CSIO 5* Sopot Horse Show 2021. Niemcy zdobyli Puchar Narodów. Żar lał się z nieba

Joanna Skutkiewicz
20 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat)
Jarosław Skrzyczyński sprawił, że w bardzo silnie obsadzonych zawodach w skokach przez przeszkody, na sopockim hipodromie rozległ się Mazurek Dąbrowskiego po zwycięstwie reprezentanta Polski. Jarosław Skrzyczyński sprawił, że w bardzo silnie obsadzonych zawodach w skokach przez przeszkody, na sopockim hipodromie rozległ się Mazurek Dąbrowskiego po zwycięstwie reprezentanta Polski.

Reprezentacja Niemiec wygrała najważniejszy konkurs drużynowy CSIO5* Sopot Horse Show 2021 i zdobyła Puchar Narodów. Żar lał się z nieba. Podczas czterodniowych, międzynarodowych zawodów w skokach przez przeszkody na sopockim hipodromie także polska ekipa miała powody do zadowolenia. Na przykład Jarosław Skrzyczyński zdobył Puchar Lotto.

Czy jeździsz konno?

To była rzadka okazja, aby w Polsce zobaczyć jeźdźców, którzy w sierpniu walczyć będą o medale na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Do przyjazdu skusiła ich oczywiście pula nagród, która przekraczała 2 miliony złotych, a także ranga zawodów.

Podczas 4-dniowej rywalizacji na sopockim parkurze rozegrano 10 konkursów. Klasyfikacja aż 5 liczy się do rankingu Longines, tworzącego listę najlepszych zawodników dyscypliny na świecie. Na starcie stanęło 67 zawodników na 181 koniach.

W niedzielę nawet 30-stopniowy skwar nie odstraszył miłośników jazdy konnej, którzy licznie stawili się na hipodromie w Sopocie. Nic dziwnego, gdyż zawody tak wysokiej rangi mogą odbywać się w danym kraju tylko raz do roku, a w 2020 z racji pandemii koronawirusa zostały ostatecznie odwołane. Słońce grzało jak w tropikach, a emocje sięgały zenitu, więc nawet najbardziej nasłoneczniona trybuna była pełna widzów - tak pełna, na ile pozwalały na to wyśrubowane limity wpuszczania widzów na imprezy masowe. Wszystkie dostępne bilety zostały wyprzedane.

CSIO5* Sopot Horse Show 2021. Brian Moggre zwycięzcą Grand Prix. Przeczytaj zapowiedź zawodów

Niedzielna rywalizacja na sopockim hipodromie

Puchar Narodów dla Niemców

W niedzielę najważniejszym konkursem był drużynowy Puchar Narodów. Wzięło w nim udział 10 ekip. Każda liczyła po 4 zawodników. Polska zaprezentowała się w składzie: Wojciech Wojcianiec - aktualny mistrz Polski, wicemistrz Jarosław Skrzyczyński, Andrzej Opłatek - najwyżej sklasyfikowany w światowym rankingu polski zawodnik oraz Michał Kaźmierczak, wielokrotnie reprezentujący Polskę w drużynowych konkursach Pucharu Narodów.

W ostatecznej klasyfikacji Pucharu Narodów 1. miejsce zajęła drużyna Niemiec w składzie: Maurice Tebbel z koniem Don Diarado, Marcus Ehning z Funky Fred, Christian Kukuk z Mumbai i Andre Thieme z DSP Chakaria. Triumfatorzy otrzymali nagrodę finansową w łącznej wysokości 284 tys. zł. Byli jedynym zespołem bez punktów karnych w obu nawrotach.

2. miejsce przypadło Belgii w składzie Jos Verlooy z koniem Varoune, Nicola Philippaerters z Katanga v/h Dingeshof, Pieter Devos z Claire Z oraz Niels Bruynseels z Delux van T & L.

3. miejsce zajęła drużyna z Irlandii: Daniel Coyle z Legacy, Alexander Butler z Athene, Eoin McMahon z Chakrą i Paul O'Shea z Skara Glen's Machu Picchu.

Drużyna z Polski zajęła 9. miejsce, wyprzedzając tylko Włochów.

Polskie zwycięstwo

Dla Polski to co najważniejsze wydarzyło się w sobotę. Dzięki doskonałej jeździe Jarosława Skrzyczyńskiego na hipodromie zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Nasz reprezentant na 13-letnim Jerico pokonał rywali w rozgrywce Pucharu LOTTO pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z pulą nagród 100 tys zł.

Do rywalizacji stanęło 46 par, w tym 11 reprezentantów Polski. W rozgrywce oprócz Michała Kaźmierczaka, Radosława ZalewskiegoJarosława Skrzyczyńskiego, o precyzję na czas "ścigało" się jeszcze 9 jeźdźców.

Na koniec trzeciego dnia zawodów rywalizowano o Puchar Energi Grupy ORLEN pod patronatem portalu Trojmiasto.pl. W dwufazowym konkursie z przeszkodami o wysokości 150 cm zwyciężył 17-letni Abdurakhmon Abdullaev z Uzbekistanu na koniu Dukato M, drugi był Alexander Zetterman ze Szwecji, a trzeci Antonio Alfonso z Włoch.

Co było nowego?

Na sopockim parkurze po raz pierwszy zobaczyliśmy Marcusa Ehninga - mistrza olimpijskiego z 2000 roku czy Verlooya Josa, zajmującego obecnie 14. pozycję w światowym rankingu. Na liście startowej pojawili się zawodnicy z odległych zakątków świata - z Brazylii, Kolumbii, Hong Kongu, Uzbekistanu czy Nowej Zelandii. Nie dziwi fakt, że najliczniejszą drużynę wystawiła Polska - na starcie pojawiło się aż 14 zawodników z naszego kraju, biorących udział w przejazdach na 36 koniach.

Po raz pierwszy podczas sopockich zawodów rozegrano także CSIO Sopot Young Stars - konkursy przeznaczone dla młodych zawodników, odbywające się od czwartku do soboty.

W sobotnim konkursie zespołowym o Puchar firmy Torpol CSIO Sopot Young Stars zwyciężył team w składzie Adrianna Leonowicz, Zofia Wierucka, Zofia Pakur, Lila Kulesza. Na drugim miejscu podium Zofia Kaminska, Maja Nagla, Liwia Nowak, Michalina Lacka. Trzecie miejsce zajęły Tola Wawrzkiewicz, Julia Banasik, Alicja Olaszek, Martyna Obrocka.

Miejsca

Opinie (6) 3 zablokowane

• Brawo

Dla panow z ochrony!

• 8 0

• Były emocje

Naprawdę było na co popatrzeć w niedzielę. W pucharze walka z trudnymi przeszkodami ostatnią zwłaszcza. I z pogodą. I dobrze, że było mniej miejsc siedzących. Dzięki temu nie było wrażenia takiej pustki na trybunie.

• 5 0

• Słaby poziom polskich zawodnikow

Do tego konkursy, które w ogóle nie powinny być przy okazji takich zawodów robione. Ogólnie więcej lansu niż efektu. Słaby poziom komunikacji z widzem. A o odpadającym suficie w podczas przejazdow to już krążą legendy. Zresztą hipodrom schodzi na psy , służy do lansowania, a nie do rozgrywania zawodów.