• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

By zacząć biegać, wystarczy tylko chcieć

MR
17 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Wielu spośród 2700 uczestników 4. Gdańsk Maratonu i imprez towarzyszących temu wydarzeniu zaczynało właśnie od rekreacyjnego truchtania na krótkich dystansach Wielu spośród 2700 uczestników 4. Gdańsk Maratonu i imprez towarzyszących temu wydarzeniu zaczynało właśnie od rekreacyjnego truchtania na krótkich dystansach

Bieganie to jeden z najbardziej popularnych indywidualnych sportów na świecie. By zacząć je amatorsko uprawiać, nie potrzeba ani specjalistycznego sprzętu, ani trenera, ani żadnego obiektu sportowego. Sprawdzamy, od jakich dystansów należy zaczynać i o czym należy pamiętać, ruszając w trasę po raz pierwszy.


Gdzie zaczynałeś swoją przygodę z bieganiem?


Większość dyscyplin wymaga od sportowca-amatora odnalezienia odpowiedniego miejsca do ich uprawiania. Bieganie ma tę zaletę, że wystarczy dosłownie wyjść z domu i już można ruszać przed siebie.

- Najczęściej początkujący biegają po twardej nawierzchni, bo wielu z nas nie chce się daleko szukać innych tras do biegania. Zaczynamy więc od truchtania wokół bloku czy po nadmorskich deptakach. To na początek wystarczy. Są jednak tacy, którzy nie wyobrażają sobie tej aktywności w innym miejscu niż np. leśne ścieżki. W takich sytuacjach ważne jest jednak to, by zaczynać od tras jak najbardziej płaskich, bez podbiegania czy zbiegania z górek - podkreśla Zbigniew Jakubek, jeden z pacemakerów niedzielnego 4. Gdańsk Maratonu.

Zobacz naszą relację z 4. Gdańsk MaratonuPopularny "Zibi" ma na swoim koncie już wiele startów na królewskim dystansie. Od lat dba też o to, by uczestnicy trójmiejskich maratonów trzymali założone tempo. Ukończył też trzy leśne biegi z cyklu TUT, odbywające się na dystansie 65 km. Zaczynał jednak od zdecydowanie krótszych odległości i wciąż traktuje ten sport hobbystycznie.

- Bieganie daje nam czas dla siebie, moment na wyciszenie się, przemyślenie. Jest też dobrym sposobem na zrzucenie wagi dla tych, którzy tego potrzebują. Sam znam wiele osób, które regularnie biegając, nawet truchtem, bez forsowania tempa, potrafiły zgubić dobrych kilka kilogramów. Najważniejsze jest to, że jedyne czego potrzebujemy do biegania, to chęci - wylicza zalety tej aktywności.
JAK BIEGAĆ, ŻEBY SCHUDNĄĆ? PRZECZYTAJ NASZ PORADNIK

Niezależnie od tego, czy w niedługim czasie planujemy starty na długich dystansach, czy chcemy po prostu poćwiczyć, by oderwać się od kanapy lub komputera, nie powinniśmy robić tego zbyt często. Codzienne bieganie nie jest wskazane, szczególnie dla organizmów nieprzyzwyczajonych do regularnych ćwiczeń.

- Na pewno na początku nie można przesadzić z intensywnością ani częstotliwością treningów. Dwu-trzykilometrowa przebieżka to odpowiedni dystans dla początkującego. Nie należy też biegać częściej niż trzy razy w tygodniu. Codziennie nie ćwiczą nawet osoby przygotowujące się do maratonów, tym bardziej nie powinni więc tak czynić ludzie, którzy dopiero zaczynają - przestrzega Jakubek.
PORADY DLA POCZĄTKUJĄCYCH BIEGACZY PRZEDSTAWIAŁA W SWOIM CYKLU TAKŻE IWONA GUZOWSKA

Zaczynać należy od biegania dla własnej satysfakcji, bez forsowania tempa. Podczas pierwszych treningów powinniśmy sprawdzić, na co nas stać, a później dostosowywać plany do możliwości.

- Zdecydowana większość zaczyna od truchtu. Nie ma sensu od razu śledzić swojego tempa i skrupulatnie sprawdzać rezultatów na zegarku czy profesjonalnych aplikacjach. Wystarczy słuchać organizmu i biec na tyle, na ile on nam pozwoli - podkreśla "Zibi".
By zacząć, nie potrzebujemy drogiego sprzętu ani indywidualnie dobieranych butów. Dopóki chcemy lekko trenować tylko dla samych siebie, poradzimy sobie w tym, co znajdziemy w szafie.

