• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Biegi przeszkodowe. Beata Kuraś: Nie chodzi o to, by trochę się sponiewierać

Rafał Sumowski
27 lutego 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
  • Beata Kuraś zdobyła już kwalifikację na mistrzostwa Europy. Jej celem jest ukończyć gdyńskie zawody w elicie, a więc pokonując wszystkie przeszkody.

- Miałam mgliste pojęcie. Myślałam, że chodzi tylko o to, aby pobiegać i trochę się sponiewierać. Poznałam jednak fajną drużynę, z którą po pracy miałam okazję do wspólnych treningów i trochę babskich ploteczek. Szybko połknęłam bakcyla - mówi nam Beata Kuraś, na co dzień specjalista ds. obsługi wierzytelności, a na sportowej arenie czołowa krajowa zawodniczka w biegach przeszkodowych. Gdańszczanka doradzi m.in., jak powinno się trenować tę dyscyplinę oraz na jakie koszty należy się przygotować.



Czy startowałeś w biegach z przeszkodami?

W dniach od 27 do 30 czerwca Gdynia będzie gospodarzem mistrzostw Europy 2019 w biegach OCR (ang. Obstacle Course Racing), czyli w wolnym tłumaczeniu, biegach z przeszkodami. Jedną z zawodniczek, która uzyskała kwalifikację do startu w elicie jest Beata Kuraś. Gdańszczanka w minionym roku wystartowała aż w osiemnastu biegach i została najlepszą zawodniczką rankingu OCR 2018, a także ósmą zawodniczką Ligi OCR 2018 (pierwszą w kategorii kobiet 35-39 lat).

- Nie oznacza to, że jestem najlepszą zawodniczką w Polsce. Przygodę z biegami OCR zaczęłam w 2016 roku od Runmageddonu w Gdyni. Miałam mgliste pojęcie o tej dyscyplinie. Myślałam, że chodzi tylko o to, aby pobiegać i trochę się sponiewierać. Poznałam jednak fajną drużynę, z którą po pracy miałam okazję do wspólnych treningów i trochę babskich ploteczek. Szybko połknęłam bakcyla - mówi Kuraś, która na co dzień pracuje w biurze jako specjalista ds. obsługi wierzytelności.
Gdańszczanka po zaledwie kilku biegach przekonała się, że nie wystarczy jej sam udział w tego typu imprezach i dobra zabawa w kategorii open. Szybko zaczęła podnosić swoje umiejętności i stawiać sobie kolejne cele. Postanowiła dołączyć do elity.

- W skrócie różnica jest taka, że zawodnik, który startuje w kategorii open, zalicza dodatkowe okrążenia, jeśli nie jest w stanie pokonać danej przeszkody. Jeśli chcesz być sklasyfikowanym w elicie, zmagasz się z przeszkodą tak długo, aż ją pokonasz. Nie satysfakcjonowały mnie już karne pętle i burpeesy na trasie, nie chciałam, żeby mi ktoś pomagał. Nie jestem dobrą biegaczką, więc przyłożyłam się do ćwiczeń na siłowni, zaczęłam uprawiać kalistenikę, co dało bardzo dobre efekty. Znalazłam się w zespole xRunners, jednej z lepszych ekip w Polsce, która liczy około 70 zawodników, a sekcja w Trójmieście jest największa. Jesteśmy jednymi z pionierów elity biegów OCR w naszym kraju - wyjaśnia Kuraś.
  • Beata Kuraś podczas odbierania nagrody podczas gali OCR z rąk przedstawiciela Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich.
Przełomem dla niej był start na Runmageddonie w Ełku, który otwierał sezon Ligi OCR. Po kilku kilometrach trasy z wodnymi odcinkami, zmęczona i pozbawiona siły w ramionach, utknęła na jednej z przeszkód - Multi Rig, czyli podwieszanej konstrukcji z kulami i drążkami. Skostniałe dłonie odmówiły posłuszeństwa, a Kuraś postanowiła, że jeszcze bardziej przyłoży się do treningu siłowego.

