Gdynianin w najzimniejszym maratonie świata

9 kwietnia 2016 (artykuł sprzed 8 lat)
Piotr Suchenia liczy na podium w maratonie na Biegunie Północnym. Piotr Suchenia liczy na podium w maratonie na Biegunie Północnym.

Ukończyć najzimniejszy maraton świata i zostać pierwszym Polakiem, który znajdzie się w nim w czołowej trójce. Taki cel ma Piotr Suchenia z Gdyni. 9 kwietnia miał ruszyć w bieg życia na Biegunie Północnym. North Pole Marathon, ze względów atmosferycznych został jednak przełożony o trzy dni. To nie zmienia faktu, że podczas rywalizacji, biorąc pod uwagę porywisty wiatr uczestnicy doświadczą temperatury -100 stopni Celsjusza.

Maraton North Pole odbywa się raz do roku, w kwietniu. Jak podają na swojej stronie internetowej organizatorzy, w najbardziej wysuniętym na północ punkcie Ziemi, z którego gdzie nie pójdziemy, zawsze będziemy podążali na południe, w tym okresie panuje temperatura -40 stopni Celsjusza. A gdy dołożymy do tego wiatr, biegnący odczuwają -100 stopni.

Start tegorocznej edycji miał się odbyć 9 kwietnia, ale ze względu na problemy z trasą został przełożony. Prawdopodobnie odbędzie się 12 kwietnia. Impreza będzie 14. edycją North Pole Marathon. Zawodnicy biegną po zamarzniętej wodzie. Trasa prowadzi po krach pływających po Oceanie Arktycznym.

Od 2002 roku bieg udało się go ukończyć 378 osobom, w tym 319 mężczyznom i 59 kobietom. Rekord zawodów został ustanowiony w 2007 przez Thomasa Maguire z Irlandii - 3 godziny 36 minut i 10 sekund. Najlepszą kobietą w historii jest Niemka Anne-Marie Flammersfeld, która w 2014 roku pokonała trasę w 4 godziny 52 minuty i 45 sekund.

W zeszłym roku triumfował Czech Petr Vabrousek - 4:22.24. Na 11. miejscu przybiegł Jarosław Rajtar (czas 7:29.25), a na 15. gdynianin Szymon Grabowski (7:55.40).

W tym roku dystans 42 kilometrów 195 metrów chce przemierzyć 56 biegaczy, a wśród nich Piotr Suchenia. Jest on maratończykiem, triathlonistą i pracownikiem Gdyńskiego Centrum Sportu. Tam zajmuje się organizacją imprez, w tym największego cyklu biegów ulicznych w kraju - PKO Grand Prix Gdyni. Jest także trenerem personalnym. W swoim życiu ukończył już 24 maratony, m.in. w tak odległych miejscach, jak Jamajka, Bangkok, Tromso czy Majorka. Jego rekord życiowy wynosi 2 godziny 29 minuty i 34 sekundy. Ostatnio wystąpił treningowo w 1. PZU Półmaraton Gdynia. Ukończył go z czasem 1:17.58.

BIEGACZE Z AFRYKI ZDOMINOWALI GDYŃSKI PÓŁMARATON

- Żeby dostać się na biegun nie wystarczy iść do kasy i kupić bilet na samolot czy zabukować hotel, gdyż nie latają tam normalne samoloty i nie ma tam hoteli. W ramach opłaty startowej organizator zapewnia transport specjalnie przygotowanym samolotem oraz nocleg w ...namiotach w rosyjskiej bazie arktycznej Barneo. Innej drogi dojazdu czy noclegu nie ma - mówi Suchenia.
Koszt wyjazdu wynosi 11 900 euro, z czego 4 000 euro to opłata rezerwacyjna. Właśnie na nią Suchenia zbierał poprzez akcję crowdfundingową. Resztę miał odłożoną.

230 KILOMETRÓW W MARATONIE PIASKÓW NA SAHARZE

Miejsca

Opinie (16) 2 zablokowane

• Twardziel z Ciebie!

• 34 5

• co to jest maraton trwajacy kilka godzin czy dzien (1)

jak ja musze przez cala zime w mieszkaniu bez ogrzewania ?

• 10 19

• to sobie napal.

i nie wydawaj wyłącznie na flaszki i na szpryce.

• 4 4

• świetnie. zazdroszczę pasji.

tez mam swoje, inne, ale nie mam aż tyle czasu na spełnianie marzeń.
    Powodzonka!
    aha. i nie w pierwszej trójce ale na najwyższym stanowisku.

• 20 3

• Powodzenia :)

• 26 3

• Marzenia trzeba realizować a pieniądze zawsze się

znajdą. Fajnie, że Polacy w każdym ekstremalnym wyczynie są w czołówce.

• 22 4

• Życzę ci powodzenia

trzymam kciuki za dobry wynik.

• 28 2

• Powodzenia gburze (1)

Powodzenia Suchy! Choć nigdy Cie nie lubiłem i uważam Cie za zarozumiałego gbura to trzymam kciuki za twój sukces i powiedzenie

• 10 4

• Dla odmiany - w cieplutkim Rzymie grupa Gdynian z klubu Biegamyrazem jutro godz. 9 wystartuje w maratonie.