• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co dalej z pływalnią wojskową w Gdyni?

Joanna Skutkiewicz
23 czerwca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Pływalnia przy ulicy Śmidowicza jest aktualnie dostępna wyłącznie dla czynnych żołnierzy zawodowych. Pływalnia przy ulicy Śmidowicza jest aktualnie dostępna wyłącznie dla czynnych żołnierzy zawodowych.

Pływalnia Komendy Portu Wojennego w Gdyni przy ulicy Śmidowicza budziła kontrowersje zarówno wtedy, gdy była dostępna dla cywili, jak i teraz, gdy mogą z niej korzystać wyłącznie wojskowi. Jedyny 50-metrowy, a jednocześnie jedyny otwarty basen w Trójmieście cieszył się jednak dużą popularnością w okresie letnim, a mieszkańcy chwalili niskie ceny wstępu. Czy jest szansa, że pływalnia zostanie znowu udostępniona?





Czy pływalnia wojskowa powinna być dostępna dla wszystkich?

Napisał do nas czytelnik, pan Marek:

- Niedawno wróciłem do Gdyni po kilku latach i byłem bardzo zdziwiony z powodu zamknięcia basenu Flota dla cywili - relacjonuje. - Wiem, że stanowisko dowództwa jest za ponownym udostępnieniem. Może warto byłoby, żeby redakcja zwróciła uwagę na ten problem. Teren dookoła jednostki podupada, a dodatkowe pieniądze z biletów mogłyby pomóc utrzymać to w jako takim stanie. Dodatkowym argumentem jest to, że w Gdyni nie ma zbyt wielkiego wyboru basenów dostępnych w godzinach przedpołudniowych.
Sprawdziliśmy temat. Okazuje się, że wszelkie udostępnianie obiektów wojska, w tym obiektów sportowych KPW Gdynia, może odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami regulującymi zagadnienia udostępniania nieruchomości podmiotom spoza resortu obrony narodowej. Już od kilkunastu lat, bo od 2004 roku, z pływalni przy ulicy Śmidowicza nie mogą korzystać osoby postronne. Basen był jednak udostępniany rodzinom żołnierzy zawodowych oraz podmiotom związanym ze sportem, takim jak choćby Klub Sportowy Delfin Gdynia, grupa pływaków Masters i Akademicki Związek Sportowy. Obecnie żadna z tych grup nie ma dostępu do basenu.

Ze względu na aktualnie obowiązujące uwarunkowania prawne, z obiektów sportowych nie mogą korzystać także rodziny żołnierzy zawodowych, pracownicy cywilni jednostek i instytucji wojskowych oraz emeryci i renciści wojskowi. Uprawnieni do korzystania z basenu są wyłącznie żołnierze w czynnej służbie wojskowej oraz ewentualnie podmioty prawne związane z KPW Gdynia oficjalnym porozumieniem.

Co ciekawe, Wojskowy Klub Sportowy Flota również nie korzysta obecnie z pływalni, która potocznie jest przypisywana właśnie temu podmiotowi. "Basen Floty", jak zwykło się mawiać, jest w istocie obiektem sportowym Komendy Portu Wojennego w Gdyni. WKS "Flota" jest stowarzyszeniem niezwiązanym organizacyjnie ani etatowo z jednostkami resortu obrony narodowej, a użyta nazwa podmiotu jest nawiązaniem do nazwy historycznej. Jak poinformował dyrektor klubu, Andrzej Stępień, sekcja pływacka klubu prowadzi działalność na basenie hotelu Mercure w Gdyni, a od 2010 roku zawodnicy nie startują w wyścigach rangi mistrzostw Polski.

  • Pływalnia przy ulicy Śmidowicza jest aktualnie dostępna wyłącznie dla czynnych żołnierzy zawodowych.
  • Pływalnia przy ulicy Śmidowicza jest aktualnie dostępna wyłącznie dla czynnych żołnierzy zawodowych.

- Obiekty sportowe KPW Gdynia zlokalizowane są na terenie wojskowym objętym kontrolą i nadzorem zgodnie z przepisami wojskowymi. Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 czerwca 2003 r. w sprawie obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa oraz ich szczególnej ochrony oraz Decyzji nr 443/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 grudnia 2013 r. w sprawie udziału Sił Zbrojnych RP w szczególnej ochronie obiektów, kompleks z basenem stanowi integralną cześć Portu Wojennego, który jest ujęty w opisanym wykazie. To nakłada dodatkowe obostrzenia związane z zapewnieniem wszelkich zasad ochrony i bezpieczeństwa. Dotyczy to między innymi przestrzegania przepisów normujących system przepustkowy oraz ograniczeń w samodzielnym poruszaniu się osób postronnych po kompleksie wojskowym, bez towarzyszących im osób do tego uprawnionych - mówi kmdr ppor. Rafał KopytKomendy Portu Wojennego w Gdyni.
Obecnie z obiektów sportowych KPW Gdynia korzystają żołnierze z blisko 40 jednostek i instytucji wojskowych oraz Wojskowego Zespołu Sportowego. Ich treningi odbywają się w ramach szkolenia fizycznego oraz specjalistycznego, zgodnie z planami wykorzystania tych obiektów. Na ich terenie odbywa się także roczny sprawdzian ze sprawności fizycznej dla żołnierzy, a oni sami są również uprawnieni do korzystania z nich w godzinach pozasłużbowych, w trybie indywidualnym. Najprawdopodobniej przy tak znacznym obłożeniu pływalni nie udałoby się już znaleźć miejsca w grafiku na wejścia rekreacyjne dla osób cywilnych.

Zobacz także: Kończy się budowa basenu AMW w Gdyni. Skorzystają również mieszkańcy

Jak informuje kmdr ppor. Kopyt, aktualnie istnieje możliwość udostępniania pływalni określonym podmiotom: organizacjom pozarządowym, w tym uczniowskim klubom sportowym oraz partnerom społecznym, tj. między innymi podmiotom prowadzącym działalność społecznie użyteczną (kulturalną, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą, sportową, turystyczną, oświatową). Zawarte porozumienia, będące podstawą do współpracy, mają angażować wyżej wskazane podmioty do wykonania określonych zadań z zakresu obronności i bezpieczeństwa narodowego przy wsparciu resortu obrony narodowej.

Miejsca

Kluby sportowe

Opinie (41) 2 zablokowane

  • W Gdyni jest dużo basenów. Tylko niestety większość z nich w czasie wakacji jest zamknięta, zaś w sezonie dużo jest rezerwacji torów przez szkółki pływackie.

    • 10 1

  • Opinia wyróżniona

    50 m cywilów Tak. 25m cywilów nie.

    50m odkryty w okresie letnim cywilów Tak. 25m kryty cywilom nie

    • 4 1

  • Opinia wyróżniona

    Kiedyś jakoś mogli tam wchodzić cywile

    Przed wejściem ustawy czyli 19 lat temu basenów w Gdyni było mniej, ale jakoś nie było takiego obłożenia żeby z basenu na oksywiu nie mogli korzystać cywile.

    • 15 0

  • Jak tu teraz powiedzieć, że przy Polance Redlowskiej lud potrzebuje basenu

    A nie osiedla z apartamentami. W miejsce starego basenu odkrytego powinien powstać taki sam jak był,ale kryty. Gdzie niby ma być kolebka sportów wodnych? W Wałbrzychu? Tam przynajmniej mają basen sportowy ze skocznią.

    • 6 0

  • Opinia wyróżniona

    A w 2013 roku to

    ministrem obrony narodowej był p.Tomasz Siemoniak. Ta decyzja 443/MON (24.12.2013r.) wytycza wskazówki dla poszczególnych szefów (w strukturach MON-u) stworzenia projektów i wydzielenia na :-obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa i obronności państwa i zadania szczególnej ochrony obiektów. Ciekawe czy sama pływalnia jest tak strategicznym obiektem lub tylko ten teren na którym jest wybudowana ?
    Pamiętam jak w czasach PRL-u to na dworcach kolejowych był zakaz fotografowania...Nawet peronów na trasie SKM.

    • 13 1

  • Postawić tablicę ,a nie zapomnieć dobrze ogrodzić.... (1)

    Military Area Keep Out No Entry....Kiedy wreszcie wprowadzona zostanie i wymagana będzie logika....na wszystkich szczeblach?
    W latach 79-81 ub.XX wieku trenowałem na Flocie i nie było żadnego problemu aby wejść na obiekty sportowe które nie były nawet specjalnie wygrodzone od "części strategicznej i uderzeniowej " Portu Wojennego Gdynia- pomimo wszechobecnej "psychozy-zagrożenia ze strony zach.imperialistów" +b.dużej ostrożności panującej w armii państw układu warszawskiego....Trzeba udostępnić pływalnię również ogółowi społeczeństwa stosując jednak w miarę jakieś ustępstwa i wprowadzić logiczne wymogi( limity) i procedury ale nie, że nie/lub bo nie...
    A ten napięty grafik to jest od kiedy ? Jak nie było pływalni to jak wojsko ćwiczyło ? Teraz nagle "wszyscy pływamy", a co z innymi zajęciami sportowymi i szkoleniem specjalistycznym ? Obowiązkowo powinna być też wprowadzona "taktyka+ "małpi gaj""okopywanie się pojedynczego żołnierza na gł. 40/70 i 140 cm+ wymarsze w pełnym oporządzeniu+ szkolenie strzeleckie Nr.1 nr.2 , szkolenie p-chem/p-gaz, musztra pojedynczego żołnierza i w pododdziałach, a dla relaksu w nagrodę -pływalnia albo lażnia

    • 8 1

    • Czasy świetności basenu minęły razem z Panem Koziatkiem...:(

      • 0 0

  • Brud (1)

    Ten basen jest tak syfiasty że to temat do sanepidu...

    • 6 1

    • Hodować ryby hahah

      • 0 0

  • nie bo nie - bo trepom cywile przeszkadzają !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    a co za problem przekazać to nieodpłatnie miastu - w powiedzmy 10letnie użytkowanie

    • 0 2

  • ankieta

    Właściciel? A Wojsko to czyje jest? Polskie! Wojsko Polskie jest polskie! No chyba, że o czymś nie wiem...

    • 2 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Tematyczny spacer miejski: Gdańsk jako gród nad Motławą

30-50 zł
spotkanie, spacer, zajęcia rekreacyjne

Zajęcia Izolacje & Bodymovement z Krzyśkiem Fibe

199 zł
kurs tańca

Nordycka Noc Saunowa

169 - 299 zł
zajęcia rekreacyjne

Forum

Najczęściej czytane