wiadomości

stat

Biegli nocą po lotnisku w Rębiechowie

Najnowszy artukuł na ten temat

Rusza budowa biurowca w Airport City


Przemieszczali się po pasach startu i kołowania, a po drodze mijali podświetlone samoloty. W nocy z soboty na niedzielę, na płycie Portu Lotniczego w Gdańsku, odbyła się pierwsza w Trójmieście edycja imprezy Skywayrun. W biegowych zmaganiach w nietypowej scenerii wzięło udział blisko 2 tys. osób.Sprawdź wyniki biegu (PDF)

O wydarzeniu informowaliśmy w czwartkowym artykule oraz Kalendarzu imprez


Czy chciał(a)byś wziąć udział w kolejnej edycji Skywayrun?

tak, z całą pewnością 47%
być może, nie wykluczam tego 21%
nie, to nie dla mnie 32%
zakończona Łącznie głosów: 969
Skywayrun to ogólnopolski cykl biegów, które odbywają się w niedostępnych na co dzień miejscach - na płytach lotnisk. Zawody zawsze odbywają się pod osłoną nocy, a na czas ich trwania ruch samolotów jest całkowicie wstrzymany. Dotychczas, impreza gościła już na lotniskach w Poznaniu-Krzesinach, Rzeszowie oraz Mińsku Mazowieckim.

W nocy z soboty na niedzielę, na terenie Portu Lotniczego w Gdańsku-Rębiechowie odbyła się pierwsza w Trójmieście edycja Skywayrun. Impreza spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony miłośników aktywności na świeżym powietrzu. Lista startowa na 2 tys. osób zapełniła się błyskawicznie. Wśród nich znalazła się również kilkuosobowa reprezentacja portalu Trojmiasto.pl, w tym redaktor naczelny Michał Kaczorowski.

Widowiskowa trasa bieguŚmiałkowie mieli za zadanie pokonać trasę o długości 5 km. Organizatorzy zadbali nie tylko o jej odpowiednie oświetlenie, ale również nadanie jej widowiskowej oprawy.

- Biegacze najpierw poruszali się po pasie kołowania, a następnie po pasie startowym. Po drodze mijali wszystkie samoloty ustawione na lotnisku, które zostały specjalnie podświetlone. Trasę wyznaczały im światła, które biegną wzdłuż wspomnianych wcześniej pasów. Natomiast skrajne odcinki trasy zostały wyznaczone przez dwa, ustawione w odpowiednich miejscach samoloty - wyjaśnia Michał Dargacz, rzecznik prasowy gdańskiego lotniska.
Co ciekawe, przed biegiem wszyscy uczestnicy musieli przejść odprawę, podobnie jak przed wylotem. Kontrola została sprawnie przeprowadzona, gdyż już w trakcie zapisów biegacze zostali podzieleni na cztery grupy, a każda z nich musiała stawić się na lotniskowych bramkach w innym czasie.

Raca w niebo jako sygnał startuZgodnie z planem, bieg miał rozpocząć się punktualnie o godz. 1:00. Jednak ze względu na dwa opóźnione loty (jeden z Kolonii, drugi z Londynu) rozpoczął się on z ok. 40 minutowym opóźnieniem. Strzał z pistoletu startowego - a właściwie wystrzelenie w niebo czerwonej racy - został oddany przez Tomasza Kloskowskiego, prezesa zarządu gdańskiego lotniska. Warunki pogodowe były optymalne. Temperatura oscylowała w granicach 10 stopni Celsjusza, a wiatr był praktycznie nieodczuwalny.

Najszybsi zawodnicy pojawili się na mecie po upływie niecałych 20 minut. Nagrody w formie rzeczowej zostały przyznane osobom, które zajęły miejsce 1-3 w klasyfikacji open oraz w klasyfikacjach wiekowych. Oprócz tego rozdano również sześć nagród specjalnych, gdzie niekoniecznie liczył się wynik, ale przede wszystkim fantazja i poczucie humoru. Dla przykładu, jedna z takich nagród została przyznana w kategorii "najlepsza fryzura".

Jak możecie przekonać się dzięki naszej relacji wideo, zdecydowana większość biegaczy powróciła do domów z bardzo pozytywnymi wrażeniami. Docenili niebanalną trasę oraz sprawną organizację. Dzięki temu przymknęli oczy na wspomniane wcześniej opóźnienie i zapowiadali udział w następnych zawodach.

Plan zwiększenia limitu uczestnikówFrekwencja biegu na terenie lotniska w Gdańsku-Rębiechowie była rekordowa wśród dotychczasowych edycji Skywayrun. Tymczasem już teraz rozważa się zwiększenie limitu aż o 150 proc. podczas jego kolejnej odsłony.

- Na podstawie dzisiejszych doświadczeń dyrektor Kloskowski stwierdził, że gdańskie lotnisko pomieściłoby znacznie więcej biegaczy, nawet 5 tys. Także możemy być niemal pewni, że odbędą się kolejne edycje Skywayrun w Gdańsku i niemal na pewno w znacznie liczniejszym gronie - uzupełnia Dargacz.

Oficjalny film z biegu Skywayrun

Opinie (177) 7 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.