Debiutant ustanowił rekord Parkrun Gdynia

2 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat)
155. Parkrun Gdańsk ukończyło 157 biegaczy i biegaczek. 155. Parkrun Gdańsk ukończyło 157 biegaczy i biegaczek.

W kolejnej odsłonie trójmiejskich parkrunów warunki do biegania nie były łatwe ze względu na wcześniejsze opady śniegu i śliską nawierzchnię. Jednak wielu miłośników tego sportu nie narzekało na pogodę. Około 290 biegaczek i biegaczy ukończyło zmagania w Gdańsku i Gdyni na dystansie 5 km. Ta rywalizacja odbywa się w każdą sobotę o godzinie 9:00.

155. Parkrun Gdańsk odbył się w ramach Pink Lips Project, czyli akcji zainicjowanej przez Gdański Odział Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA, mający na celu zwrócenie uwagi na problem wysokiej liczby zachorowań na Raka Szyjki Macicy wśród kobiet.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI 155. PARKRUN GDAŃSK

5-kilometrow trasę zlokalizowaną w Parku Reagana wśród pań najszybciej pokonała Elżbieta Tuwalska, która zwyciężyła po raz 78. i zaliczyła 100. bieg parkrun, jako trzecia uczestniczka gdańskiej edycji imprezy. Na metę wbiegła z czasem 20:42. Drugą pozycję zajęła Małgorzata Iwan z wynikiem 21:44, a trzecia była Agnieszka Turska (23:39).

U panów wygrał Mateusz Petelski, który bieg zakończył z rezultatem 17:55. Drugie miejsce, z około 40-sekundową stratą do lidera zajął Tomasz Jankowiak, a na najniższym stopniu podium znalazł się Dawid Kruszewski (19:01).

Natomiast w Parkrun Gdynia został ustanowiony rekord trasy. Mianowicie debiutujący w imprezie Marek Kowalski pokonał 5 km w 15 minut i 27 sekund i tym samym poprawił o 14 sekund wcześniejszy rezultat należący do Brytyjczyka, Jasona Cherrimana.

Drugi, z ponad dwuminutową stratą do zwycięscy był Adam Szwarc, a trzecie miejsce zajął Wojciech Serkowski (18:08).

U pań najszybsza była Paulina Korowaj, która uzyskała czas 21:19. Minutę później linię mety przekroczyła Olga Łotocka, a trzecie miejsce zajęła Lena Kostrzewa z czasem 24:31.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI 161. PARKRUN GDYNIA

Przed biegami między innymi Arturowi SzymańskiemuWiesławowi Lanieckiemu wręczono koszulki za ukończenie 100 biegów parkrun. Koszulki techniczne dostają również biegacze, którzy zaliczyli 50 parkrunów, a osoby do 17. roku życia otrzymują trykot za uczestnictwo w 10 biegach.

W biegach parkrun może wystartować każdy. Wystarczy raz zarejestrować się na parkrun.pl i przyjść na bieg z wydrukowanym kodem. Biegi odbywają się w każdą sobotę o godzinie 9, w 13 miastach Polski i 400 lokalizacjach na całym świecie (Australia, Dania, Irlandia, Nowa Zelandia, Republika Południowej Afryki, Rosja, USA, Wielka Brytania). W Trójmieście ich gospodarzami są Gdańsk - Park Reagana i Gdynia - Bulwar Nadmorski.