• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Blisko 3 tys. osób w Nocnym Biegu Świętojańskim

Rafał Borowski
29 czerwca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 

Zobacz naszą relację z Nocnego Biegu Świętojańskiego 2019 w Gdyni


Wymarzona pogoda, wymagająca trasa i - pomimo późnej pory - gorący doping, szczególnie w okolicy linii startu i mety. Tak można podsumować tegoroczną edycję Nocnego Biegu Świętojańskiego w Gdyni. Dystans 10 km najszybciej przebiegł reprezentant Ukrainy Mykoła Juchymczuk z Łucka. Najszybszą wśród kobiet okazała się jego rodaczka Ołeksandra Szafar z Kijowa.



Czy bieg na dystansie 10 km stanowiłby dla ciebie wyzwanie?

Nocny Bieg Świętojański to trzeci z czterech biegów ulicznych, organizowanych corocznie w ramach cyklu PKO Grand Prix Gdyni - obok Biegu Urodzinowego w lutym, Biegu Europejskiego w maju oraz Biegu Niepodległości w listopadzie.

Zgodnie z tradycją, bieg z okazji święta najsłynniejszej arterii w Gdyni - czyli ul. Świętojańskiej - wystartował w nocy z piątku na sobotę punktualnie o północy. Frekwencja wyniosła dokładnie 2740 osób, które zostały podzielone na cztery fale, wyruszające na trasę w trzyminutowych odstępach. Linia startu i mety znajdowała się na ul. Górskiego, naprzeciwko Narodowego stadionu Rugby.



Zadaniem zawodników było pokonanie dystansu 10 km, którego trasa rozciągała się między Witominem a Śródmieściem i wiodła kolejno ulicami: Górskiego, Śląską, Kielecką, Rolniczą, Małokacką, Stryjską, al. Zwycięstwa, Świętojańską, Kilińskiego, Władysława IV, ponownie Śląską, Drogą Gdyńską i Górskiego.

Od momentu wystrzału z pistoletu startowego aż do wbiegnięcia na metę ostatnich biegaczy, na trasie panowały wręcz wymarzone warunki do nocnej rywalizacji. Termometry wskazywały temperaturę ok. 15 stopni Celsjusza, a wiatr był niemal nieodczuwalny. Nic dziwnego, że w takich warunkach wielu uczestnikom udało się osiągnąć swoje "życiówki". Pomimo późnej pory, na trasie nie zabrakło gorąco dopingujących kibiców, którzy zgromadzili się przede wszystkim na linii startu i mety.

Frekwencja Nocnego Biegu Świętojańskiego 2019 wyniosła 2740 zawodników. Obok linii startu i mety nie zabrakło również sporej grupy kibiców. Frekwencja Nocnego Biegu Świętojańskiego 2019 wyniosła 2740 zawodników. Obok linii startu i mety nie zabrakło również sporej grupy kibiców.

Zegary nie wskazywały jeszcze upływu pół godziny od rozpoczęcia zawodów, gdy na ostatniej prostej pojawiła się sylwetka najszybszego zawodnika. Jego pozycja była niezagrożona - aż do samej mety udało mu się utrzymać zdecydowane prowadzenie nad swoimi rywalami i przekroczyć linię mety kilkanaście sekund przed nimi.

Zwycięzcą Nocnego Biegu Świętojańskiego 2019 w Gdyni okazał się 34-letni Mykoła Juchymczuk z Łucka na zachodzie Ukrainy. Pierwsze miejsce na podium i złoty medal zdobył z imponującym czasem 00:29:55. Drugie miejsce i srebrny krążek powędrowały na konto 27-letniego Tomasza Grycko z Władysławowa (00:30:12), a trzecie miejsce i brązowy krążek na konto 24-letniego Kamila Karbowiaka z Brzegu na Dolnym Śląsku (00:30:14).

Co ciekawe, oprócz złotego medalisty w pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze aż czterech obcokrajowców: 4. i 9. miejsce zdobyli jego rodacy, 5. miejsce zdobył reprezentant Węgier, a 10. reprezentant Kenii.

Triumfatorem Nocnego Biegu Świętojańskiego 2019 okazał się 35-letni Mykoła Juchymczuk z Łucka. Ukraińcowi udało się złamać magiczną barierę 30 minut. Triumfatorem Nocnego Biegu Świętojańskiego 2019 okazał się 35-letni Mykoła Juchymczuk z Łucka. Ukraińcowi udało się złamać magiczną barierę 30 minut.

