wiadomości

Meta półmaratonu na plaży. Będzie nowa trasa

Mistrzostwa świata w półmaratonie, które odbędą się w Gdyni od 27 do 29 marca 2020 roku, będą miały spektakularny finisz. Meta zostanie umiejscowiona na specjalnie przygotowanej plaży. Całą trasę będzie można przetestować podczas przyszłorocznego Onico Gdynia Półmaratonu 2019, który będzie stanowił przymiarkę do imprezy w ramach światowego czempionatu.IAAF World Half Marathon Championships czyli mistrzostwa świata w półmaratonie odbędą się w Gdyni w dniach 27-29 marca 2020 roku. Do Gdyni przyjadą najlepsi biegacze długodystansowi na świecie, a wraz z nimi także tysiące amatorów.

- W biegu masowym spodziewamy się nawet 20 tysięcy uczestników - mówi Rafał Klajnert, nowy dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu, który zastąpił na stanowisku Marka Łucyka, desygnowanego do roli zastępcy prezydenta miasta.
TUTAJ INFORMOWALIŚMY O PRZYZNANIU GDYNI MŚ W PÓŁMARATONIE

Do mistrzostw zostało jeszcze nieco ponad 16 miesięcy, ale organizatorzy już teraz postanowili ujawnić wizualizację mety, która będzie zlokalizowana na plaży. Wzdłuż plaży Gdynia Śródmieście zostanie ułożona specjalna, utwardzona droga. Wybudowane zostaną także trybuny dla około 3 tysięcy widzów. Ostatnie 100 metrów zawodnicy przebiegną po turkusowym dywanie przy akompaniamencie głośnej muzyki, a ostatni kilometr bulwarem Nadmorskim. Projekt mety przygotowała agencja Sport Evolution, która odpowiada za organizację corocznego Gdynia Półmaratonu.

- W tym roku mieliśmy okazję obserwować mistrzostwa świata w półmaratonie w Walencji i muszę przyznać, że poprzeczka dla kolejnego gospodarza tej imprezy została postawiona wysoko. Zastanawialiśmy się, jak to przebić i uznaliśmy, że spektakularna meta na plaży miejskiej w Gdyni nada temu wydarzeniu odpowiedniego rozmachu i niepowtarzalnej atmosfery - wyjaśnia Klajnert.
Trasa została poprowadzona szerokimi arteriami i przebiega obok najbardziej rozpoznawalnych gdyńskich budowli. Przetestować ją można będzie już 17 marca podczas Onico Gdynia Półmaratonu 2019.

TUTAJ ZAPISZESZ SIĘ DO GDYNIA PÓŁMARATONU 2019

Skwer Kościuszki to jedno z ulubionych miejsc spacerów i wycieczek zarówno turystów, jak i rdzennych mieszkańców Gdyni, a także lokalizacja wielu koncertów, festynów i innych imprez. Nie tylko dla najmłodszych jedną z największych atrakcji są na pewno cumujące przy nabrzeżu zabytkowe okręty i statki żeglarskie, na czele z polskim niszczycielem ORP Błyskawica oraz najsłynniejszym polskim żaglowcem Dar Pomorza, przy których również biegacze chętnie przystają na pamiątkową fotografię z upragnionym medalem.

- Wspólnie z władzami miasta podjęliśmy decyzję, że Gdynia Półmaraton 2019 będzie próbą generalną przed mistrzostwami świata. W związku z tym uczestnicy naszej imprezy będą mieli niepowtarzalną okazję przetestować nową trasę, na której odbędzie się walka o tytuł mistrzowski, ale także doświadczyć wielkich emocji na finiszu, bo metę Gdynia Półmaratonu 2019 przenosimy na plażę miejską - mówi Michał Drelich, dyrektor zarządzający Sport Evolution.
Gdynia Półmaraton wraz z imprezami towarzyszącymi odbędzie się w dniach 15-17 marca 2019 r. Na listach startowych jest już prawie 3200 zawodników z 21 krajów świata. W ramach imprez towarzyszących zaplanowane są również biegi dla dzieci i młodzieży, a także expo Living Fit w Arenie Gdynia. Więcej informacji na stronie www.gdyniapolmaraton.pl.

