• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Będzie nowy szlak w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Rafał Borowski
18 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Główna trasa będzie miała długość niemal 21 km, zaś pięć łączników osiągnie łączną długość ponad 18 km. Główna trasa będzie miała długość niemal 21 km, zaś pięć łączników osiągnie łączną długość ponad 18 km.

Będzie ułatwiać poruszanie się po parku w granicach administracyjnych Gdańska oraz służyć zarówno pieszym, jak i rowerzystom. W ubiegły czwartek podpisano umowę na dokumentację projektową szlaku turystycznego przez Trójmiejski Park Krajobrazowy, która powinna być gotowa do końca października. Po zrealizowaniu projektu, łączna sieć szlaków w granicach Gdańska, Sopotu i Gdyni zwiększy się do blisko 80 km.



Jak często odwiedzałe(a)ś przed epidemią Trójmiejski Park Krajobrazowy?

Trójmiejski Park Krajobrazowy został utworzony w 1979 roku. Jego powierzchnia wynosi blisko 20 tys. ha. Składa się z dwóch kompleksów leśnych. Większy kompleks północny obejmuje część terenów Gdyni, Rumi, Szemudu i Wejherowa, zaś dwukrotnie mniejszy kompleks południowy kolejne fragmenty terenów Gdyni, Sopotu i Gdańska.

Wspomniany park służy jednak nie tylko ochronie tutejszej fauny i flory, ale jest również miejscem rekreacji. Tysiące osób korzysta z przebiegających przez jego teren szlaków, aby choć na chwilę odetchnąć od miejskiego zgiełku.

Projekt warty blisko pół miliona zł



Właśnie wykonano krok, dzięki któremu poruszanie się po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym będzie jeszcze wygodniejsze dla spacerowiczów i rowerzystów, przy możliwie minimalnej ingerencji w ekosystem. W ubiegły czwartek 9 kwietnia podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej szlaku turystycznego w granicach administracyjnych Gdańska. Wykonawcą jest spółka PPK Progress, która zainkasuje za to 498 tys. zł.  

- Projekt ma uwzględnić utwardzenie istniejących oraz budowę nowych ścieżek dla pieszych i rowerzystów. Szlak będzie dokładnie oznakowany i zabezpieczony. Przewidziano m.in. wykonanie barier ochronnych. Zadanie przewiduje odcinkowe wprowadzenie wydzielonych pasów rowerowych oraz wykonanie przejść dla rowerów i pieszych - opisuje Aneta Niezgoda, rzecznik prasowy Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która koordynuje inwestycję.
Koszt wykonania projektu został dofinansowany ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Zgodnie z harmonogramem, dokumentacja nowego szlaku powinna być gotowa do końca października. Jeśli terminu uda się dotrzymać oraz pozyskać niezbędne środki, budowa szlaku powinna rozpocząć się w przyszłym roku.

Od Jasienia do Sopotu, łączniki do kilku dzielnic



Projektowany szlak będzie przebiegał od Jasienia do granicy miasta na Osowej, gdzie połączy się ze szlakiem sopockim. Po zrealizowaniu inwestycji, sieć szlaków turystycznych w gdańskiej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego wzrośnie do 39,16 km, zaś w całym Trójmieście do 78,1 km.

Poglądowa mapa głównego szlaku i pięciu łączników w granicach Gdańska. Poglądowa mapa głównego szlaku i pięciu łączników w granicach Gdańska.
- Główna trasa turystyczna przebiegać ma na odcinku od ul. Źródlanej do zbiornika retencyjnego Jasień. Następnie szlak prowadzić będzie przez lasy Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego "Dolina Strzyży" do Matemblewa i ul. Słowackiego. Trasa przecinać ma ul. Słowackiego na wysokości osiedla Złota Karczma, następnie przez teren Lasów Oliwskich prowadzić będzie do ul. Bytowskiej. Stąd kierować się będziemy do Owczarni i Drogą Rynarzewską dalej przez ul. Spacerową aż do połączenia ze szlakiem turystycznym na terenie Sopotu - doprecyzowuje Niezgoda.
Ponadto, do głównej trasy zostanie poprowadzonych pięć tzw. łączników:


  • pierwszy będzie przebiegał dookoła zbiornika Jasień,
  • drugi wzdłuż nasypu PKM Jasień, od zbiornika do ul. Szybowcowej na Matarni, a następnie wzdłuż ul. Słowackiego do Złotej Karczmy,
  • trzeci od Matemblewa do ul. Słowackiego, przecinając ul. Potokową, następnie wzdłuż ul. Słowackiego do wysokości nasypu PKM,
  • czwarty od szlaku głównego do osiedla Złota Karczma,
  • piąty od ul. Bytowskiej do Parku Reagana wzdłuż ul. Spacerowej, ul. Pomorskiej i Potoku Oliwskiego.

Miejsca

Opinie (88) 1 zablokowana

  • Dlaczego nie przez tunel ???

    Poniżej Matarni jest tunel pod Słowackiego, a ktoś zaprojektował trasę przez przejście dla pieszych w Matarni. Przecież to absurd. Jeśli już wydawać tyle kasy to może zatrudnić kogoś myślącego do projektu?

    • 0 0

  • Wycinki

    Takiego "koszenia" drzew jeszcze nie było, jak nowa trasa,... jest dużo fajnych ścieżek ale jak tak dalej pójdzie to zostanie ściernisko, łapy precz od drzew!

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nordycka Noc Saunowa

169 - 299 zł
zajęcia rekreacyjne

TRE ćwiczenia uwalniające stres, napięcia i traumę z dr Markiem Kulikowskim

100 zł
warsztaty, trening

Warsztat Wyjazdowy: Joga Pięciu Żywiołów z Moniką Żółkoś

1200 zł
joga

Forum

Najczęściej czytane