- 1 Zagraj z gwiazdami w koszykówkę 3x3
- 2 Długi weekend dla aktywnych 8-11 czerwca (44 opinie)
- 3 Światowe sławy kulturystyki w Sopocie (21 opinii)
- 4 W sobotę 51. Memoriał Jóżefa Żylewicza (4 opinie)
- 5 Basen we Wrzeszczu: poznaliśmy projekt (232 opinie)
- 6 Wisłą samotnie przepłynie 1000 km (85 opinii)
Hokeiści z Trójmiasta w najbardziej prestiżowym turnieju na świecie. Ty też możesz
Historyczny występ w Pee-Wee w Kanadzie mają ze sobą hokeiści z Akademii Hokejowej Wróbla. Ekipa z Trójmiasta w Quebecu, najbardziej prestiżowym turnieju dla młodzików na świecie doszła do ćwierćfinału. Ty też możesz tego doświadczyć. Podpowiadamy, gdzie w Trójmieście można trenować tę dyscyplinę sportu. Są nabory tak dla chłopców jak i dziewcząt.
- Akademia Hokejowa Wróbla w turnieju Pee-Wee
- Poznaj młode talenty hokejowe. Które nazwiska zapamiętać?
- Poziomem szkolenia doganiamy Kanadę, ale...
- Zostań hokeistą/-ką. Gdzie trenować hokej w Trójmieście?
Akademia Hokejowa Wróbla w turnieju Pee-Wee
Po raz pierwszy w historii, hokeiści z Akademii Hokejowej Wróbla prowadzonej przez Bartłomieja Wróbla, wychowanka Stoczniowca Gdańsk i Pawła Zwolińskiego, zagrali w najbardziej prestiżowym turnieju juniorskim na świecie, Pee-Wee.

Zawody odbywają się w kanadyjskim Quebecu od 1960 roku i przeznaczone są dla dzieci poniżej 13. roku życia. W przeszłości brało w nich udział wielu zawodników, którzy obecnie grają w NHL, jak: Auston Matthews, Matthew Barzal, Matthew Tkachuk, Jesse Puljujarvi czy Connor McDavid. Warto dodać, że w ciągu 9 dni na trybunach pojawiło się 220 tys. kibiców. Dla porównania przez cały sezon w Polskiej Hokej Lidze, na trybunach pojawia się ok. 130 tys. widzów.
- Zawsze chcieliśmy jechać do Kanady, do kolebki hokeja. Chcieliśmy zobaczyć, jak wygląda hokej w kraju, gdzie to sport nr 1, traktowany jak religia. Nie było to łatwe przedsięwzięcie, ale udało się na to zrealizować. Jesteśmy z tego powodu bardzo dumni i szczęśliwi - mówi nam Bartłomiej Wróbel, trener i założyciel Akademii Hokejowej Wróbla.
Poznaj młode talenty hokejowe. Które nazwiska zapamiętać?
Jego podopieczni wystartowali w kategorii AA. Drużyna z Trójmiasta zmagania zakończyła z bilansem 2 zwycięstw i 2 porażek. Dotarła do ćwierćfinału, pokonując po drodze Team Doritos (5:3) oraz MHA Chiefs (4:3). AHW na inaugurację przegrała z NYC North Park (2:6), z kolei w ćwierćfinale górą była Austria Stars (0:5).
- Pierwszy mecz był dla nas ogromnym przeżyciem. Zagraliśmy w hali, która mogła pomieścić 18 tys. kibiców, a w trakcie meczu było na niej 8 tys. widzów. Ponadto wychodziliśmy na lód w oprawie znanej z ligi NHL. W ćwierćfinale po stracie bramki przeciwnik coraz bardziej kontrolował grę i wykorzystywał nasze błędy w ustawieniu. Niestety nie udało się przejść do półfinałów, przegraliśmy po bardzo dobrym meczu - tłumaczy były napastnik, a obecnie trener.
NYC North Park - AHW Poland 6:2
AHW Poland - Team Doritos 5:3
AHW Poland - MHA Chiefs 4:3
AHW Poland - Austria Stars 0:5
Wyjazd do Kanady nie ograniczył się tylko do udziału turnieju. Młodzi hokeiści zwiedzili Quebec City i otaczające Quebec atrakcje tj.: Wodospad Montmorency Falls, Zamarznięte Jezioro Beauport oraz Park Śnieżny Village Vacances Valcartier.
Bramkarze: Filip Stępowski, Kacper Tomczyk
Zawodnicy z pola: Tomir Panko-Drzewucki, Stanisław Klingestein, Aleksander Wrześniak, Tymon Ścisłowski, Mikołaj Kruszyński, Wiaczesław Pohrybnij, Marceli Stępień, Weronika Wróbel, Mateusz Talarek, Jakub Tołoczko, Nicholas Zając, Mikołaj Czywczyński, Kacper Gałczyński, Mateusz Krzyształa, Antoni Banachiewicz, Jan Woźniak, Maksymilian Artych, Wiktor Klima
Poziomem szkolenia doganiamy Kanadę, ale...
Dobra postawa przedstawicieli Trójmiasta w Kanadzie udowodniła, że pod względem szkolenia Polska nie odstaje aż tak bardzo od krajów grających w "Elicie", czyli czołowej 16-tki świata. Jak przyznaje Bartłomiej Wróbel, problemem jest nie tyle samo szkolenie, co liczba trenujących zawodników, a także infrastruktury.
- Warto się przejechać do Kanady i zobaczyć, jak to wygląda. U nas za mało osób uprawia ten sport, a to robi największą różnicę. Nasze najlepsze dzieci w tej kategorii nie odstają od innych nacji, ale jest ich bardzo mało. W Polsce mamy też za mało lodowisk, a także rozgrywek młodzieżowych - precyzuje Wróbel.

Zostań hokeistą/-ką. Gdzie trenować hokej w Trójmieście?
Zespół Bartłomieja Wróbla otrzymał już zaproszenie na kolejną edycję turnieju PeeWee i zamierza kontynuować swoją przygodę z tą imprezą za rok. To szansa dla kolejnych hokeistów z Trójmiasta na występ w kolebce hokeja i pokazanie się na tle przyszłych gwiazd NHL.
Rozpocząć swoją przygodę z hokejem można np. w HUKS Niedźwiadki Gdynia. Klub prowadzony przez Bartłomieja Wróbla prowadzi szkolenie w trzech kategoriach wiekowych (4-7, 8-10, 10-14 lat). W treningach uczestniczyć mogą zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Zajęcia odbywają się w Suchym Dworze, gminie Kosakowo. Miesięczna składka wynosi 260 zł. Więcej informacji można uzyskać wchodząc na stronę huksgdynia.pl.
- Na zajęcia zapraszamy od 4. roku życia, niezależnie od tego, czy ktoś umie jeździć na łyżwach, czy też nie. Trenujemy zarówno na lodzie, jak i na rolkach - mówi Wróbel.

W Gdańsku natomiast na zajęcia zaprasza Stoczniowiec Gdańsk, który prowadzi szkółkę hokejową. Zajęcia odbywają się w soboty i niedziele w małej hali Olivia od godz. 9:15 do 10:15. Jednorazowy wstęp to 30 zł. Klub prowadzi wypożyczalnię sprzętu dla dzieci uczestniczących w lekcjach na lodzie. Więcej informacji na stronie.
Ponadto klasy sportowe o profilu hokejowym prowadzi Szkoła Podstawowa nr 35 w Gdańsku Oliwie. Młodzi hokeiści i hokeistki występują tam i szkolą się pod egidą Stoczniowca Gdańsk oraz Gdańskiej Akademii Hokejowej Olivia, założonej przez Josefa Vitka i Krzysztofa Lehmanna. Wszelkie informacje dostępne na stronie internetowej placówki.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-02-27 08:02
Świetna sprawa!
- 4 2
-
2023-02-27 08:46
Rodzice uważają że ich pociechy będą kolejnym Lewandowskim. Niestety brakuje u nas nauczycieli wf którzy by łowili perełki do innych dyscyplin. Gdyby był jakiś skauting i chęci ze strony rodziców to w hokeju, lekkoatletyce i innych dyscyplinach mielibyśmy jeszcze więcej sukcesów.
- 3 0
-
2023-02-27 06:25
może za komuny to był szał i prestiż wyjechać do hAmeryki (1)
teraz do Kanady można se polecieć w każdej chwili i nawet wiza jest niepotrzebna
- 4 16
-
2023-02-27 16:08
Nie myl pojęć wyjazdu turystycznego z wyjazdem sportowym i wzięciem udziału w turnieju dla młodego adepta hokeja w Kanadzie.
- 7 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.