TUTAJ INFORMACJE O CENIE ZAPISÓW NA GDYNIA PÓŁMARATON 2019

Trasa Gdynia Półmaratonu 2019 i mistrzostw świata w półmaratonie 2020
Po starcie ze skweru Kościuszki zawodnicy pobiegną ul. 10 lutego, a następnie skręcą w ul. Władysława IV w kierunku Portu Gdynia. Już na 2. kilometrze trasy będą przebiegać obok Muzeum Emigracji, będącego jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Obiekt słynący z interaktywnej wystawy dotyczącej historii polskiej emigracji powstał z inicjatywy władz miasta w historycznym gmachu Dworca Morskiego, skąd przez dziesięciolecia wypływały polskie transatlantyki.

Po pokonaniu 3,5 kilometra trasy po prawej stronie zawodnicy będą mijać Pomnik Ofiar Grudnia 70 - upamiętniający "czarny czwartek" w grudniu 1970 roku, dzień, w którym stoczniowcy sprzeciwili się planowanym przez komunistyczny rząd podwyżkom cen. Jak dobrze wiemy, wtedy skończyło się to tragicznie, ponieważ ówczesna milicja i wojsko otworzyli ogień z broni maszynowej do idących do pracy stoczniowców. Zginęło wówczas wiele osób, a jeszcze więcej zostało ciężko rannych.

Gdy dobiegniecie do 5. kilometra, na wiadukcie na ul. Janka Wiśniewskiego będziecie mogli podziwiać panoramę Portu Gdynia, trzeciego co do wielkości portu morskiego w Polsce. Obowiązkowy punkt turystyczny będący dowodem na to, że Gdynia była i jest oknem Polski na świat, i to od 95 lat. To stąd przez dziesięciolecia odpływały słynne transatlantyki. Dziś w Porcie Gdynia realizowane są codzienne połączenia promowe ze Szwecją, a do portu przypływają też regularnie wycieczkowce i żaglowce. Co roku w Porcie Gdynia przeładowywanych jest ponad 80 mln ton towaru, a w najbliższych latach zaplanowana jest jego dalsza rozbudowa.

W okolicach 11. kilometra trasy miniecie Centrum Nauki EXPERYMENT. To jedno z pierwszych polskich centrów nauki - miejsce, które tak skutecznie wyzwala kreatywność i uczy poprzez zabawę, że należy do czołówki najbardziej obleganych atrakcji turystycznych miasta, pozostając jednocześnie jego architektoniczną wizytówką.

Kolejny etap trasy przebiega przez tereny Gdyńskiego Centrum Sportu. W jego skład wchodzi hala sportowo - widowiskowa Gdynia Arena, jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w  Polsce, Stadion Miejski, Narodowy Stadion Rugby, a wkrótce na terenie kompleksu powstanie również pływalnia olimpijska. To tutaj, czyli na terenie Gdynia Areny, znajduje się biuro zawodów półmaratonu, a także towarzyszące imprezie Fit Living Expo.

Na 18. kilometrze trasy wbiegacie na słynną ulicę Świętojańską. Jest to najważniejsza, reprezentacyjna ulica Gdyni, licząca 1800 metrów długości i 24 metry szerokości. Stoi przy niej 150 kamienic i kilkaset lokali użytkowych, takich jak sklepy, restauracje czy punkty usługowe. Być może nie wiecie, ale śródmieście Gdyni, wybudowane w duchu tzw. awangardy modernizmu, to jedno z zaledwie kilku tego typu miejsc na świecie - obok m.in. Tel Awiwu czy Brasilii - i niemal w całości objęte jest opieką konserwatora zabytków. Warto choć na chwilę podczas biegu podnieść głowę w górę, by zobaczyć te jakże charakterystyczne budynki przypominające transatlantyki, z balkonami jak mostki kapitańskie, z nadbudówkami i masztami flagowymi, przestronnymi szklanymi tarasami przypominającymi pokłady statków, oknami w kształcie bulajów i ścianami zaokrąglonymi na wzór kadłubów okrętów.