- Wystarczą zwykłe trampki lub adidasy oraz normalny ubiór sportowy. W dobre obuwie przyda się nam zainwestować, jeśli regularnie będziemy pokonywali dystansy 5-10 kilometrów lub postanowimy ścigać się z innymi w zawodach. To samo dotyczy stroju sportowego. Naprawdę nie potrzebujemy drogich, markowych ubrań. Powinniśmy jednak przyodziać się tak, by było nam raczej za zimno niż za gorąco - zaznacza Jakubek.
Bieganie jest sportem o tyle łatwym do uprawiania, że nie wymaga od nas zwoływania licznych grup znajomych. Kiedy mamy czas i ochotę, po prostu zakładamy buty i ruszamy przed siebie. Są jednak okoliczności, w których warto pomyśleć o kompanach.
Zbigniew Jakubek (pierwszy z prawej w zielonej koszulce) regularnie pełni rolę pacemakera w trójmiejskich maratonach. Zaczynał od rekreacyjnego biegania na dystansie kilku kilometrów. Zbigniew Jakubek (pierwszy z prawej w zielonej koszulce) regularnie pełni rolę pacemakera w trójmiejskich maratonach. Zaczynał od rekreacyjnego biegania na dystansie kilku kilometrów.

- Jeśli chcemy biegać tylko dla siebie, by zrzucić parę nadprogramowych kilogramów albo po prostu zacząć się ruszać, możemy robić to sami. Jeśli jednak zakładamy, że może być z tego coś poważniejszego, dobrze znaleźć sobie towarzystwo. Jeśli planujemy w ciągu kilku miesięcy czy roku dojść do poziomu, który pozwoli nam regularnie startować na nieco dłuższych dystansach, powinniśmy znaleźć grono, które będzie charakteryzować się podobnymi celami. Wystarczy popytać znajomych lub dołączyć do jednej z licznych grup tematycznych na portalach społecznościowych. Towarzystwo bardziej doświadczonych biegaczy pozwoli nam odpowiednio wykonać pierwsze kroki, dobrać tempo, a w przyszłości także wybrać odpowiedni sprzęt - wyjaśnia popularny "Zibi".
A MOŻE DOBRYM POMYSŁEM JEST BIEGANIE Z PSEM? PRZECZYTAJ NASZ MATERIAŁ Z CYKLU "RUSZ SIĘ!"

Wielu amatorów biegania na trasy rusza po zakończeniu pracy, wieczorem, kiedy może wreszcie znaleźć chwilę dla siebie. Aby ćwiczyć efektywnie, należy jednak rozplanować wcześniejsze aktywności, jak choćby posiłki.

- Nie można przejadać się przed wyjściem z domu, biec zaraz po obfitym obiedzie czy kolacji. Należy pamiętać też o nawadnianiu. Na tak krótki dystans powinna nam wystarczyć mała butelka wody, o pojemności nie większej niż pół litra. Więcej i tak raczej nie wypijemy, a zabieranie zbędnego ciężaru na pewno nie ułatwi nam biegania - tłumaczy Jakubek.
To czy bieganie wejdzie nam w krew, powinniśmy wiedzieć po kilku tygodniach. Nie powinniśmy się zrażać pierwszymi trudnościami czy lekkimi bólami. Jeśli coś nam dolega, możemy odpuścić parę dni i spróbować ponownie.

- Po miesiącu regularnych treningów każdy będzie w stanie stwierdzić, czy bieganie jest dla niego, czy może powinien poszukać innej aktywności. Owszem, są tacy, którzy przez rok albo i dłużej będą chcieli tylko truchtać, ale wielu biegaczy po dwóch-trzech miesiącach przechodzi na dłuższe dystanse, np. dziesięć kilometrów. To jednak bardzo indywidualna kwestia i najważniejsze jest to, byśmy realizowali swoje potrzeby, robili to dla własnej satysfakcji, uwzględniając możliwości organizmu - przypomina biegacz.
Jeśli jednak chcemy sprawdzić się na tle innych, dobrym przetarciem mogą być sobotnie imprezy z cyklu Parkrun. Amatorzy biegania mogą wybrać jedną z lokalizacji w Gdańsku - Park Reagana lub Zakoniczyn, a także bieg tego typu odbywający się w Gdyni.

