• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dobry pomysł na majówkę. Jeśli jedziesz na Kaszuby, może zagrasz?

Damian Konwent
26 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (12)
  • Kaszubska Buczka.
  • Kaszubska Buczka.
  • Kaszubska Buczka.
  • Kaszubska Buczka.
  • Kaszubska Buczka.

Kaszubska Buczka lub też Kaszëbskô Bùczczi to gra zespołowa dla prawdziwych Kaszubów, ale nie tylko. Gra przeżywa właśnie reaktywację i zyskuje zwolenników. Jest podobna do hokeja na trawie, ale bez bramek, a kije przypominają bardziej wiosła. Jeśli zamierzasz spędzić majówkę poza miastem, to właśnie ta aktywność może okazać się dobrym pomysłem na spędzenie czasu.





Czy grałe(a)ś kiedyś w Kaszubską Buczkę?

Kaszubska Buczka - co to?



Buczka to gra zespołowa, która powstała w XIX wieku na Kaszubach. Właśnie przechodzi reaktywację w nieco odnowionej wersji.

- Buczka w języku kaszubskim oznacza "świnka". Kiedyś w gospodarstwach trzeba było zagonić świnie do chlewa, a używano do tego kijów. Na wzór tego powstała gra. Początkowo "świnkami" były kamienie, które trzeba było trafić do wykopanego dołu. Natomiast ze względu bezpieczeństwa my ten dół zastąpiliśmy okrągłymi polami punktowymi. Właściwie to gra podobna do hokeja na trawie, tylko my gramy przy użyciu piłki tenisowej. Jeżeli trafi w punkt, ale przez niego przeleci, to mamy jeden punkt. Natomiast jeśli już się w nim zatrzyma, wówczas otrzymujemy punktów trzy - mówi nam Adam Hebel, jeden z reaktywatorów gry.


- Grę reaktywowaliśmy w 2017 roku. Zaczęliśmy spisywać zasady, ale nie chcieliśmy, żeby to była jedynie historyczna rekonstrukcja, a był to dynamiczny, ciekawy i dla współczesnych osób atrakcyjny sport. Chcieliśmy, aby młodzi Kaszubi mogli utożsamiać się z tym jako element kaszubskiego dziedzictwa, ale bardzo nieoczywisty. Nie zawsze musi być to jedynie taniec i piosenki. Chcieliśmy pokazać też coś innego, a osoby, które są aktywne, również mogły się w tym odnaleźć - dodaje.

Kaszubska Buczka w przerwie meczu Arki Gdynia



Sprzęt - co jest potrzebne do gry?



Po zwięzłym opisie zasad widzimy więc, że gra nie jest specjalnie skomplikowana. Drużyny liczą po pięć osób: trzy grające i dwie rezerwowe. Mecze rozgrywane są na boiskach o wielkości zbliżonej do piłki ręcznej. Pojedynki składają się z dwóch połów, zazwyczaj po 10 minut. W ten sposób sprawnie można przeprowadzić turnieje z udziałem kilku zespołów. Jednak nie dalibyśmy rady bez wyposażenia. Na to składa się przede wszystkim kij przypominający wiosło. Tylko i aż, bo w sklepach go raczej trudno znaleźć. Natomiast to żaden problem, aby wypożyczyć.

- Kij ma długość około jednego metra, a łopata tego wiosła ma około 15-20 centymetrów szerokości. Sprzęt nie jest produkowany na skalę masową. Takich możliwości jeszcze nie mamy. Niestety trzeba zamówić go u stolarza, a koszt wynosi około 120 złotych. Natomiast my ten sprzęt posiadamy również, więc jeśli ktoś ma ochotę spróbować swoich sił, to chętnie go pożyczymy. Do tego jest jeszcze piłka tenisowa. Nie musi być droga. Wręcz przeciwnie. Im bardziej poobijana i zużyta, tym lepiej, bo jest wygodniejsza do gry. Dlatego warto o takie zapytać na kortach tenisowych. Ich operatorzy zapewne się nawet cieszą, że mogą je oddać, a nie muszą ich wyrzucać - wyjaśnia.

IMPREZY I WYDARZENIA Majówka w naszym Kalendarzu Imprez

maj 10-12
Ogród Gdynia & Wielka Majówka
Kup bilet


Specjalne ligi. Zbierz zespół i dołącz



Jesteśmy nieformalną grupą z siedzibą w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Planujemy nad stworzeniem stowarzyszenia, wówczas będziemy mogli mówić o składkach.

- Pracujemy nad nową formułą ligi, gdyż chcemy ją usystematyzować. Mamy około sześć zespołów, choć w różnych regionach jest ich więcej lub mniej. Dlatego cieszymy się, że gra się rozpowszechnia i zyskuje coraz więcej zwolenników. Właśnie planujemy rozegranie turnieju, który ma zostać rozegrany jeszcze przed wakacjami. Tak naprawdę potrzebne są głównie chęci. Do gry zapraszamy osoby od 15. roku życia, ale młodsze też dają sobie radę. Grają też osoby starsze, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby tworzyć kategorie weteranów. Są również ligi mieszane płciowo, także każdy tu się odnajdzie - tłumaczy.

Tak grała kaszubska kapela podczas meczu Arki Gdynia



Kaszubska Buczka a Trójmiasto



Kaszubska Buczka zawitała nawet do Trójmiasta.

- Naszym celem i punktem docelowym, gdzie chcielibyśmy organizować imprezy sportowe, jest Trójmiasto. Chętnie przyjęlibyśmy również zespoły stąd. Chcemy docierać do ludzi w różny sposób. Mieliśmy prezentację w kilku trójmiejskich szkołach i spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem. Myślę, że kamieniem milowym była prezentacja na meczu Arki Gdynia przed szeroką publicznością - kończy.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (12)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wieczorna wędrówka po pracy: wzgórza morenowe między Oliwą i Strzyżą

25-35 zł
rajd / wędrówka

Wieczór z salsą w Olivia Garden | Zajęcia taneczne w egzotycznej dżungli

30 zł
kurs tańca, zajęcia rekreacyjne

Tematyczny spacer miejski: Wzdłuż Kanału Raduni

30-50 zł
spotkanie, spacer, zajęcia rekreacyjne

Forum

Najczęściej czytane