• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Halowe Ogólnopolskie Zawody w skokach Dzieci i Młodzieży

Zawody skierowane specjalnie do najmłodszych sportowców organizowane są na Hipodromie od kilku lat, cztery razy w ciągu roku. Trzy imprezy obejmują dyscyplinę skoki przez przeszkody, w czerwcu zaś odbywają się Mistrzostwa Polski w Ujeżdżeniu.

Tym razem, na Hali Pomarańczowej sopockiego Hipodromu, rozegrane zostaną zawody w skokach. Ta najpopularniejsza dyscyplina jeździecka z roku na rok przyciąga coraz więcej dzieci i młodzieży. Początkowo są jazdy rekreacyjne w szkółce, ale bardzo często okazuje się, że to za mało i że sport staje się dla młodych coraz bardziej pociągający. Aby się sprawdzić startują w zawodach regionalnych, w konkursach dla początkujących, z niskimi przeszkodami. Jeśli się nie zniechęcą, kolejnym szczeblem są zawody rangi ogólnopolskiej dzieci i młodzieży (DiM), rozgrywane specjalnie dla nich.

Podczas takich zawodów młodzi jeźdźcy podzieleni są na grupy wiekowe, część dzieci startuje na kucach, część zaś już na dużych koniach - to również brane jest pod uwagę przy przygotowywaniu programu.

W dniach 28-30 stycznia na Hipodromie odbędą się właśnie takie zawody rangi ogólnopolskiej. Konkursy potrwają od wczesnego rana, do późnego wieczora. Łącznie rozegrane zostaną 44 konkursy w różnych kategoriach. Na niedzielę zaplanowane są finały, również dla każdej grupy wiekowej:
Grupa A0
Grupa A 1
Grupa A2
Grupa C
Grupa Dbis
Grupa D i E
Młodzicy na Dużych Koniach oraz Juniorzy Młodsi
Dzieci
Juniorzy i Młodzież

W finałach rozgrywane są również konkursy pocieszenia dla zawodników startujących na kucach oraz na dużych koniach.

Ciekawostką może być, że podczas takich zawodów konie również podzielone są na grupy, a kuce, które dzielą się według wzrostu, są przed startem komisyjnie mierzone. Przy czym kuc to nie tylko rasa konia, w tym wypadku kucem jest każdy koń o wzroście mierzonym w kłębie nie przekraczającym 149 cm. W sporcie jeździeckim kuce podzielone są na grupy zależne od wzrostu kuca i wieku zawodnika: Grupa A (kuc do 121cm, zawodnik do 11 lat), grupa B (kuc do 131cm, zawodnik 10-14lat), grupa C (kuc do 141cm, zawodnik 11-16lat), grupa D (kuc do 149cm, zawodnik 12-16lat), grupa E -dodatkowa (małe konie do 157cm, zawodnik do 21lat), grupa A2 - dodatkowa (kuc B,C,D, zawodnik poniżej 12lat).
Kolejną ciekawostką dotyczącą tych zawodów jest fakt, że będzie to pierwsza kwalifikacja do zawodów CSIO Sopot Young Stars, które już po raz drugi odbędą się na Hipodromie w czerwcu, podczas najbardziej prestiżowego wydarzenia jeździeckiego roku, czyli pięciogwiazdkowych zawodów CSIO. Młodzi zawodnicy chcący wystartować w tych zawodach mogą zbierać punkty kwalifikacyjne podczas ośmiu imprez rozgrywanych w całej Polsce. Dzięki temu w czerwcu na sopockim parkurze, obok czołowych jeźdźców z całego świata, wystartują najlepsi polscy młodzi jeźdźcy.

Opinie

Wydarzenia

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl