartosz Banach z Gdańska (10. pozycja w pływaniu), który po przepedałowaniu 40 km wypracował sobie ponad trzyminutową przewagę nad resztą rywali. Choć w zmaganiach biegowych mocno deptali mu po piętach Krzysztof Hadas z Poznania oraz Paweł Miziarski z Redy, gdańszczanin zdołał utrzymać prowadzenie aż do samej mety.

Trasa 6. edycji Triathlonu Gdańsk.
Trasa 6. edycji Triathlonu Gdańsk. mat. pras. GOS

Banach drugi raz zwyciężył w gdańskim triathlonie

Tym samym, Bartosz Banach - jeden z murowanych faworytów - został zwycięzcą 6. Triathlonu Gdańsk z wynikiem 02:00:52. To już drugi raz, kiedy złoty medal gdańskich zawodów triathlonowych powędrował na jego szyję. Poprzednio udało mu się to osiągnąć dwa lata temu, tj. w 2015 roku.

- Gęsto było na pływaniu, ławica zawodników płynęła do strefy zmian. Potem na rowerze przyspieszyłem i na biegu znowu zaczęło się wszystko ścieśniać. Drugi zawodnik zaczął mnie coraz mocniej naciskać i musiałem przyspieszyć. Fajnie jechało się na rowerze, bo pierwsza część trasy była z wiatrem, więc cały czas miałem 50 km/h na liczniku. Pogoda nam dopisała, pełno kibiców, każda trasa była świetna, więc jestem bardzo zadowolony - powiedział Banach tuż po przekroczeniu linii mety.
Miejsca na podium uzupełnili wspomniani już Krzysztof Hadas z Poznania oraz Paweł Miziarski z Redy. Srebrny medalista przekroczył linię mety na brzeźnieńskim molo po upływie 02:01:03, zaś brązowy medalista 02:04:27.

Dwie gdynianki wśród najszybszych kobiet

Wśród kobiet najszybsza okazała się Anna Lechowicz z Lathen w Niemczech, której wyniki to 02:20:01 (38. miejsce w klasyfikacji generalnej). Drugie miejsce zajęła Joanna Skutkiewicz z Gdyni. Jej czas to 02:22:48 (58. miejsce). Trzecia wśród pań była natomiast Aleksandra Sypniewska-Lewandowska z Gdyni, która zameldowała się na mecie po upływie 02:24:06 (71. miejsce).

- Trenuję od dwóch lat. Plan na dziś miałam taki, by dać z siebie wszystko. Na rowerze spadł mi łańcuch, więc straciłam około minuty. Na pewno zrobiłam życiówkę, jeszcze nie wiem jaki czas, ale cisnęłam ile mogłam. Emocje, nerwy, wybicie z rytmu przez te przygody z łańcuchem skradły mi trochę czasu. Jestem nie najlepszą pływaczką, na rowerze jestem nienajgorsza, ale bieganie jest dla mnie tym konikiem i tu udało się nadrobić - skomentowała swój występ Lechowicz.

Opinie (41) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl