Fitness dla dzieci. Czy jest bezpieczny?

Zajęcia zumby zostały specjalnie przystosowane dla dzieci.
Zajęcia zumby zostały specjalnie przystosowane dla dzieci. fot. Fotolia.com/Kzenon

Fitness dla dzieci coraz częściej jest obecny w ofertach klubów i siłowni, także w Trójmieście. Pojawia się pytanie, czy jest on bezpieczny dla najmłodszych i dlaczego myśli się o zajęciach dla nich? - Oczywiście, że jest. To coś stworzone specjalnie dla dzieci. Choć fundamenty zostają takie same, jak przy ćwiczeniach dla dorosłych - mówi Magdalena Spica z EmEs FitLab, trener Crossfit Kids w Crossfit 3miasto.SPRAWDŹ, GDZIE WYBRAĆ SIĘ NA FITNESS W TRÓJMIEŚCIE

Fitness dla dzieci jest:

Zobacz wyniki (93)
Wstęp do siłowni mają osoby pełnoletnie. W niektórych miejscach może trenować młodzież po ukończeniu 16. roku, ale tylko za wiedzą i pisemną zgodą rodzica lub opiekuna. Poniżej tego wieku ćwiczenia z dużym obciążeniem mogą być niebezpieczne dla młodego organizmu.

W grafikach klubów fitness znajdziemy jednak zajęcia dla dzieci nawet od 3. roku życia. Pojawia się pytanie, czy jest to bezpieczne? Crossfit Kids znajdziemy w klubie Crossfitt 3miasto. Biorąc pod uwagę, że ta forma ćwiczeń jest bardzo wymagająca dla naszego dorosłego organizmu, to jak może przysłużyć się dziecku?

CROSSFIT CROSFFITOWI NIERÓWNY - SPRAWDŹ CO ĆWICZYSZ NAPRAWDĘ

- Niektórzy rodzice boją się, że od razu damy dzieciom do ręki kettle czy sztangi, ale oczywiście tak nie jest. Nasze zajęcia nie wyglądają tak, jak internetowe filmiki z crossfitem. Panują na nich te same zasady jeżeli chodzi o ruchy, ale program jest dostosowany do odbiorcy. Jest to coś stworzone specjalnie dla dzieci. Choć fundamenty zostają takie same, jak przy ćwiczeniach dla dorosłych - tłumaczy Magda Spica trener Crossfit Kids w Crossfit 3miastom i trener CF-L2.
AFM CZYLI BEZPIECZNY CROSSFIT

Startujące wkrótce zajęcia zostaną podzielone na trzy grupy: 3-5 lat, 6-12 lat i 13-18 lat. W każdej z nich przewodnia będzie najważniejsza zasada crossfitu, czyli kształtowanie prawidłowego wzorca ruchów funkcjonalnych znanych z życia codziennego. Chodzi o to, aby np. podczas przysiadów kolana nie uciekały do środka, czy przy martwym ciągu mieć wyprostowane plecy.

Tak wyglądają zajęcia crossfit dla dorosłych.- U dzieci łatwiej jest jeżeli chodzi o zakres ruchu, mobilność. Poza tym patrząc, jak bawią się w piaskownicy widzimy, że siedzą w idealnym przysiadzie. Dlatego trzeba to tylko utrwalać - mówi Spica, która dzięki specjalnemu kursowi w Mediolanie została jedyną licencjonowaną trenerką crossfitu dla dzieci w Polsce północnej.
CZY UPAŁ I PLAŻA TO DOBRE WARUNKI NA CROSSFIT?

- Nauka polega więc na przemycaniu orzecha w papierku od cukierka. Wszystko odbywa się poprzez zabawę i nie ma mowy o dodatkowym obciążeniu. To może być wprowadzone dopiero w drugiej z grup wiekowych. Mówimy tu jednak o czymś w stylu butelki wypełnionej piaskiem. Dzięki temu możemy uczyć koordynacji z przedmiotem. Prawdziwy trening zaczyna się w ostatniej grupie wiekowej, kiedy ćwiczący potrafią w pełni skupić uwagę na trenerze. Pamiętajmy jednak, że esencją crossfitu jest to, że każde ćwiczenia można skalować w dół albo w górę i dzięki temu dopasować odpowiednie obciążenie - dodaje.
O nadmiernym obciążaniu stawów nie ma więc mowy. Grafik klubów fitness proponuje także zumbę dla dzieci. Tę znajdziemy między innymi w gdyńskim Studiu S7.

- Zajęcia fitness dla dzieci to świetny sposób na uczenie od najmłodszych lat dobrych nawyków treningowych. Nasz klub oferuje całą gamę różnych zajęć dla dzieci. Wśród nich możemy znaleźć cieszącą się dużą popularnością Zumbę Kids. Ta forma zajęć różni się jednak nieco od Zumby Fitness dla dorosłych - mówi Joanna Zajdel, instruktorka zajęć dla dzieci oraz trener personalny w Studio S7 Gdynia.
Podczas Zumby Kids dzieci nie tylko ćwiczą i tańczą. Każde zajęcia to wyprawa w podróż do dalekich krajów, gdzie poznają ciekawostki dotyczące tańców, skąd pochodzą i jaką mają historię. Podczas tych podróży nie brakuje gier i zabaw. W zajęciach mogą uczestniczyć dzieci od 4 do 12 lat.

MAGDA SPICA - TRENER PERSONALNY NA DIECIE WEGAŃSKIEJ

- Zumba Kids promuje także zdrowy styl życia, uczy dzieci pracy w grupie, dyscypliny, zaufania, pewności siebie, a także rozwija kreatywność. Zajęcia są tak skonstruowane, by kształtować w dzieciach umiejętności zapamiętywania, pobudzać pracę mózgu, przez co mają również korzystny wpływ na ich rozwój intelektualny - wylicza Zajdel.
- Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna już od najmłodszych lat. Przede wszystkim ma pozytywny wpływ na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i prawidłowej masy ciała. Ponadto rozwija mięśnie, poprawia refleks, koordynację, sprawność układu krążeniowo-oddechowego, jak również sprzyja dobremu samopoczuciu - dodaje.

Maratony zumby na stałe wpisały się w kalendarz imprez dla aktywnych.

Opinie (35)

  • To totalna nieodpowiedzialność która powinna być zabroniona i karana !

    To się dzieje w obecnych czasach to przerażające i koszmarne. Narażanie dziecka na kalectwo propagowane w Internecie. Jak można być tak lekkomyślnym i tępym aby pozwolić nieletniemu dziecku na fitness ?! Dlaczego my rodzice jesteśmy narażeni na odpowiedzialność przez takie pomysły rodem z piekła ?! Jestem matką i nigdy nie pozwalam mojemu synowi na żadne takie zabawy i niby sporty. Syn ma 15 lat i sam rozumie co może w swoim wieku a czego nie. W naszym mieście wiele prywatnych firm tylko liczy na zyski kosztem zdrowia i życia dziecka ! To nie tylko beznadziejny i niebezpieczny fitness ale też sporty walki i jakieś gry miejskie z demonicznymi postaciami zwanymi pokemonami ! To cywilizacja zła jak ro nazwał Ojciec Święty Jan Paweł II. Zwracam się do rodziców z prośbą o walkę i bojkot takich form przemocy na naszych pociechach. Nasze państwo też jest jak to ktoś kiedyś powiedział tylko teorią ! Prawo powinno zakazywać takich ofert dla młodych ludzi ! Widzę wiele matek z dzieckiem na wózku inwalidzkim ! Za dużo ! Otwórzcie oczy i spójrzcie na tych liberalnych wrogów naszych rodzin ! Proszę Was.

    • 7 32

  • racja!

    Niech takie dziecko lepiej popracuje trochę na budowie, np. na budowie albo renowacji kościoła to na pewno będzie o wiele zdrowsze na duchu umyśle i ciele. a szatanowi pod postacią fitness mówimy stanowcze i kategoryczne nie!

    • 11 5

  • Jeszcze trochę a będzie pole dance dla dzieci, dżesiki będą już za dzieciaka przeszkolone do zawodu

    • 18 8

  • Zumbakids

    A moja córka 4.5 roku chce chodzic na zumbe dla dzieci, zaczyna sie sezon zimowy i troche ruchu jej nie zaszkodzi, potanczy, poskacze,pozna inne dzieci....

    Najlepiej serwujcie dzieciakom tv i komputery !

    • 7 2

  • nikogo nie pozna

    mama zawiezie i odbierze, a na zajęciach tylko komendy będzie wykonywac

    • 9 0

  • co tam fitness

    na triathlon szcz*wiów zapisać

    • 10 1

  • Co

    Za głupoty wierzyć się nie chce chyba autor nigdy nie był w klubie , dzieci mają za mało ruchu w klubach pracują fachowcy którzy doskonale wiedzą jak ćwiczyć by nie zrobić sobie krzywdy , martwić trzeba się tym , że dzieci są grube , leniwe

    • 21 4

  • przeczytałeś artykuł czy tylko tytuł?

    • 6 1

  • A A nigdy nie był w szkole, sądząc po nieskladnym komentarzu.

    • 1 0

  • Dieta wegańska

    Nie jest dla normalnych. Jeżeli ktos dorosły swiafomie stosuje ją sobie to pół biedy ale jeśli zaczyna polecać ją innym a szczególnie dzieciom to jest już zaburzenie. Duże.

    • 13 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

O-Trening dla dzieci i młodzieży Park Reagana #5
O-Trening dla dzieci i młodzieży Park...
zajęcia rekreacyjne, impreza na orientację, trening
paź 19
wtorek, g. 18:00
Gdańsk
Kompas Wikingów
Kompas Wikingów
zawody / wyścigi, rajd / wędrówka, impreza na orientację
paź 21-23
czwartek - sobota, g. 18:00
Gdynia - Karklskrona
Czwartkowa wycieczka piesza po pracy
Czwartkowa wycieczka piesza po pracy
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka
paź 21
czwartek, g. 17:30 - 20:30
Sopot Kamienny Potok

Forum