W kolejnych startach kilkukrotnie zdołała stanąć na podium, a nawet wygrać jeden z najtrudniejszych biegów w Polsce - Barbarian Race. Wywalczyła też wspomnianą kwalifikację na mistrzostwa Europy.

Jak trenować, aby lepiej radzić sobie z rozmaitymi przeszkodami na trasie? Zawodniczka na bazie własnych doświadczeń podzieliła się z nami kilkoma kluczowymi radami.

- Najważniejszym elementem jest siła chwytu oraz silne mięśnie brzucha. Nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, ale do treningu trzeba podejść profesjonalnie. Podstawa to podciąganie na drążku i pompki. Polecam zajęcia z kalisteniki, sama rozpoczynałam u Dawida Przychodnia w sopockim Calypso Fitness Sopot, z którym bardzo poprawiliśmy moją siłę. Uprawiać ją można jednak we wszystkich trójmiejskich parkach, gdzie są przygotowane konstrukcje do kalisteniki. Dużo dają treningi na maszynie zwanej raptoring. To rodzaj bramy, która dostępna jest w Cross Core na Zaspie. Treningi co wtorek o godz. 18 prowadzi xRunners. Natomiast co niedzielę o godz. 15 warto zajrzeć do Kolibek na zajęcia BigYellowFoot - mówi gdańszczanka.
Jeśli chodzi o koszty, startujący regularnie w biegach OCR muszą liczyć się przede wszystkim z wydatkami na wyjazdy, wpisowe i stroje do startów.

- Buty do OCR to koszt od 300 do 600 zł, mi wystarczą średnio na rok, a startuję sporo. Gorzej jest z odzieżą, na przykład bielizną termiczną. Stroje szybko się zużywają, gdyż można zahaczyć o przeszkody. W minionym sezonie przy kilkunastu startach moje wydatki poszły w tysiące złotych. Kiedyś dziwiłam się, gdy ludzie jechali 100 czy 200 km na zawody, a w minionym roku spędziłam w górach więcej czasu niż przez całe życie. To właśnie tam rozgrywanych jest najwięcej biegów. Sezon startuje w lutym, a kończy się zazwyczaj w październiku lub listopadzie - wyjaśnia Kuraś.
Gdańszczanka nie nastawia się na spektakularny sukces podczas mistrzostw Europy w Gdyni. Jak sama przyznaje, wyzwaniem będzie ukończenie rywalizacji w elicie. Kuraś, oprócz startu w zawodach, będzie jedną z osób pełniących pieczę nad wolontariuszami, którzy pomogą przy organizacji imprezy. Wszyscy chętni mogą zgłaszać się na adres beatakuras81@gmail.com.

Opinie (7)

  • I bardzo fajnie! Szacun!

    niech każdy spędza tak czas, jak ma ochotę, na zabawie, szaleństwie i ruchu w ogóle. Wielkie brawa za chęci! Mam co prawda swoją opinię o różnych *mageddonach, ale koniec końców liczy się to, że ktoś ruszyłd... sprzed tv/kompa/komórki.

    • 23 1

  • Gratuluję kondycji

    Brawo.
    Bo żyć trzeba umieć!!!

    • 12 2

  • Super

    Tak trzymać!

    • 7 2

  • Straszne...

    Biegając można się spocić albo (co gorsze) złamać nogę.

    • 2 2

  • Do obsługi wierzytelności

    trzeba mieć siłę chwytu.

    • 5 0

  • Ależ zbudowana ta rozgrywająca!
    Siedziałby jak na czereśni.

    • 4 0

  • Aż dziw, ze nie rozładowuje tej energii w bardziej oczywisty sposób :)

    Ale może nie lubi, cóż, wielka strata :)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Tematyczny spacer miejski: Wzdłuż Kanału Raduni

30-50 zł
spotkanie, spacer, zajęcia rekreacyjne

Dzienny Azymut - V sezon [2024] - Etap 1 - Gdynia Dąbrowa

20-30 zł
zajęcia rekreacyjne, impreza na orientację, trening

Mecz z kibicami Trefl Gdańsk

mecz

Forum

Najczęściej czytane