Dart - sport, który możesz uprawiać w domu. Jak trenować i ile kosztuje?

Najtańszy zestaw do darta to wydatek rzędu 100 zł. Za 300 zł kupimy taki, który posłuży nam dłużej.
Najtańszy zestaw do darta to wydatek rzędu 100 zł. Za 300 zł kupimy taki, który posłuży nam dłużej. fot. Anik Hakobyan/123rf.com

Ostatnie sukcesy Krzysztofa Ratajskiego sprawiły, że o darcie stało się w Polsce głośno jak nigdy wcześniej. Kluby organizujące turnieje musiały chwilowo zawiesić działalność ze względu na pandemię, ale dyscyplina jest o tyle wdzięczna, że bez problemu trenować można w domu. Wystarczą rzutki i tarcza. O tym, na co zwrócić uwagę, opowiada Dariusz Pawłowski, prezes Gdańskiej Grupy Darta "Tornado".Atrakcje sportowe w Trójmieście na cały weekend - Kalendarz imprez
Czy grałe(a)ś kiedyś w darta?

tak, gram regularnie 14%
od czasu do czasu 49%
zdarzyło się może raz czy dwa 28%
nie, ale chcę spróbować 6%
nie i jakoś mnie nie ciągnie 3%
zakończona Łącznie głosów: 325
Dart już dawno wyszedł z cienia barowej rozrywki i w wielu krajach stał się popularną dyscypliną sportową. W Polsce przeżywał swoje 5 minut na przełomie grudnia i stycznia, gdy nasz rodak Krzysztof Ratajski doszedł do ćwierćfinału mistrzostw świata rozgrywanych w Londynie i zainkasował w ten sposób 50 tys. funtów (pula nagród w turnieju wyniosła 2,5 mln funtów).

- Chwała Krzyśkowi nie tylko za to, jaki osiągnął wynik, ale za to, jak ruszył darta w Polsce przez ostatni miesiąc. Wykonał świetną pracę, bo nasza dyscyplina przebiła się do mediów, jest o nią coraz więcej pytań wśród internautów. Pokazał, że to nie jest nudny sport, gdzie macha się do tarczy, lecz trzeba mieć strategię i umiejętności. Szkoda tylko, że pandemia nie do końca pozwala nam ten jego sukces skonsumować - mówi Dariusz Pawłowski, prezes Gdańskiej Grupy Darta "Tornado".

Dart to sport, a nie barowa rozrywkaW trójmiejskich turniejach regularnie gra ponad kilkadziesiąt osób, choć ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa rozgrywki zostały zawieszone już w marcu. Niektóre ośrodki, w tym gdański, wznowiły je we wrześniu, ale obecnie znów musiały przerwać działalność.

Dart to jednak dyscyplina, którą z powodzeniem można trenować w domu, nawet przebywając na kwarantannie.

- Sam mam tarczę w domu, rzucam codziennie. W każdej chwili można wstać od komputera i potrenować. To bardzo wdzięczny sport pod tym względem. Do gry w domu wystarczy nam tarcza i lotki. Najtańsze zestawy można kupić już za 100 zł. Jeśli jednak mają posłużyć dłużej, polecam rozejrzeć się za czymś lepszym. Ostre lotki do steel darta można kupić po 100 zł za komplet, a porządna tarcza to wydatek rzędu 200 zł - wyjaśnia Pawłowski.
Pandemia obecnie uniemożliwia organizowanie turniejów dartowych dla amatorów. Gdański klub "Tornado" zaprasza jednak do klubu "Bunkier", gdy tylko obostrzenia zostaną zniesione.
Pandemia obecnie uniemożliwia organizowanie turniejów dartowych dla amatorów. Gdański klub "Tornado" zaprasza jednak do klubu "Bunkier", gdy tylko obostrzenia zostaną zniesione. fot. facebook.com/tornadogdansk
Profesjonalne lotki sygnowane przez najlepszych kosztują po 300-400 zł, ale od ceny ważniejsze jest to, aby nam pasowały i dobrze leżały w dłoni.

