• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy fitness kluby i siłownie sprawdzają paszporty covidowe? Obostrzenia a praktyka

Sebastian Zwiewka
4 grudnia 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Jak siłownie i fitness kluby radzą sobie z nowymi obostrzeniami? Jak siłownie i fitness kluby radzą sobie z nowymi obostrzeniami?

Od 1 grudnia m.in. w siłowniach i fitness klubach obowiązują nowe obostrzenia sanitarne. Na jednego ćwiczącego ma przypadać 15 metrów kwadratowych. Limit można zwiększyć o osoby zaszczepione. Sprawdziliśmy, jak te przepisy funkcjonują w trójmiejskich klubach i czy łatwo je wyegzekwować, prosząc klientów o pokazanie paszportów covidowych.Fitness kluby i siłownie w TrójmieścieCzy pokazanie paszportu covidowego jest dla ciebie problemem?

Co zmieniło się od 1 grudnia?Od 1 grudnia funkcjonują nowe obostrzenia w związku z pandemią, wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia. Na przykład w siłowniach jednej ćwiczącej osobie trzeba zapewnić już nie 10, a 15 m kw. Te limity nie dotyczą osób zaszczepionych.

Jednak to zarządzającym obiektami pozostawiono opracowanie wewnętrznych przepisów odnoszących się do tego, jak te obostrzenia będą realizowane. Sprawdziliśmy, jak to funkcjonuje w trójmiejskich klubach fitness i siłowniach.

Dlaczego wprowadzono nowe obostrzenia?Anonimowa ankieta dotycząca zaszczepienia- Anonimowo sprawdziliśmy liczbę klientów zaszczepionych. Wyszło, że w naszym klubie ponad 80 procent osób jest już zaszczepionych. Czyli wynika, że nas te limity nie dotyczą, bo na 10 osób są tylko 2 niezaszczepione. Naszymi klientami nie są studenci czy osoby 20+, tylko ludzie powyżej 30., 40., a nawet 60. roku życia. Takie grupy często w 100 proc. są zaszczepione - mówi nam Jacek Niewęgłowski z Good Luck Club Gdańsk.
Tego typu dane są bardzo użyteczne i ważne. W innym obiekcie, który nie miał danych na temat liczby zaczepionych wśród trenujących, jedna z klientek właśnie to przedstawiła jako powód rezygnacji z przedłużenia karnetu.

- Chcę wiedzieć, z kim ćwiczę, aby wiarygodnie ocenić, czy mogę czuć się bezpieczna - powiedziała nam.

Treningi indywidualneInną metodę stosuje się w Impulse Training Gdańsk. Tam także zmiany przepisów nie wpłynęły na funkcjonowanie obiektu.

- U nas klient ćwiczy sam w sali z trenerem. Sale są na tyle duże, że zapewniamy sobie przestrzeń i odległość. Treningi personalne nas wyróżniają. Można powiedzieć, że są stworzone pod czasy pandemiczne - podkreśla Patryk Sidor z Impulse Training Gdańsk.

Wywiad medycznyJeśli limit w danym obiekcie został przekroczony, to wejść można po okazaniu paszportu covidowego. Jak jednak to zweryfikować?

- Przed pierwszą wizytą przeprowadzamy wywiad medyczny. Klienci otrzymują też do wypełnienia ankietę covidową i jest tam pytanie, czy dana osoba ma paszport covidowy oraz czy jest zaszczepiona. Wszystko mamy na papierze - dodaje Patryk Sidor.

Przypomnij sobie, jak siłownie i kluby fitness przygotowywały się na nową falę pandemiiWeryfikacja paszportu covidowego niemożliwa?Jednak nie wszyscy sobie tak sprawnie radzą z przepisami dotyczącymi paszportów covidowych. W jednej z trójmiejskich siłowni, która jednak prosi o zachowanie anonimowości, słyszymy, że sprawdzenie paszportu covidowego jest niemożliwe.

- Klienci nie mają obowiązku go pokazać, mogą powołać się na RODO i pracownik ma wtedy "związane" ręce - mówi właściciel siłowni.
W takiej sytuacji, gdy limit ćwiczących jest przekroczony, taka osoba nie powinna zostać wpuszczona na obiekt.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (290)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Qigong Falun Dafa w Gdyni w COP

spotkanie, zajęcia rekreacyjne

Zajęcia Zumbini

50 zł
zajęcia rekreacyjne

Spacery wtorkowe z przewodnikiem (1 opinia)

wykład / prezentacja, spacer

Forum

Najczęściej czytane