wiadomości

stat

Czy biegowy kalendarz jest przepełniony? Ile biegów wybrać na weekend?

W Sopocie może w sobotę pobiec pod górę. To jedna z wielu propozycji na weekend. Co wybrać?
W Sopocie może w sobotę pobiec pod górę. To jedna z wielu propozycji na weekend. Co wybrać? fot. MOSiR Sopot

Weekendowy kalendarz dla aktywnych coraz bardziej zdominowany jest przez imprezy biegowe. W sobotę mamy w Trójmieście dwie o charakterze górskim, w niedzielę kolejne dwie: charytatywną i dla dzieci. Do tego kilka cyklicznych imprez biegowych. zapewne nie zabraknie takich, którzy wystartują w większej niż jednej imprezie. A czym kierują się organizatorzy przy wyborze daty, trasy czy charakteru biegu?W SOBOTĘ BIEGACZE MOGĄ RÓWNIEŻ WZIĄĆ UDZIAŁ W ZAWODACH BIATHLONOWYCH. SPRAWDŹ, JAK SIĘ DO NICH ZAPISAĆ

Czy kalendarz imprez biegowych jest przepełniony?

jest w sam raz

41%

trudno powiedzieć

18%

powinno być mniej imprez, ponieważ nie można się zdecydować, gdzie pobiec

41%
W sobotę, o godz. 11:30 rozpocznie się czwarty etap GP w Biegach Górskich w Gdyni. Biuro imprezy znajdziemy przy ul. Chabrowej 43. Do pokonania w biegu głównym mamy dwa dystanse do wyboru: 5,25 km (200 m przewyższenia) oraz 10,5 km (400 m przewyższenia). Trasa prowadzi leśnymi drogami i ścieżkami po morenowych wzgórzach Trójmiejskiego Parku Krajoznawczego. Mamy także zawody towarzyszące dla dzieci i młodzieży o Puchar Pustka i Cisa. Już sama idea biegu górskiego wydaje się w Trójmieście czymś ciekawym.

- Nie ukrywam, że biegów przełajowych i ulicznych jest mnóstwo w województwie pomorskim. Brakowało natomiast tych o charakterze górskim. Dlatego poszliśmy w tym kierunku i myślę, że całkiem nieźle wykorzystujemy walory Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zresztą, słyszymy to od samych biegaczy - mówi Marcin Richert, jeden z kierowników zawodów.
Na ostatnią część tegorocznych zmagań gdyńskiemu GP przybył konkurent. MOSiR Sopot startuje w sobotę, godz. 12Biegiem pod górę na 5 kilometrów. Impreza wpisuje się w cykl Sopockich 4 Pór Roku i jest odsłoną lenią. Koszty udziału w obu biegach są podobne - 30 zł dla tych, którzy nie łapią się na zniżki podane w regulaminach. W Sopocie trwają jeszcze elektroniczne zapisy (w Gdyni zostały już zamknięte), za które bez zniżek płacimy 15 zł.

WE WTOREK BIEGACZE FINISZOWALI NA STADIONIE ENERGA GDAŃSK - PRZECZYTAJ RELACJĘ Z IMPREZY B2RUN

- Ideą naszego cyklu jest zorganizowanie w trakcie roku czterech biegów w różnych miejscach. Dlatego po plaży czy ulicach miasta, naturalnym było udanie się w okolice Łysej Góry. Staramy się wybierać terminy tak, aby nie kolidowały z innymi. Robiliśmy to jednak jeszcze w 2017 r., więc od tego czasu kalendarz mógł się zmienić - mówi Marcin Wargin, dyrektor MOSiR Sopot.
W Gdyni także tworzyli kalendarz z wyprzedzeniem, ale jak widać nie udało się uniknąć kolizji terminów. Czy zatem wpływa to na frekwencję biegu?

- Ogólnie w tym roku jest delikatny spadek, ale tak to już jest, kiedy robi się coś piąty raz z rzędu. Wiosną, latem czy jesienią nie ma szans, aby trafić weekend, w którym nie ma biegu. Ogólnie, jednak jesteśmy zadowoleni z frekwencji - mówi Richter.
- Kiedy dwa biegi kolidują ze sobą, to oczywiście odbija się to na frekwencji - dodaje Wargin.
Do obu biegów można będzie zapisać się jeszcze przed startem. A po nich uczestnicy na pewno będą chcieli sprawdzić wyniki. MOSiR Sopot wrzuci je na mosir.sopot.pl chwilę po zakończeniu zawodów. Przy GP w Gdyni pojawią się one do dwóch godzin po zakończeniu zmagań na biegigorskiegdynia.pl.

W niedzielę mamy kolejne biegi. W Parku Reagana odbędzie się Piątka dla Iwony. Celem biegu jest zebranie funduszy na leczenie Iwony Adamczyk-Padzik nowoczesnym lekiem przeciwnowotworowym - Palbociclib, nazwa handlowa Ibrance(R). Iwona od marca 2014 r. choruje na nowotwór złośliwy piersi z przerzutami do kości. Przeszła chemioterapię, radioterapię i hormonoterapię. Wystartuje on o godz. 12, a do pokonania będzie 5 km. Udział kosztuje 50 zł, a wpisowe przeznaczane jest na konkretny cel.

Natomiast od godz. 10 do godz. 12:50 trwać będzie piąta edycja Pucharu Gdyni w biegach młodzieżowych. Organizatorami poszczególnych etapów są rady dzielnic. Trzeci etap odbędzie się przy plaży, przy Tawernie Orłowskiej. Tutaj udział jest bezpłatny, ale wskazuje na to charakter biegu - jest on skierowany tylko i wyłącznie do dzieci i młodzieży

- Zawsze mamy wypełniony limit. Głównie dzięki dzieciom z dzielnic, w których akurat odbywa się dana edycja imprezy. Choć mamy także stałych uczestników jeżdżących za nami do wszystkich lokalizacji. Do tego pojawiają się biegacze z całego Trójmiasta, okolic czy nawet zagraniczni. Mamy swoją markę, a to sprawia, że nie ma problemu z frekwencją bez względu na inne biegi - mówią w Fundacji Good Time, która jest organizatorem cyklu.
Tutaj wyniki pojawią się 2-3 dni po zawodach, ze względu na RODO. Należy ich szukać na stronie elektronicznezapisy.pl.

Należy także pamiętać, że mamy cykliczne biegi, jak seria Parkrun, która odbywa się w dwóch lokalizacjach w Gdańsku: w Parku Reagana i przy zbiorniku Świętokrzyska, a także na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni. Wszystkie biegi startują w sobotę, o godz. 9. Do tego dochodzą także treningi biegowe, których w weekendy w Trójmieście mamy bardzo dużo.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (23)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.