Garmin Półmaraton Gdańsk. Ponad 2 tysiące biegaczy

Mikołaj Pachniewski
2 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku)
Ponad 2100 biegaczy przebiegło trasę Garmin Półmaraton Gdańsk 2022. Ponad 2100 biegaczy przebiegło trasę Garmin Półmaraton Gdańsk 2022.

Przemysław Dąbrowski wygrał dziewiątą edycję Garmin Półmaraton Gdańsk. Trasę 21,0975 km, ze startem i metą na stadionie PolsatPlus Arena GdańskMapka, pokonał w czasie: 1 godzina, 7 minut i 53 sekundy. Wśród pań najlepszy wynik (1:22:30) uzyskała Natalia Mierzlikin. Do udziału w zawodach przystąpiło łącznie 2146 biegaczy. Odbyły się także imprezy towarzyszące, jak wyścig sztafety, "Bieg na Piątkę" czy rywalizacja najmłodszych.

To była już 9. edycja Garmin Półmaraton Gdańsk. Biegacze ulicami Gdańska pokonali pętlę o długości 21,0975 km. Start i meta umiejscowione były na stadionie PolsatPlus Arena GdańskMapka. Łącznie wystartowało 2146 biegaczy, w tym 1483 mężczyzn i 663 kobiety.

Najlepszy wynik uzyskał Przemysław Dąbrowski z Rzekunia, który na mecie zameldował się z bardzo dobrym czasem 1:07:53.

- Dziękuję kibicom za doping, tutaj na stadionie, jak i na trasie. Sama trasa była bardzo dobrze oznaczona, co jest ważne dla biegaczy. Pogoda nie była wymagająca, co wpłynęło na mój dobry rezultat - powiedział na mecie zwycięzca w rozmowie z organizatorem.
Drugie miejsce zajął Grzegorz Kujawski z Pucka z rezultatem 1:08:13, a podium uzupełnił Ukrainiec Witalij Kuzniecow z Charkowa, który na pokonanie dystansu potrzebował 1:09:13. Co ciekawe, na czwartej pozycji do mety dobiegł ubiegłoroczny triumfator Paweł Najmowicz z Olsztyna (1:11:25).

Przeczytaj relację z poprzedniej edycji Garmin Półmaraton Gdańsk

Wśród pań najlepsza była Natalia Mierzlikin. Warszawianka wskazaną trasę ukończyła w czasie 1 godziny 22 minut i 30 sekund. Dało jej to 31. pozycję w klasyfikacji generalnej. Druga była Ukrainka Weronika Kałasznikowa z Charkowa z czasem 1:24:43. Kolejna była Agata Kaczmarek z Poznania, która potrzebowała na pokonanie trasy 1:25:38.

Na tym samym dystansie ścigały się także sztafety poczwórne. Każdy z jej członków miał do przebiegnięcia ok. 5 km. Najlepsza okazała się drużyna Our Own Way w składzie: Tomasz Łapiński, Katarzyna Kaczkowska, Piotr Szymański, Adam Szymborski. Na przebiegnięcia trasy potrzebowali 1 godziny 21 minut i 12 sekund.

Garmin Półmaraton Gdańsk. Przeczytaj naszą zapowiedź tegorocznej edycji

Tego samego dnia odbył się także "Bieg na Piątkę". W rywalizacji na dystansie 5 km triumfował Kamil Damentka z Rumi, który trasę pokonał w 15 minut i 38 sekund. Za nim na mecie zameldowali się Mariusz Dembowski (00:16:08) oraz Szymon Sawicki (00:16:21). Wśród pań najszybsza była Dominika Kłoda z Poznania z wynikiem 19 minut i 16 sekund, co dało 20. pozycję w klasyfikacji generalnej. Podium uzupełniły Zuzanna Głombiowska (00:19:33) i Monika Danelska (00:20:19).

• Na PolsatPlus Arenie Gdańsk ścigali się także najmłodsi.
W sobotę odbyła się natomiast rywalizacja najmłodszych. Dzieci mogły wziąć udział w zawodach na dystansie 200, 500 i 1000 metrów. Najlepsza w rywalizacji na najkrótszym dystansie była Maja Gałuszyńska z czasem 41 sekund. Łupem Kacpra Syguły (00:01:37) padł natomiast bieg na 500 m, a bieg na dystansie kilometra wygrał Aleksander Syguła (00:03:26).