Końcówka półmaratonu to wspaniały fragment trasy wzdłuż linii Morza Bałtyckiego. Bulwar Nadmorski to najpopularniejszy w Gdyni trakt spacerowy i znak rozpoznawczy miasta na równi ze Skwerem Kościuszki i żaglowcem "Dar Pomorza". Ma 1,5 km długości, jest ulubionym miejscem spacerów i wycieczek rowerowych. Charakterystycznym pomnikiem znajdującym się na początku bulwaru są Gdyńskie Rybki - odlew z metalu przedstawiający trzy ryby - także jedno z ulubionych miejsc spotkań i wspólnych fotografii.

Zwieńczeniem biegowej podróży przez Gdynię będzie spektakularna meta na plaży miejskiej. Wzdłuż plaży Gdynia Śródmieście zostanie ułożona specjalna, utwardzona droga, wybudowane będą także trybuny dla publiczności. Ostatnie 100 metrów zawodnicy przebiegną po pięknym, turkusowym dywanie przy akompaniamencie głośnej muzyki.Zobacz film z ubiegłorocznego Gdynia Półmaratonu.Opinie (29)

 • (1)

  Maraton o nico? może lepiej zrobić o coś.

  A bardziej na serio - to super wspaniale, że powstanie obiekt sportowy na trzy dni. Się Gdynia rozwija. Po imprezie zrobi się protokół zniszczenia, a konsultanci...

  • 35 9

  • półmaraton

   • 2 0

 • Nic nowego (2)

  Przecież co roku tak wygląda finisz Ironman Gdynia.

  • 23 1

  • Szczórek mówi ,ze nowość więc macie wierzyć!!!

   tak wygląda propaganda w Gdyni.

   • 3 4

  • Nie no co ty, to jest przecież owoc przemyśleń jak przebić Walencję.

   To, że jest ten sam organizator to czysty przypadek.

   • 1 1

 • Wszystko fajnie, wygląda super ale co Nam po mecie na plaży jak pogoda w tym okresie jest straszna. Fajnie by było przełożyć na jakiś dzień np. w Maju:) Wiem, marze Sobie bo to już ustalane jest na pare lat z góry. Szkoda bo w tym raku zimnica straszna była, nawet uroki morza nie pomogły

  • 8 6

 • Proponuję ostatnie 100m wgłąb morza (1)

  Na pewno przebije Walencję.

  • 28 3

  • Wenecję chyba

   • 2 1

 • Najgorsza oragnizacja pólmnaratonu w Polsce!!Za grubą kase!!Nigdy wiecej!! (2)

  • 17 4

  • To chyba nie biegles w Warszwawie, sprobuj to zmienisz zdanie. (1)

   • 0 3

   • byłem wielokrotnie i organizacja wzorowa

    • 2 0

 • Marek pnie się w górę.

  • 6 0

 • 249zł (1)

  komentarz nie jest potrzebny
  Zróbcie płatność w euro to przyjadę! 250 euro to jest coś!

  • 17 5

  • 249 PLN? taak - z koszulką tuż przed biegiem
   była możliwość zapisania się za 79 PLN
   ja się zapisałem za 89 PLN
   nie rozumiem do czego pijesz - cena standardowa, we Lwowie jest podobna i w Lizbonie też

   • 3 0

 • Kocham maratony!

  Wtedy mam wreszcie pretekst, by nie wychodzić z domu!

  • 13 0

 • I tak przez następne 5 lat (1)

  dziękuję wam wyborcy

  • 19 5

  • Nie ma za co :-)

   • 1 0

 • Kompletnie bez sensu, jak może być meta na plaży? (1)

  Co innego w innych krajach, ale nie w Polsce, no bez jaj. Kto to wymyślił? Potem się ludzie dziwią, że są pobicia w SKM, albo że się pociągi spóźniają. Wszystkiego w tym kraju na głowie stanęło, na komu się pomyśleć nie chce zanim coś zrobi albo nwpisze.

  • 5 6

  • suchar.

   • 2 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl