wiadomości

Zagraj w darmowej lidze piłkarskiej

Głównym założeniem Gdyńskiej Ligi Minifutbolu jest bezpłatny udział w rozgrywkach. Dlatego mecze w zdecydowanej większości odbywają się na ogólnodostępnych boiskach.
Głównym założeniem Gdyńskiej Ligi Minifutbolu jest bezpłatny udział w rozgrywkach. Dlatego mecze w zdecydowanej większości odbywają się na ogólnodostępnych boiskach. fot. facebook

Gdyńska Liga Minifutbolu to drugie najliczniejsze amatorskie rozgrywki piłkarskie w Trójmieście. O ich wyjątkowości stanowi to, że są zupełnie bezpłatne, a mecze rozgrywane są "na dziko" na ogólnodostępnych boiskach w Gdyni. Na czterech poziomach występuje ponad 900 zawodników i choć rozgrywki trwają od początku września, cały czas można dopisać do nich swoją drużynę. - Nie wynajmujemy boisk i czasem trzeba poczekać, gdy są zajęte, ale to cena jaką ponosimy za to, aby udział w lidze był bezpłatny - mówi Sebastian Śmiałkowski, inicjator rozgrywek.TUTAJ WIĘCEJ O ROZGRYWKACH GDYŃSKIEJ LIGI MINIFUTBOLU

Sebastian Śmiałkowski urodził się w Gdyni, ale jeszcze jako dziecko przeprowadził się z rodzicami do Niemiec. Tam spędził ponad 20 lat. Uprawiał piłkę nożną i przez pewien czas trenował z rezerwami Herthy Berlin. Wrócił jednak do Polski i choć zajął się czym innym, bardzo chciał pozostać przy futbolu.

- Po powrocie irytowało mnie to, że w Polsce trzeba niemal wszędzie płacić, aby pograć w piłkę czy wziąć udział w rozgrywkach. Młodzież nie ma tylu pieniędzy, aby co miesiąc przeznaczać 100 zł lub więcej na amatorskie granie. Pomagałem przy jednym projekcie bezpłatnych rozgrywek, ale odkąd stał się płatny, odszedłem i postanowiłem wyjść z własną inicjatywą - wyjaśnia Śmiałkowski.
Tak powstała Gdyńska Liga Minifutbolu, którą w 2016 roku Śmiałkowski założył z pomocą kolegi Michała Ogrockiego.

- To prywatna inicjatywa. Sami pokrywamy większość wydatków, ale możemy liczyć też na wsparcie PCK w Gdyni i jej prezesa Marka Olczykowskiego oraz Pawła Spaleniaka i jego firmy PSD Media - wyjaśnia inicjator rozgrywek.
W GLM bierze udział aktualnie 65 drużyn podzielone na cztery klasy: I ligę, II ligę (dwie grupy), III ligę (dwie grupy) i IV ligę. W sumie do rozgrywek zgłoszonych jest ok. 900 zawodników w wieku 13-47 lat. To czyni je drugimi najliczniejszymi w Trójmieście po PL3.

Mecze w zależności od rozmiaru boiska i ustaleń między kapitanami drużyn rozgrywane są w składach pięciu lub sześciu graczy plus bramkarz, dwa razy po 25 minut. Prowadzone są również rozgrywki o Puchar Gdyni, a liga ma także własną reprezentację.

Tym co wyróżnia Gdyńską Ligę Minifutbolu oprócz tego, że uczestnictwo w niej jest zupełnie darmowe, jest fakt, ze nie licząc Orlika przy SP 29 na Leszczynkach, organizatorzy nie rezerwują boisk.

- Gramy "na dziko" na ogólnodostępnych boiskach. Korzystamy z obiektów na Pogórzu, na Obłużu, w Pustkach Cisowskich i na Płycie Redłowskiej. Czasem trzeba poczekać, gdy boiska są zajęte, ale to cena jaką ponosimy za to, aby udział w lidze był bezpłatny. Uczestnicy naszych rozgrywek przyzwyczaili się do tego. To ogólnodostępne obiekty, więc nie mamy prawa nikogo z nich wyrzucać i czekamy na swoją kolej. Najczęściej gramy w weekendy, ale zdarzają się mecze w tygodniu - wyjaśnia Śmiałkowski.
Sezon w Gdyńskiej Lidze Minifutbolu trwa od września do końca czerwca, z przerwą zimową. Mistrzostwa broni obecnie zespół Hard Machetes Football Club. Rozgrywki cały czas są jednak otwarte i można do nich bezpłatnie zgłosić zespół w dowolnej chwili.

- Każda drużyna zaczyna w IV lidze, w której nie ma ustalonego terminarza i drużyny ustalają terminy spotkań poprzez kapitanów. Mogę zdradzić, że dzięki wsparciu Gdyńskiego Centrum Sportu, jego dyrektora Marka Łucyka i przewodniczącej Rady Miasta Joanny Zielińskiej, najważniejsze mecze na finiszu rozgrywek odbędą się na Narodowym Stadionie Rugby - mówi inicjator projektu.
W celu zgłoszenia drużyny należy kontaktować się poprzez e-mail rozgrywki.glm@gmail.com lub pod numerem telefonu 794-290-569.

Opinie (9) 2 zablokowane

 • Bardzo dobrze, że piłka wraca na "podwórka", że można stworzyć swoją amatorską drużynę i zagrać bezpłatnie w takiej podwórkowej lidze. Brawo za inicjatywę.

  • 45 0

 • Brawo Sebastian ! (1)

  Pozdrawiamy :-)

  • 8 0

  • Dziękuję

   Dziękuję bardzo, pozdrawiam z powrotem ;)

   • 2 0

 • Szacuneczek

  Prawdziwy sport

  • 5 0

 • Leniwe dzieci.

  Pamietam turnieje dzikich druzyn. Czlowiek sie rwal do gry. Byla swietna zabawa. Dzis dzieciaki sa tak rozpieszczone ze tylko znaja pilke z tv i konsol. Ponadto za gre w pilke trzeba placic. Fajnie ze powstala taka inicjatywa.

  • 5 0

 • (2)

  Pamiętam na początku lat 90 ligę salezjańską w Rumi :)

  • 2 0

  • (1)

   Można było nogi stracić... Hehe

   • 2 0

   • Liga

    Ja pamiętam jak jeszcze tam były boiska piaskowe :D

    • 1 0

 • Niko gdynia

  Gralismy tam jako Niko Gdynia z takimi druzynami jak cocacola czy sagaster.stare dobre czasy...

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl