wiadomości

Blisko 100 jachtów w Żeglarskim Pucharze Trójmiasta

Żeglarski Puchar Trójmiasta 2016.

Za nami czwarta edycja Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta. Prestiżowe regaty, w których udział wzięło 95 załóg, oficjalnie zainaugurowały żeglarski sezon na Pomorzu. Niestety, białe żagle trzepotały na wietrze jedynie w sobotę, niedzielne wyścigi zostały odwołane ze względu na brak wiatru.Tradycyjnie od czterech lat ostatni weekend maja należy do żeglarzy. Tym razem na wodach Zatoki Gdańskiej prawie 500 z nich rywalizowało o zwycięstwo w różnych klasach. Idea imprezy jest bardzo prosta: złapać wiatr w żagle i przebrnąć przez wyznaczony dystans jak najszybciej, a przy okazji wybornie się bawić.

- Gospodarzami wydarzenia są trzy piękne miasta, które co roku zmienią się rolami. Tegoroczną edycję regat rozpoczęliśmy w Gdańsku, drugiego dnia gościliśmy w Gdyni, a wielki finał miał miejsce w sopockiej marinie - tłumaczy Kasper Orkisz, współorganizator zawodów.
O nagrody walczyło 95 przeróżnych jachtów - od tych sportowych, przez amatorskie i turystyczne, po własnoręcznie budowane wynalazki. Najstarsza jednostka, która stanęła na starcie regat, czyli jacht Orion, pochodzi z 1936 roku.

Na starcie regat stanęło aż 95 jachtów.
Na starcie regat stanęło aż 95 jachtów. mat. prasowe
Czwarta edycja pucharu - w odróżnieniu od ubiegłorocznej edycji - przebiegała w dość piknikowej atmosferze. Przypomnijmy, że rok temu przez cały weekend załogi walczyły z porywistym wiatrem, a wiele jachtów imprezę ukończyło z poważnymi defektami.

Impreza rozpoczęła się już w czwartek, ale pierwsze oficjalne wyścigi zobaczyliśmy w sobotę w okolicach molo w Brzeźnie zobacz na mapie Gdańska. Następnie regaty przeniosły się bliżej Sopotu, a zwieńczeniem pierwszego dnia rywalizacji było ogłoszenie wyników w gdyńskiej marinie zobacz na mapie Gdyni.

Niedzielne ściganie miało rozpocząć się w Gdyni, ale niestety plany pokrzyżowała bezwietrzna pogoda. Wszystkie starty zostały odwołane, a ekipy spotkały się w Sopocie zobacz na mapie Sopotu, na ceremonii zakończenia imprezy oraz dekoracji zwycięzców.

- Impreza jak zwykle była doskonała, ale szkoda, że zabrakło najważniejszego, czyli wiatru. Przez to zrobiło się trochę loteryjnie, ale generalnie cała organizacja czy wyznaczone trasy na wielki plus - przyznaje Janusz Rutkowski z jachtu Irbis.
Z uwagi na brak wiatru, w tym roku rywalizacja trwała tylko jeden dzień.
Z uwagi na brak wiatru, w tym roku rywalizacja trwała tylko jeden dzień. mat. prasowe
Rywalizację w klasie wielokadłubowce powyżej 6 metrów wygrała załoga Exploder ze Zbigniewem Gutkowskim na pokładzie. Z kolei pierwsze miejsce w klasie OPEN do 9 metrów zajął jacht Gemini 4, OPEN od 9 do 11 metrów - Bigger Johnka, a OPEN powyżej 11 metrów - faworyzowany Blagodarnost2 dowodzony przez kapitana Siergieja Pawlenko.

- W ręce gości z Kaliningradu trafiła również nagroda główna, czyli Żeglarski Puchar Trójmiasta, którą otrzymuje załoga z największą liczbą wygranych wyścigów w swojej klasie - dodaje Orkisz.
Wyniki Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta

W pozostałych klasach zwycięstwa padały łupem jachtów: Energa Obrót (klasa Energa Diamant 3000), Jaricho (KWR) i Neoprofil (ORC). Załoga Neoprofil zgarnęła ponadto nagrody za wygraną w wyścigu o Puchar Prezesa Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA oraz Żeglarski Puchar 90-lecia Gdyni ORC. Nagrodę dla najszybszej Delphii otrzymała Delphia 24.

Naszej redakcyjnej załodze na jachcie Meluzyna w tym roku nie poszło najlepiej. Zajęliśmy dopiero dziewiąte miejsce w klasie OPEN do 9 metrów. Organizatorzy wyróżnili załogę jachtu oiler.pl, w której skład wchodziły wyłącznie kobiety.

- Dla nas to absolutny debiut. Założyliśmy damską drużynę regatową shekle.pl składającą się z dziewczyn z całej Polski, ale również z Europy, bo są wśród nas zawodniczki z Berlina i Londynu. Chcemy pokazać, że żeglarstwo to nie tylko sport dla facetów. Robimy to z wielkimi uśmiechami na twarzach, bez nerwów i zbędnych emocji - wyjaśnia Dorota Dajkowska, sternik shekle.pl.
Zaznaczmy, że czterodniowy program Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta to nie tylko rywalizacja na wodzie, to również szereg imprez towarzyszących oraz wspólne biesiadowanie uczestników, już na lądzie. Bo tutaj liczy się przede wszystkim świetna zabawa.

Jedną z atrakcji była... 10-litrowa beczka rumu od naszej redakcji dla najfajniejszej załogi.

Jak co roku podczas imprezy integracyjnej odbył się konkurs dla załóg. Zwycięzcy otrzymali 10-litrową beczkę rumu od naszej redakcji.
Jak co roku podczas imprezy integracyjnej odbył się konkurs dla załóg. Zwycięzcy otrzymali 10-litrową beczkę rumu od naszej redakcji. mat. prasowe
Tegoroczna edycja regat została włączona do cyklu regat pod patronatem Przewodniczącego Rady Miasta Gdyni o Żeglarski Puchar 90-lecia Gdyni. Regaty otwierają także cykl Pucharu Bałtyku Południowego na Zatoce Gdańskiej.

Opinie (5)

 • energa energa energa energa

  • 8 3

 • 10 litrów rumu (1)

  To się da wpisać w koszty firmy trojmiasto.pl?

  • 3 4

  • a co sie nie da :) ?

   • 1 0

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Żeglarski Puchar Trójmiasta 2016

  pozdro z Charzykowa

  fajna impreza , pomocni ludzie , fajnie spotkać starych kumpli, czasami pamięć do twarzy zawodzi ale wspólne ;historie ; są niezapomniane , gratuluję organizacji, za rok będziemy rabarbar przywieziemy ale pewnie inną łajbą bo się w załodze zrobiło 3*500+ a to nasze to nie jest rodzinny okręt, konkurencji gratulujemy zdobytych miejsc- i starajcie się może za rok będzie lepiej, dzięki za fer-walkę było ok
  ps. doceniamy sponsorów bo BRANIE NAPEŁNIA RĘCE A DAWANIE SERCE

  • 3 0

 • impreza zamknięta

  Realizacja zupełnie inna niż w poddanych harmonogramach na stronie organizatora informacje spóźnione. Karwowski i szczurek się dobrze ubawili?

  • 1 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl