• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Hulajnogi i meleksy skontrolowane przez policję. Czego nie wolno, jakie wykroczenia?

Rafał Sumowski
20 lipca 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Całodniowe kontrole przeprowadzone przez pomorską policję potwierdziły, że najczęściej łamanym przepisem w przypadku urządzeń transportu osobistego takich jak hulajnogi, jest zakaz poruszania się po drodze rowerowej. Skończyło się na 19 pouczeniach i 1 mandacie karnym. Całodniowe kontrole przeprowadzone przez pomorską policję potwierdziły, że najczęściej łamanym przepisem w przypadku urządzeń transportu osobistego takich jak hulajnogi, jest zakaz poruszania się po drodze rowerowej. Skończyło się na 19 pouczeniach i 1 mandacie karnym.

67 kontroli i 20 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami typu Melex oraz korzystających z urządzeń transportu osobistego, w tym hulajnóg elektrycznych. To plon akcji "UTO - Melex", którą pomorska policja przeprowadziła 19 lipca. Najczęściej wykroczenia dotyczyły poruszania się po drodze rowerowej. Tylko w jednym przypadku skończyło się mandatem. Kolejne kontrole planowane są jeszcze tego lata.



Pomorscy policjanci 18 lipca przeprowadzili wzmożone kontrole pojazdów typu melex oraz UTO, czyli urządzeń transportu osobistego.

Kontrole policyjne hulajnóg i meleksów zapowiadaliśmy osobnym artykułem



Celem kontroli było eliminowanie z ruchu kierujących nieposiadających odpowiednich uprawnień, znajdujących się pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie, sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz eliminowanie przypadków nieprawidłowego korzystania z tzw. urządzeń transportu osobistego.

- Policjanci skontrolowali 67 osób i ujawnili 20 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami typu Melex oraz korzystającymi z UTO. Najczęściej wykroczenia dotyczyły poruszania się po drodze rowerowej. Łącznie nałożono jeden mandat karny i zastosowano dziewiętnaście pouczeń - informuje nas kom. Joanna Skrent z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Hulajnogi na minuty, czyli hulaj... dusza i parkuj, gdzie chcesz



Przypomnijmy, że osoby korzystające z urządzeń transportu osobistego takich jak coraz popularniejsze hulajnogi elektryczne, w świetle przepisów traktowani są jak piesi. Poza nielicznymi przypadkami, nie mogą zatem poruszać się ani po drogach rowerowych, ani po jezdni, a jedynie po chodniku.

Kolejne wzmożone kontrole w tym zakresie planowane są jeszcze tego lata.

Dla kogo ścieżki rowerowe? Kiedy można jeździć na rolkach i hulajnogach?



Para na hulajnodze elektrycznej

Opinie (116) 9 zablokowanych

  • Polskie prawo jest w tym temacie absurdalne. Dlatego Policja powinna go nie stosować.

    Hulajnogi elektryczne bez problemu rozwijają prędkość 25 km/h. Lepsze modele pojadą i 40 a ekstremalne i 85 km/h. W świetle obowiązującego prawa osoba na hulajnodze jest pieszym i powinna poruszać się po chodnikach. Jest to oczywisty absurd. Hulajnogi zdecydowanie lepiej nadają się na drogi dla rowerów, bo rowery poruszają się ze zbliżoną prędkością (typowo 20-30 km/h). I mówię tutaj z perspektywy osoby, która na hulajnodze przyjechała ponad 1500 km. Zawsze wybieram ścieżkę rowerową gdzie się tylko da, gdyż jest to bezpieczniejsze. W drugiej kolejności chodnik ale trzeba mieć oczy dookoła głowy, żeby pod koła nie weszła żadna babcia czy nie wyskoczyło dziecko. Hulajnogi nigdy nie powinny poruszać się po jezdni (mimo że rowery mogą), nie polecam zderzenia z kierowcą. Co polski sejm powinien uchwalić? Limit prędkości do 25km/h, poruszanie się po ścieżkach, na chodniku limit do 15km/h, i zdecydowanie obowiązkowy kask, również obowiązek dawania kasku przez wypożyczalnie hulajnóg.

