wiadomości

stat

Bieganie da się lubić

Co sobotę na stadionie lekkoatletycznym AWFiS odbywa się bezpłatny trening dla biegaczy.


Spotykają się co tydzień na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, ale nie są sportowcami. Biegają, bo lubią.Czy bieganie da się lubić?

tak, dodaje sił o poranku i wycisza wieczorem 68%
tak, ale nie mam na nie czasu 15%
nie wiem, wolę inaczej spędzać czas 4%
nie, bieganie mnie męczy 13%
zakończona Łącznie głosów: 325
W każdą sobotę o godzinie 9:30 na siedemnastu stadionach lekkoatletycznych w różnych miastach Polski odbywa się niecodzienny trening. Grupy "niedzielnych biegaczy" - choć w tym kontekście raczej sobotnich - pod czujnym okiem zawodowych trenerów rozwijają swoje umiejętności.

W Gdańsku do dyspozycji jest nowoczesny obiekt należący do AWFiS. Na człowieku niezwiązanym ze sportem sama wizyta na takim stadionie robi duże wrażenie. Bieżnia w niczym nie przypomina żużlowych alejek, jakie pamiętamy z lekcji wychowania fizycznego. Nawierzchnia wykonana jest ze sprężystego i wytrzymałego tartanu. Zapewnia odpowiednią amortyzację, chroni stawy przed nadmiernym obciążeniem.

- Biegamy na stadionie, aby się zintegrować - tłumaczy Krzysztof Byzdra, trener i opiekun gdańskiej grupy. - Trening w lesie jest równie efektywny, a dla niektórych może bardziej przyjemny, ale w grupie o tak zróżnicowanych umiejętnościach ciężko byłoby ćwiczyć wspólnie, aby zadowolić wszystkich. Osoby bardziej zaawansowane musiałyby zwolnić tempo, a te zupełnie początkujące zostawałyby z tyłu, a to zniechęca. Biegając po zamkniętym obiekcie, ludzie przychodzący pierwszy raz mogą czerpać motywacje do treningu patrząc na tych, którym idzie już całkiem dobrze. Bez problemu policzą jaki dystans przebyli i zauważą, że robią postępy.

Akcja "Biegam, bo lubię" skierowana jest zarówno do bardziej doświadczonych biegaczy, jak i do tych, którzy nie ruszali się od lat. Trener doradzi jak zacząć, żeby nie stracić zapału po pierwszej przebieżce.

- Gwarantuje, że osoby, które łapią zadyszkę biegnąc do autobusu, będą zaskoczone tym, jaki dystans są w stanie przebyć podczas treningu - zapewnia trener. - Zachęcam do przyjścia na stadion w sobotę i sprawdzenia na własnej skórze.

Zamiarem organizatorów akcji jest popularyzacja sportu, ale tak naprawdę celów jest tyle, ilu uczestników danego treningu.

- Przyszedłem, żeby się troszkę poruszać - mówi Tomek, uczestnik akcji "Biegam, bo lubię". - Głupio tak siedzieć w sobotni poranek w domu, kiedy słońce świeci. Mam też nadzieję, że te treningi pomogą mi lepiej przygotować się przed imprezami biegowymi, w których biorę udział od dwóch i pół roku. Może będą efekty w postaci wygranych zawodów?

Czternastoletni Aleksander po prostu nie lubi siedzieć w miejscu. - Lubię biegać. Przyszedł ze mną mój tata, więc to okazja, żeby spędzić razem wolny czas.

Większość przybyłych na stadion to osoby aktywne, choć nie każdy ma wymarzoną kondycję. Niektórzy chcą schudnąć, inni postanowili zmienić tryb życia na zdrowszy. Dla trenera nie liczy się powód, cieszy go fakt, że z tygodnia na tydzień pojawiają się nowe twarze.

Podczas treningu można nauczyć się, jak przeprowadzić rozgrzewkę, kiedy i jak rozciągać mięśnie oraz czym są interwały. Grupa zaawansowana, która zna już podstawy prawidłowego treningu, nie nudzi się. Zajmuje się nią Joanna Formela, pomocniczka trenera i studentka AWFiS. Nikt nie jest pozostawiony sam sobie, a trening nie polega na nabijaniu pustych kilometrów.

Wstęp na stadion oraz opieka trenera są bezpłatne. Każdy może wziąć udział w treningu, nie ma ograniczeń wiekowych. Nie trzeba się nigdzie zapisywać, wystarczy przyjść. Zjawić się należy w sobotę o godz. 9:30 na stadionie lekkoatletycznym AWFiS, który znajduje się za Halą Sportowo-Widowiskową. Obowiązuje strój sportowy zapewniający swobodę ruchów. Obuwie nie musi być dedykowane bieganiu, na początek mogą być zwykłe trampki. Trener z chęcią doradzi w sprawie wyboru odpowiednich butów. Organizatorzy nie gwarantują dostępu do szatni i pryszniców.

Opinie (73) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl