Gdzie trenować wioślarstwo w Trójmieście? Kto śladami medalistek z Tokio?

Kluby wioślarskie prowadzą nabór przede wszystkim dla wyczynowców, wśród dzieci do 15. roku życia. Miesięczne składki to koszt ok. 50 zł, a treningi bywają też bezpłatne.
Kluby wioślarskie prowadzą nabór przede wszystkim dla wyczynowców, wśród dzieci do 15. roku życia. Miesięczne składki to koszt ok. 50 zł, a treningi bywają też bezpłatne. fot. GTW Gedania.

Kluby wioślarskie w Trójmieście poszukują następców medalistek Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Nabory prowadzone są wśród młodzieży do 15. roku życia, ale dyscyplina otwiera się także na starszych, którzy nie planują kariery wyczynowej. Choć to droga dyscyplina, miesięczne składki za treningi kilka razy w tygodniu nie przekraczają 50 zł, a część zajęć jest bezpłatna.Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020. Czwórka podwójna wioślarek zdobyła srebroWioślarstwo - piękne, ale i wymagająceCzy próbowałe(a)ś kiedyś swoich sił w wioślarstwie?

Zobacz wyniki (117)
Olimpijski sukces czwórki podwójnej kobiet w składzie: Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Sajdak, Marta WieliczkoKatarzyna Zillmann sprawił, że wioślarstwo w Polsce znów ma swoje 5 minut. Czy jednak olimpijskie medale przekładają się na zainteresowanie treningami?

- Z doświadczenia wiem, że to tak nie działa. Musimy pracować u podstaw i cały czas starać się zainteresować młodych ludzi tą piękną, lecz bardzo wymagającą dyscypliną - mówi Beata Dziadura-Jędrzejewska, trenerka i sekretarz klubu Drakkar Gdańsk, która sama reprezentowała Polskę na igrzyskach olimpijskich w Moskwie w 1980 roku.
W Trójmieście kluby nieustannie prowadzą nabór, a ich przystanie stoją otworem. Sprawdziliśmy, na jakich zasadach funkcjonują i co mają do zaoferowania.

Wioślarstwo to wymagająca dyscyplina, która kształtuje charakter i uczy ciężkiej pracy.
Wioślarstwo to wymagająca dyscyplina, która kształtuje charakter i uczy ciężkiej pracy. fot. Marcin Boczkowski

DrakkarDrakkar swoją siedzibę ma przy ul. SiennejMapka. W klubie trenuje obecnie około 40 zawodników. Szerokie nabory ruszają z reguły jesienią, ale kadra zawodnicza uzupełniana jest przez cały rok.

- Przyjmujemy dzieci od 12. roku życia, czasem od 11., ale wtedy nie mogą jeszcze uczestniczyć w zawodach centralnych. Górna granica to 15 lat, wyjątkowo 16. Grupa kończąca u nas starty to młodzieżowcy, czyli 23-latkowie. W sekcji jesteśmy gotowi nawet na przyjęcie trzykrotnie większej liczby trenujących niż obecnie - wyjaśnia Beata Dziadura-Jędrzejewska.
Drakkar nie prowadzi sekcji rekreacyjnej. Przyjmuje jedynie tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z wioślarstwem wyczynowym. Wpisowe do klubu to 50 zł. Tyle też wynosi comiesięczna składka. Zajęcia w zależności od stopnia zaawansowania odbywają się od trzech do nawet siedmiu razy w tygodniu. Oprócz zajęć na wodzie prowadzone są treningi ogólnorozwojowe. Drakkar zapewnia łodzie, wiosła, opiekę trenerów i asystę motorówki. Na początku trzeba zainwestować w sprzęt osobisty: getry, bluzy, dresy czy lycry.

- Raz do roku staramy się wyposażyć ekipę także w sprzęt osobisty. Zdarzają się osoby lepiej sytuowane lub takie, które znajdą sponsora i wtedy kupują własną łódkę. To duży wydatek. Wyczynowa "jedynka" wyższej rangi to koszt od 25 do 40 tys. zł, a za "ósemkę" trzeba zapłacić nawet 100 tys. zł. Zdarzały się i takie przypadki. Generalnie wystarczą jednak dobre chęci, z resztą pomożemy - mówi była olimpijka.
Informacje na temat treningów pod numerem tel.: 503 429 426.

GedaniaGedania stacjonuje przy ul. SiennickiejMapka. Choć w tym klubie trenować można za darmo, pandemia przetrzebiła ostatnio jego szeregi. Sekcja liczy obecnie siedmiu zawodników, choć jest gotowa na przyjęcie trzydziestu.