    • 0 0

  • Skończcie z hejtem na to co nowe

    Hulajnoga: czas dojazdu do pracy 34 min +/-2 min, koszt prądu 5zł/miesiąc, zero spalin, wymiana baterii za 1500zł co 3 lata.

    Samochód: czas dojazdu do pracy 45 min +/- 10 min, paliwo 300 zł/miesiąc, spaliny i cząstki stałe z diesla, ubezpieczenie OC, naprawy 5000 zł/rok.

    Komunikacja miejska: czas dojazdu do pracy 1h10min, bilet 80zł/miesiąc, spaliny w mieście.

    Hulajnogi są naprawdę świetnym sposobem na transport dla jednej osoby w mieście.

    • 0 3

  • Nie powinny w ogóle piruszać się

    W mieście, tylki na jakimś specjalnym placu zabaw i to dla dzieci. Kto to dopuścił do ruchu? Hulajnoga elektryczna jest niebezpueczna i dla pueszego i dla rowerzysty. Trzeba bardzo uważać jadąc ostrożnie, na pieszych i innych rowerzystów a i tak przy dzikich tłumach w Gdańsku jest niebezpieczne a ru jeszcze pędzące hulajnogi a na nich rozbawieni rodzice z dziećmi albo zasuwający nastolatkowie. To nie jest miejsce na zabawy. Niech sobie pojeżdżą gokartami

    • 0 0

  • Hulajnogi elektryczne

    Dlaczego hulajnogi elektryczne, w świetle przepisów traktowani są jak piesi?

    Wg Prawa o ruchu drogowym:
    Art. 2. ust.18) pieszy osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i nie wykonującą na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

    ust. 32) pojazd silnikowy pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego; (opis pasuje do hulajnogi elektrycznej, lub ust. 46)

    ust 46) motorower pojazd dwu-lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45km/h; (opis pasuje do hulajnogi elektrycznej)

    Art. 16. ust.4 - Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.

    5. Kierujący pojazdem zaprzęgowym, rowerem, wózkiem rowerowym, motorowerem, wózkiem ręcznym oraz osoba prowadząca pojazd napędzany silnikiem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych.

    Czyli hulajnoga elektryczna jest albo pojazdem silnikowym albo motorowerem.
    Co oznacza, że osoby jeżdżące hulajnogą elektryczną powinny poruszać się po jezdni.

    • 1 0

  • To zmora nie mają obowiązku zostawiać tego na stojakach ,leżą wszędzie na chodnikach na skwerkach! A co z osobami niewidomymi czy niedowidzącymi toć to pułapki

    • 0 0

  • Ciekawe kiedy się wezmą za rowerzystów, którzy regularnie rozjeżdżają Lasy Oliwskie. Idąc na spacer do lasu muszę uważać, żeby mnie nie rozjechał jakiś szaleniec na rowerze. Budują tory wyścigowe, niszczą las i płoszą zwierzęta. Nie mam nic do rowerzystów, którzy jeżdżą wyznaczonymi trasami, ale do tych, którzy budują hopy i tory wyścigowe w pobliżu tras często uczęszczanych przez spacerowiczów z małymi dziećmi. Jak zwykle pewnie jak dojdzie to tragedii to ktoś się obudzi i zajmie tematem.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Tematyczny spacer miejski: Wzdłuż Kanału Raduni

30-50 zł
spotkanie, spacer, zajęcia rekreacyjne

Dzienny Azymut - V sezon [2024] - Etap 1 - Gdynia Dąbrowa

20-30 zł
zajęcia rekreacyjne, impreza na orientację, trening

Mecz z kibicami Trefl Gdańsk

mecz

Forum

Najczęściej czytane