PARKRUN W GDAŃSKU ORGANIZOWANY JEST OD 2012 ROKU

- To dobre miejsce do pierwszych zorganizowanych startów, bo podczas imprezy mierzony jest czas, dzięki czemu możemy monitorować swoje postępy, a także porównywać się z innymi. Sam zaczynałem właśnie od Parkrunu, a z czasem zacząłem zwiększać dystans, aż do maratońskiego - wyjaśnia Jakubek.

Zobacz naszą relację z Onico Gdynia Półmaraton 2018

MR

Opinie (49) 1 zablokowana

 • Sprawdziłem wyniki maratonu, ukończyło go 1701 osób (2)

  skąd wzięła się wam liczba 2500 osób?? Bieganie to najtańszy sport dla mas. Bieganie rekreacyjne 3-4 razy w tygodniu po 5-10 km jest ok.

  • 18 6

  • bo do imprezy maratonu dolicz ludzi w biegu na 5km z biegów dzieciecych oraz 600 osób w sztafetach marato

   • 9 5

  • Zaczęło 2500, ukończyło 1701.

   Uroczystości pogrzebowe pozostałych 799 na cmentarzu Łostowice.

   • 7 7

 • (1)

  Wcześniej do ortopedy i kardiologa zapraszam. Wady postawy przy bieganiu doprowadzą do kontuzji kostek, kolan, bioder, kręgosłupa. Następnie próba wysiłkowa u kardiologa, aby stwierdzić czy przeżyjemy bieg.

  • 32 11

  • ale to kilka lat się czeka, aaaa faktycznie przecież w pl wiarę zmuszono do wizyt prywatnych

   • 6 1

 • Mnie zastanawia jedna sprawa. (8)

  Widziałem w niedzielę wielu biegaczy, którzy szli a był to 30-33 km. Nie były to pojedyńcze osoby ale dziesiątki osób. Najlepszy widok to karetka, autobus i policja a przed nimi idąca pani. Jaki jest sens brania udziału w maratonie kiedy nie masz sił go przebiec. Najprostszym rozwiązaniem jest ustawienie limitu na trasie na 3:30:00.

  • 40 26

  • jak widac troli promują innych kasuja

   • 3 13

  • Poczytaj o bieganiu metodą Gallowaya (3)

   A tak poza konkursem jak wędkarz nie umie zawiązać haczyka z przyponą to ma z tego sportu rezygnować ? Nie zapewne kupi gotowe zrobione na maszynie.

   • 6 8

   • Ryzyko wędkarza to skaleczony palec, ryzyko maratończyka bez przygotowania/kondycji to zawał albo udar.

    • 4 2

   • (1)

    Poczytałem, nie ma takiej metody.

    • 1 1

    • Szukaj dalej, albo sam spróbuj zobaczysz od którego kilometra zaczniesz chodzić.

     • 2 0

  • 3,5h to już naprawdę dobry wynik jak na amatorskie bieganie. Nie każdy ma takie możliwości. Ale czy to oznacza, że nie może spróbować?
   Poza tym jak już napisał kibic - wiele osób co kilka kilometrów stosuje przerwy na marsz, dzięki czemu są w ogóle w stanie ukończyć maraton.

   • 5 8

  • W sumie powinno biec tylko tych trzech pierwszych. I to w lesie ;)

   • 2 1

  • 3:30:00 to dla amatora bardzo dobry wynik

   Ale czasy ponad 5 godzin to już przesada i taki powinien być limit. Podobnie półmaratony. Nie rozumiem po co ludzie porywają się na biegi masowe bez odpowiedniego treningu.

   • 5 1

 • Jeśli bieganie, to nie imprezach (płatnych, masowych) tylko najlepiej po lesie - nie dość, że z dala od lansujących się biegaczy, to jeszcze za darmo i z korzyścią dla stawów. Dobre buty to podstawa!

  • 29 6

 • Nie biegać

  Dbać o zdrowie ćwiczeniami w domu plus rozciąganie

  • 14 19

 • Bieganie

  Nie jest wcale takie dobre dla zdrowia jak się wielu wydaje. Lepiej rowerek albo ćwiczenia stabilizujące i do tego troszkę rozciągania

  • 20 15

 • (4)

  Bieganie dla każdego? Wolne zarty... Zestaw startowy: iPhone X + markowy uchwyt na ramię, wykupienie Endomondo PRO, kupno markowych butow do biegania (ponizej 500 zł nadaja sie na dzialke), gacie z lajkry, koszulka do biegania. Oczywiście musimy wybierac najbardziej zatloczone miejsca, takie gdzie jest duzo spalin, duzo halasu oraz same nawierzchnie betonowe (dobre na stawy).
  Po tym, mozemy zaczac brac udzial w imprezach biegowych by wku**iac swoim widzimisie, pol miasta.

  • 42 29

  • Stać ich i mają umysł w przeciwieństwie do ciebie.Spaślaka w 20 letnim złomie trujacym spalinami wszystkich wokoło (3)

   I blokujący całe miasto codziennie!
   Zazdrościsz bo oni więcej wydali na sport niz ty na blachosmroda od niemieckiego Turka :)
   Wściekasz sie bo co roku wiecej ludzi sie cieszy bieganiem tysiącami a takich jak ty coraz mniej

   • 3 17

   • i właśnie do tego sprowadza się bieganie :) JA JESTEM LEPSZY OD INNYCH BO BIEGAM!!!!11ONEONE

    • 11 2

   • (1)

    Byś nie wyczuł ironii nawet jakby cię walnęła na ulicy :D post nie wyśmiewa biegania samego w sobie tylko pozerów, którym zebrało się na bieganie bo to modne no i przecie wszyscy biegajo! Niestety spokojnie połowa ludzi źle się za to zabiera i nos mi podpowiada że za jakieś 20 lat ortopedzi, rehabilitanci będą żyli jak pączki w maśle :)

    • 11 0

    • To wybór ludzi, którzy biegają

     Chcą sobie przypiąć ajfona - ich wybór, chcą założyć obcisłe gacie - ich wybór. Co komu do tego? Wolę takiego niż eleganta w passerrati z 95' z wyciętym filtrem cząstek ,narzekającego, że w niedziele pół miasta zablokowane. Coś mi podpowiada, że jednak lepszy ortopeda za 20 lat niż kardiolog lub zawał za 10.

     • 3 5

 • biegałem po betonie, asfalcie i to był największy błąd w moim życiu. (2)

  Mam 65 lat i mam zniszczone stawy biodrowe oraz kolanowe:(

  • 27 13

  • ty trolu biegałes co najwyzej swińskim truchtem do kibla. (1)

   • 8 13

   • uwaga agresywny troll

    • 3 7

 • (2)

  Bieganie dla każdego? Ta jasne. Tylko ciekawe dlaczego co chwile słychać, że ktoś się przekręcił na takim ulicznym maratonie dla mas. Poza tym stawy do wymiany po kilku latach

  • 20 11

  • Ha ha

   O tym ,że ktoś się przekręca na biegu słyszę raz na ruski rok . Przeważnie są to osoby chore na serce ,które się nie badają . Za to często słyszę o tym że ktoś umiera w samochodzie czy w pracy może zakażmy jazdy samochodem czy pracy .

   • 6 7

  • Najwięcej do powiedzenia maja jak zwykle Ci co nic w temacie nie wiedzą. Sprawdźcie co się stało z Polskimi maratończykami np z lat 80 tych i czy sa na wózku. Np Jerzy Skarżyński.

   • 2 2

 • Bardzo dobry artykuł - bez zadęcia i fałszywych opinii

  pogratulować zrównoważonych wypowiedzi.

  Jednego, z czym się zgodzić nie mogę to nawadnianie... jak nie ma upału, to 1-1.5 godz. spokojnie można przebiec bez brania picia ze sobą... Mówię przynajmniej o rekreacyjnym bieganiu rzędu 10-15 km w tym czasie. Realnie można i więcej przebiec, na spokojnie, bez nawadniania... i nic nikomu się nie stanie.

  • 22 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rowerowy Potop AZS

519 zł
rajd / wędrówka

Rodzinne warsztaty weekendowe: Frania, Bronek i codzienne wyzwania

10 - 15 zł
warsztaty, zajęcia rekreacyjne

Dzień Otwarty Murawy

dni otwarte

Forum

Najczęściej czytane