Rywalizacja najszybszych przedstawicielek płci pięknej również odbyła się na międzynarodowym poziomie. Pierwsze miejsce wśród kobiet zdobyła Ukrainka Ołeksandra Szafar z Kijowa, jej wynik to 00:33:26, który uplasował ją na 20. miejscu w klasyfikacji generalnej. Drugą najszybszą kobietą okazała się Izabela Trzaskalska z Terespola (czas 00:33:33, 21. miejsce), a trzecią Białorusinka Swietłana Kurhanskaja z Mińska (00:34:49). Można stwierdzić, że w tym przypadku rywalizacja była na naprawdę wyrównanym poziomie, gdyż wszystkie z wymienionych biegaczek były w tym samym wieku - miały po 31 lat.

Wszyscy zawodnicy, z którymi mieliśmy okazję porozmawiać na mecie zgodnie podkreślali, że trasa tegorocznego Nocnego Biegu Świętojańskiego była dla nich naprawdę sporym wyzwaniem. Powodem były spore przewyższenia, szczególnie na odcinku w kierunku Witomina. Innymi słowy, zawodnicy musieli najpierw wbiegać pod - jak na warunki biegowe - stromą górkę, a następnie utrzymać odpowiednie tempo podczas zbiegania z niej.

Każdy zawodnik, który założył podczas biegu widoczną na zdjęciu kartkę, wsparł w ten sposób konto, na którym zbierane są środki na operację chorego 12-latka. Aby chłopiec miał szansę na normalne funkcjonowanie, musi przejść kosztwoną operację wydłużenia kości  prawej nogi. Każdy zawodnik, który założył podczas biegu widoczną na zdjęciu kartkę, wsparł w ten sposób konto, na którym zbierane są środki na operację chorego 12-latka. Aby chłopiec miał szansę na normalne funkcjonowanie, musi przejść kosztwoną operację wydłużenia kości  prawej nogi.

Podczas nocnych zmagań na ulicach Gdyni można było wziąć udział w akcji charytatywnej na rzecz chorego 12-letniego Artura. Chłopiec urodził się z wrodzoną wadą kości prawej udowej i przed nim kolejna operacja wydłużania kości. Dzięki biegaczom, którzy ruszyli na trasę z przypiętą kartką "Biegnę dla Artura", Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała pieniądze na jego leczenie.

Jak już wspomniano na początku artykułu, zmagania z okazji święta ul. Świętojańskiej były trzecią i zarazem przedostatnią odsłoną tegorocznego cyklu biegów ulicznych PKO Grand Prix Gdyni. Jego zwieńczeniem będzie bieg z przypadającej w tym roku 101. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości, który odbędzie się oczywiście 11 listopada. Zapisy drogą elektroniczną odbędą się na stronie www.grandprixgdyni.pl.

Hasło tegorocznej edycji cyklu biegów PKO Grand Prix Gdyni brzmi: "Stawiamy na życie w ruchu". W związku z tym, motywem przewodnim na medalach są maszyny i pojazdy obecne w życiu gdynian oraz nierozerwalnie kojarzącymi się z miastem. Na krążku z Nocnego Biegu Świętojańskiego widnieje parowóz PT47-65. Hasło tegorocznej edycji cyklu biegów PKO Grand Prix Gdyni brzmi: "Stawiamy na życie w ruchu". W związku z tym, motywem przewodnim na medalach są maszyny i pojazdy obecne w życiu gdynian oraz nierozerwalnie kojarzącymi się z miastem. Na krążku z Nocnego Biegu Świętojańskiego widnieje parowóz PT47-65.

Wydarzenia

Opinie (73) 6 zablokowanych

  • Zrobmy bieg pamięci ofiar Wołynia

    Ciekawe czy w takim birgu tez pobiegną "bracia"?

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nordycka Noc Saunowa

169 - 299 zł
zajęcia rekreacyjne

TRE ćwiczenia uwalniające stres, napięcia i traumę z dr Markiem Kulikowskim

100 zł
warsztaty, trening

Warsztat Wyjazdowy: Joga Pięciu Żywiołów z Moniką Żółkoś

1200 zł
joga

Forum

Najczęściej czytane