Bieganie w maseczkach szkodzi zdrowiu. Lepiej przenieść się do lasów

Brudna czy wilgotna maseczka nie będzie działać poprawnie, a co więcej - może doprowadzić do sytuacji, w której będą mnożyć się w niej drobnoustroje.
Brudna czy wilgotna maseczka nie będzie działać poprawnie, a co więcej - może doprowadzić do sytuacji, w której będą mnożyć się w niej drobnoustroje. fot. P. Kovac/123rf.com

Uprawianie aktywności fizycznych jest korzystne, jeśli robimy to w lesie, w którym zakrywanie nosa i ust nie jest konieczne. Uprawianie aktywności fizycznych w maseczkach, chustach czy kominach szkodzi naszemu zdrowiu. - Mogą wystąpić zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, a także może pojawić się: ból głowy, tachykardia czy duszność - mówi nam prof. dr hab. n. med. Miłosz Jaguszewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.Czy siłownie i fitness kluby można otworzyć szybciej? Nawet już 4 maja?Czy bieganie w maseczkach jest uciążliwe?

tak, ale to konieczność 25%
tak, dlatego zrezgynował(a)em z biegania na jakiś czas 40%
nie przeszkadza mi to 8%
biegam tylko w lasach 27%
zakończona Łącznie głosów: 639
Uprawianie sportu w maseczkach wzbudziło sporo kontrowersji. Wielu biegaczy skarży się, że oddychanie w nich jest bardzo utrudnione, a niekiedy wręcz niemożliwe. Okazuje się, że nie tylko zaburzamy komfort, ale również odbija się to na naszym zdrowiu.

- Musimy pamiętać, że w trakcie treningu zwiększamy zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen, podobnie jak w całym organizmie. Zakładanie maski utrudnia aktywność fizyczną. Po pierwsze zniechęcamy się do niej, a po drugie może mieć działanie zupełnie odwrotne. Mogą wystąpić zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, a także może pojawić się: ból głowy, tachykardia czy duszność. Nie widzę sensownych wskazań, aby to robić - mówi nam prof. dr hab. n. med. Miłosz Jaguszewski, specjalista kardiolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Obiekty sportowe otwierane będą etapami. Harmonogram, co i kiedy?Dodajmy, że taka aktywność nijak ma się również do formy treningu hipoksji, czyli może prowadzić do niedotlenienia. Wymaga ona przebywania na dużej wysokości przez dłuższy czas, gdzie stężenie tlenu w powietrzu jest niższe niż np. na poziomie morza.

- W organizmie sportowca stymulowane jest wytwarzanie czerwonych krwinek, wzrasta stężenie hemoglobiny, która transportuje tlen, i wzrasta wydolność organizmu. Nie otrzymamy takich efektów, jeśli będziemy chcieli spowodować niedotlenienie w ten sposób - tłumaczy Jaguszewski.

Lekarze radzą: Trenuj sam, na świeżym powietrzuZdaniem specjalistów jednorazowe maseczki z fizeliny powinniśmy wymieniać na nowe przynajmniej raz na dwie godziny, jeśli korzystamy z nich wychodząc z domu. Pamiętajmy, że brudna czy wilgotna maseczka nie będzie działać poprawnie, a co więcej - może doprowadzić do sytuacji, w której będą mnożyć się w niej drobnoustroje. Ten sam problem będzie występował, nawet jeśli zastąpimy je chustami, kominami czy innymi maseczkami, np. antysmogowymi.

- Zakładamy maski, aby chronić innych, nie siebie. Generalnie nie rozumiem idei uprawiania sportu w masce. W czasie biegania z nikim nie rozmawiam, nikogo nie narażam, po prostu uprawiam sport - dodaje.

Maski antysmogowe dla biegaczy. Moda czy konieczność?Czy jedynym rozwiązaniem pozostaje uprawianie aktywności fizycznej w lasach, gdzie nie ma obowiązku korzystania z maseczek?

- W tej sytuacji to najlepszy wariant i taki bym zalecał - podsumowuje Jaguszewski.

Opinie (151) ponad 20 zablokowanych

 • Ale przecież biegajcie!

  W maseczkach, chusteczkach, kominach, ręcznikach. Jeżeli ktoś uważa, że sport, polegający na wzmożonym wysiłku fizycznym podejmowanym w celu usprawnienia krążenia i dotlenienia organizmu, można uprawiać w sposób świadomie upośledzający wentylację - to przecież można. To taka sama alternatywa jak dla "nieaktywnych morsów". Jeśli woda jest zbyt zimna, można pomorsować w wannie.

  • 31 23

 • Ten rząd jest zbyt betonowy

  Żeby znieść ten absurdalny nakaz dla biegaczy czy rowerzystów

  • 117 23

 • Bez przesady

  W okresie jesiennozimowym prawie wszyscy biegaja albo jadac na rowerze zaslaniaja usta i twarz kominiarkami albo szalikami dobrowolnie i nikt z tego powodu jeszcze nie umarl. Oczywiscie nie ma sensu uprawianie sportu w maseczce FFP2/3 bo one sluza do innych celow w ogole nie powinno sie stosowac masek medycznych tylko wlasnego wyrobu.

  • 28 100

 • Czesi i nie tylko oni pozwalają biegać i jeżdzić na rowerach w lasach i nie tylko bez maseczek!

  Dlaczego u nas rząd nie słucha fachowców?Bo nakaz ogólny noszenia maseczek może wydać łatwo,a przy selektywnym trzeba pomyśleć!a to już dla nich jest za trudne

  • 91 13

 • Najważniejsza przyłubica ! Poza tym płyn antybakteryjny. I można biegać.

  żaden wirus się nie przedostanie

  • 10 23

 • Nie rozumiesz, że nasz kraj jest pełen cwaniaków?

  Jak idąca po ulicy osoba (czyt. cwaniak) napotka na policjanta kontrolującego przestrzeganie obostrzeń. To ta osoba nagle zacznie biec ewentualnie zacznie się wykłócać, że on przecież dokonuje aktywności fizycznej i maska jest mu zbędna.
  Będzie dochodzić do absurdów i niepotrzebnych spięć na linii obywatel - mundurowy.
  Najlepiej wszyscy noszą w mieście albo wcale.

  • 14 26

 • W koncu jakis mądry

  Kolo

  • 26 6

 • Pamiętajmy, że zakrywać ust i nosa nie musi.
  -osoba, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia.

  • 47 4

 • A jeszcze bez czego Czesi mogą biegać ?

  • 5 0

 • A co to za służby ?

  jakaś grupa uprzywilejowana ?

  • 7 16

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Czwartkowa wycieczka rowerowa po pracy
Czwartkowa wycieczka rowerowa po pracy
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka
wrz 30
czwartek, g. 17:00 - 21:00
Gdańsk Dolne Miasto
PrzeRUNbane 2021
PrzeRUNbane 2021
bieg, zawody / wyścigi
paź 2
sobota, g. 11:00
Gdańsk
#75 Samodzielny Harpuś Dolina Radości Szwedzka Grobla
#75 Samodzielny Harpuś Dolina Radości...
impreza na orientację, trening
paź 2-10
g. 11:00
Gdańsk

Forum