- Lotki różnią się masą szczegółów i ich dobór to indywidualna kwestia. Tylko na ostatnich mistrzostwach świata uczestnicy używali lotek o wadze od 12 g po 32 g. Proszę mi wierzyć, że dla doświadczonego gracza 1 czy 2 gramy robią różnicę. Początkującym polecam zacząć od lotek o wadze 20-22 g - tłumaczy Pawłowski.

Gdańska Grupa Darta "Tornado"Przepisy gry dokładnie precyzują, na jakiej wysokości należy zawiesić tarczę oraz w jakiej odległości od niej należy ustawić się do rzutu. Środek tarczy, czyli tzw. "bull", powinien być zawieszony na wysokości 1,73 m, zaś odległość rzucającego od tarczy powinna wynosić 2,37 m.

- Liczymy odległość od stóp, którymi nie można przekroczyć linii. Można się wychylać, więc osoby o dłuższym zasięgu ramion będą miały krótszą odległość, ale to wcale nie znaczy, że mają łatwiej. Niektórzy gracze stają równolegle, inni nieco po skosie, tak jak Krzysztof Ratajski - mówi prezes "Tornada".
Ile i jak należy trenować? To kwestia indywidualna, ale należy pamiętać o tym, aby nie przesadzić. Choć z pozoru może wydawać się inaczej, podczas gry w darta również można nabawić się kontuzji.

- Ratajski sam mówił, że trenuje dwie godziny dziennie, z kolei Dimitri Van den Bergh poświęca na to sześć godzin. Jeśli ktoś dopiero rozpoczyna swoją przygodę, polecam nie przesadzać. To sport, w który zdarzają się naciągnięcia mięśni czy zakwasy. Trzeba dbać o kondycję, rozciągać się i ćwiczyć z hantlami. Poza tym rzucając, cały ciężar ciała utrzymujemy na nodze postawnej, która również musi się przyzwyczaić. Co do samych metod treningowych, należy ćwiczyć celność, skupienie i powtarzalność. Najlepiej obrać jeden punkt na tarczy, nieważne który i starać się rzucać tak, aby trafiły w niego trzy lotki, jedna po drugiej - wyjaśnia Pawłowski.

Jak nauczyć się gry w darta?Szlifowanie techniki wymaga czasu. Rzut musi być odpowiednio wykończony i nie może być "zerwany". To niuanse, które ciężko wytłumaczyć słowami.

- Gdy tylko zniesione zostaną obostrzenia, zapraszamy na nasze turnieje. Najlepiej przyjść, poobserwować, pożyczyć lotki, zobaczyć, pod jakim kątem się wbijają w zależności od modelu. Czasami bierzesz lotkę do ręki i po samym chwycie wiesz, że akurat ten model ci nie pasuje - mówi prezes gdańskiego klubu.
Dużą zaletą darta jest to, że to dyscyplina absolutnie dla każdego. Nie ma żadnych ograniczeń związanych z wiekiem, wzrostem, wagą czy płcią.

- Darterzy to normalni ludzie, a dyscyplina pozwala nawiązać wspaniałe znajomości. Gdziekolwiek w Polsce się nie znajdę, zawsze spotkam jakiegoś pasjonata, nie ma żadnych podziałów, wszędzie jesteśmy mile widziani. W Gdańsku często działamy charytatywnie na rzecz domów dziecka czy schronisk. W trakcie pandemii wspieraliśmy medyków, zbierając na obiady dla nich. Gdy tylko wznowimy turnieje, zapraszam serdecznie do klubu "Bunkier"Mapka, gdzie niedawno się przenieśliśmy. Liczę, że pandemia ustąpi i znów wiele się będzie u nas działo. Do tego czasu zachęcam do trenowania w domu - kończy Pawłowski.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (27)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Warsztaty z tańca intuicyjnego
Warsztaty z tańca intuicyjnego
warsztaty
sie 2-13
g. 18:00
Gdańsk, Fundacja Fala Nowej Kultury
Pierwsze Trójmiejskie Mistrzostwa w Piłkarzykach
Pierwsze Trójmiejskie Mistrzostwa w...
turniej
sie 3
wtorek, g. 18:00
Gdynia, Podwórko.art
Quick Race
Quick Race
zawody / wyścigi
sie 4
środa, g. 15:30
Pszczółki, Autodrom Pomorze

Forum