- W ostatnim czasie zrezygnowaliśmy z naboru, ale zamierzamy ruszyć z nim od sierpnia. W przyszłym roku obchodzimy 100-lecie klubu i chcemy, aby ludzie trenujący na Gedanii byli z tego dumni i angażowali się w życie klubu. Trenujemy cały tydzień, ale najmłodsze grupy zaczynają od trzech zajęć w tygodniu. Poruszamy się po Martwej Wiśle, zawsze w asyście motorówki. Przyjmujemy dzieci od 11. roku życia, opłacamy sprzęt i wyjazdy - mówi Natalia Kabala, która od niedawna pełni funkcję prezesa Gedanii.

Wioślarstwo na Trojmiasto.pl. Sprawdź inne artykułyKabala jako zawodniczka miała okazję ścigać i poznać się z medalistkami z Tokio. W Gedanii, podobnie jak inne kluby, zamierza stawiać na wyczynowców, ale klub otwiera się także na amatorów. Ci muszą zapłacić składkę w wysokości 50 zł miesięcznie.

- Nie zakładamy górnej granicy wieku. Po prostu starsi trafią do grupy amatorskiej. Naszym celem jest także dołączenie do ligi amatorów, która niedawno zawiązała się w kraju. Wioślarstwo wychodzi do ludzi. Minęły czasy, gdy wymaga się określonych warunków fizycznych. Dziś ciężko zachęcić dzieci do sportu, więc każdemu trzeba dać szansę. Ta dyscyplina kształtuje charakter, daje pozytywną energię i uczy ciężkiej pracy - wyjaśnia prezes Gedanii.
Informacje na temat treningów pod numerami tel.: 798 275 977 i 500 067 337.

AZS AWFiSAZS AWFIS współpracuje ze szkołą Mistrzostwa Sportowego nr 94 i Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 6. Na przystani przy ul. SiennickiejMapka trenują wioślarze ze szkoły oraz klubowi z AZS AWFiS i UKS 6 Gdańsk. Zajęcia odbywają się codziennie.

- Przyjmujemy od 6. roku życia i dopiero po przygotowaniu ogólnorozwojowym i oswojeniu ze sprzętem idziemy na wodę. Dzieci w wieku 8-9 lat po uprzednim przeszkoleniu świetnie sobie radzą. W UKS 6 chłopcy trenują do kategorii młodzika, a dziewczęta do juniorki młodszej. Mowa więc o wieku od 13 do 15 lat. Później przechodzą do AZS AWFiS. Składki wynoszą 50 zł miesięcznie i obejmują korzystanie ze sprzętu, opiekę trenerów, ubezpieczenie, stroje startowe - wyjaśnia trener Michał Rychlicki.
AZS AWFiS stara się propagować nie tylko wioślarstwo, ale i żeglarstwo oraz kajakarstwo. W szkole dzieci uczą się na początku wszystkich dyscyplin wodnych. Poznają różnice pomiędzy nimi i odkrywają swoje predyspozycje. Dopiero później przychodzi czas na selekcję.

- Nasi trenerzy prowadzą też zajęcia rekreacyjne we współpracy z Gdańskim Zespołem Schronisk. Pracujemy szeroko, aby zachęcić młodzież. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie miasta Gdańska, które bardzo mocno pomaga klubom i szkołom. Nie liczymy na większe nabory ze względu na sukcesy olimpijskie, bo wioślarstwo to dyscyplina niszowa, do której wielu ludzi trafia ze względu na rodzinne tradycje. Niemniej po pandemii paradoksalnie zauważyliśmy większy odzew ze strony dzieci i to na pewno cieszy - mówi Rychlicki.
Informacje na temat treningów pod numerem tel.: 691 706 599.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (31)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Informacje

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Zabawa z Mapą - Pusty Staw
Zabawa z Mapą - Pusty Staw
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka, impreza na orientację
sty 23
niedziela, g. 9:30 - 14:00
Gdańsk SP, SP nr 72
Liga Harpagana E8 - Chełm południe
Liga Harpagana E8 - Chełm południe
zawody / wyścigi, impreza na orientację
sty 27
czwartek, g. 19:00
Gdańsk
Gdańsk po zmroku, z przewodnikiem
Gdańsk po zmroku, z przewodnikiem
spacer, zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka
sty 27
czwartek, g. 17:30 - 20:00
Gdańsk

Forum