wiadomości

stat

Głazy pomnikowe w Dolinie Radości

Trójmiejski Park Krajobrazowy to ogromny potencjał niezwykłych miejsc do odkrycia przede wszystkim dla piechurów. Niezliczona kombinacja ciekawych tras, którymi wybrać się można praktycznie o każdej porze roku - czy to za dnia, czy po zmroku. W leśnej gęstwinie trójmiasta znajdziemy również wiele ciekawych zakamarków, a wśród nich całą masę różnej wielkości głazów narzutowych. Tym razem, celem naszej czwartkowej wędrówki po pracy było odnalezienie kilku kamieni pomnikowych skrywających się w leśnej gęstwinie Doliny Radości.Zawiła wędrówka, niekoniecznie szlakiem:

Przez Dolinę Radości wiedzie wiele ciekawych duktów i szlaków turystycznych, co niejednokrotnie już dowiedliśmy. Miejsce to znamy już na tyle dobrze, że niejednokrotnie pozwalamy sobie na wędrówkę poza szlakami. Tak też było podczas ostatnich poszukiwań pomnikowych głazów narzutowych.

Naszą trasę najlepiej obrazuje mapa i ślad GPS.

Statystyki wędrówki:

- Całkowity dystans: 14,5 km
- Łączny czas wędrówki: 3h35min
- Miejsce: Gdańsk Oliwa / Dolina Radości

Pomnikowe głazy narzutowe na trasie wędrówki:

1. Głaz w Wykopie: spoczywa w gęstym zagajniku u stóp Czarciej Góry. Jak sama nazwa mówi - znajduje się w dole, poniżej poziomu gruntu i jest mało widoczny nawet z bliska. Tytułowy wykop powstał ręką człowieka, niestety brak danych kiedy to się stało - szacuje się na połowę XX wieku, może nawet wcześniej - na czasy Wolnego Miasta Gdańsk. W środku głazu wmurowana jest plakietka z kaszubskim gryfem.

2. Diabelski Kamień: znajduje się po przeciwnej stronie Czarciej Góry, powyżej leśnej drogi wiodącej nad Potokiem Zajączkowskim. Jest on pamiątką po lądolodzie skandynawskim, co oznacza, że ma już dobre kilkanaście tysięcy lat. Głaz rozłupany jest na dwie części. Obwód największego kawałka wynosi 12,3 m, wysokość 2 m, przy czym zagłębiony jest na 1 m w ziemi. Mniejszy ma 8 m obwodu, wysokości ok. 1,75 m, licząc z częścią leżącą w gruncie.

O Diabelskim Kamieniu spisana została legenda, zapraszamy do lektury.

3. Głaz na Wzgórzu: za dużo o nim nie wiemy, tylko tyle, że zbudowany jest z czerwonego granitu skandynawskiego. Obwód głazu wynosi 8,85 m, długość 3 m, szerokość 2,5 m, a wysokość 1,6 m.

4. Głaz przy obwodnicy: podobno został wykopany przy pracach budowlanych drogi. Odnaleźć go można niedaleko lewego, północnego brzegu Potoku Klukowskiego. Głaz ma 7,1 m obwodu.

5. Głaz przy Glinnej Drodze: spoczywa na skraju leśnego duktu i nie sposób go pominąć bez krótkiej refleksji. Jak dotąd, nie został jeszcze skatalogowany.

6. Kamienna Twarz: to niewielki głaz narzutowy leżący na jednym ze zboczy Wzniesienia Marii. Wyraźnie widoczne są na nim rysy ludzkiej twarzy, stąd też jego nazwa. Nie wiadomo jednak, czy jest to dzieło i przedmiot religijnego kultu przodków, czy może przypadkowo stworzony przez przyrodę kształt.

O Kamiennej Twarzy spisana została legenda, zapraszamy do lektury.GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz


Wędrówkę prowadzili: Marek Zięba i Krzysztof Kochanowicz

Inne kamienie i głazy narzutowe w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym:

-Głaz Klubu Turystów Pieszych Bąbelki
-Głaz Borkowskiego w Lasach Oliwskich
-Głazy: Paweł, Gaweł i Muminki
-Szlak kamiennych drogowskazów w Trójmiejskim Parku KrajobrazowymPomysł "wędrówek w tygodniu po pracy oraz w weekendy":

Spacery i wędrówki są uzupełnieniem proponowanych przez grupę wypadów rowerowych. Przykładem powyższej relacji, raz w środku tygodnia Grupa Rowerowa 3miasto wybiera się na krótki, ale dość intensywny wypad pieszy po pracy. Trasa zwykle oscyluje między 12 a 18 km, a jej czas do 4 godzin. Dłuższe wypady piesze grupa organizuje głównie jednak w weekendy poza głównym sezonem rowerowym. Wszystko zależy jednak od chęci i możliwości. Jesienią i zimą częściej organizowane są tzw. "żwawe marsze i wędrówki", zaś przez wiosnę i lato sielankowe wypady rowerowe.


Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Mamy co chwilę nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, nie sposób więc się z nami nudzić. Jeśli masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.comZajrzyj i dowiedz się, gdzie w najbliższym czasie wybiera się Grupa Rowerowa 3miasto

Opinie (16) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.