wiadomości

Czarny Dwór z Bullodromem

Od 11 sierpnia nową atrakcją sportowo-rekreacyjną Gdańska jest Bullodrom. Pierwsze profesjonalne boisko do gry w bule w Polsce zlokalizowano w Parku Nadmorskim im. Ronalda Reagana przy ulicy Czarny Dwór. - To rzuceniu kilku kul w tej grze trzeba zacząć myśleć, planować strategicznie - ocenił Paweł Adamowicz, prezydent miasta, który rozegrał pierwszy mecz na tym obiekcie.

Ta gra w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia powstania pod nazwą petanque. Od 1958 roku działa międzynarodowa federacja (Federation Internationale de Petanque et Jeu Provancal). W FIPJP zarejestrowanych jest 600 tysięcy zawodniczek i zawodników z 57 krajów. Polska Federacja Petanque - Związek Sportowy przystąpiła do tego grona w 2003 roku.

Jednak konkurencja, zwana również boules, bule, kulki, bocce, wywodzi się ze starożytnej Grecji. Początkowo do gry używano kamieni w miarę kulistych, które przez wyrzucane były na jak największą odległość. Rzymianie postawili zaś na precyzję. To oni do gry wprowadzili mały kamyczek będący celem. Tak powstała najważniejsza zasada gry w petanque - wygrywa ten, kto rzuci swoje kule jak najbliżej celu. Rzymianie jako pierwsi zaczęli do gry używać kul zamiast kamieni, były to kule drewniane, pokryte metalem, w historii znane są przypadki stosowania do gry kul armatnich. Dzisiaj używa się kul metalowych o średnicy od 70,5 do 80,0 mm i wadze 650 - 800 gram. Obecna formuła gry jest wypadkową wersji rzymskiej i gry z południa Francji - jeu de provencal. W 1907 roku zawodnicy francuscy postanowili uprościć zasady, aby gra stała się bardziej powszechna, dzięki temu petanque rozprzestrzeniła się poza Prowansję i dotarła w każdy zakątek świata. W 1987 roku w Singapurze odbyły się pierwsze międzynarodowe zawody - "Petanque Open", traktowane jako pierwsze Mistrzostwa Świata. W zawodach tych wzięło udział 66 drużyn.

Zasady gry w bule (petanque):
1. Petanque jest sportem rozgrywanym przez dwie drużyny lub dwie osoby:
* 3 graczy przeciw 3 graczom - "triplet"; grający używają po dwie kule,
* 2 graczy przeciw 2 graczom - "dublet"; grający używają po trzy kule,
* 1 gracz przeciw 1 graczowi - "singiel"; grający używają po trzy kule.
2. Do gry używa się kul stalowych o określonych parametrach:
* średnica: 70,5mm - 80mm,
* waga:650g-800g,
i małej drewnianej kulki zwanej "kuszon" lub "świnka" o średnicy 25- 35mm.
3. Drużynę lub osobę rozpoczynającą rozgrywkę wybiera się losowo.
4. Gracz rozpoczynający wybiera miejsce rzutów i rysuje na ziemi okrąg nie mniejszy niż 35 cm i nie większy niż 50 cm, z tego okręgu rzuca się kulami stojąc obiema nogami w narysowanym okręgu. Obie stopy rzucającego muszą znajdować się wewnątrz okręgu i mieć kontakt z podłożem do momentu dotknięcia rzucaną kulą ziemi.
5. Gracz rozpoczynający rzuca małą drewnianą kulkę na odległość 6m - 1Om, zachowując odległość około 1m odstępu od przeszkody (mur, drzewo).
6. Gracz rozpoczynający, rzuca kulą stalową możliwie blisko małej kulki.
7. Gracz drużyny przeciwnej, przeciwnik rzucając kulą stara się umieścić swoją kulę, bliżej małej kulki albo wybić, usunąć kulę rywala.
8. Grę kontynuuje drużyna, osoba, której kula jest dalej od małej kulki do momentu umieszczenia swojej kuli bliżej małej kulki.
9. Gdy drużynie, osobie przegrywającej "skończą się" kule lub zrezygnuje ona z dalszych rzutów i swojej kolejki (traktuje się taką sytuację jakby drużyna, osoba wyrzuciła wszystkie kule), drużyna przeciwna, osoba stara się umieścić resztę swoich kul bliżej małej kulki.
10. Gdy zespoły, osoby nie mają już kul następuje obliczenie punktów. Wygrywający dostaje tyle punktów, ile kul umieścił bliżej małej kulki.
11. Drużyny (jeden z jej graczy), osoba, która wygrała rzuca małą kulką z miejsca, w którym ostatnio kulka leżała. Rozpoczyna się następna rozgrywka.
12. Wygrywa drużyna, osoba, który pierwsza zgromadzi 13 punktów.

Opinie (2)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl