• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

I Rowerowy Rajd Turystyczny pt. Wzgórza Przywidzkie ze Smakiem

Tęsknisz za górami? Chciałbyś nacieszyć oczy przepięknymi pagórkowatymi widokami, obcować z bujną przyrodą? Wystarczy wyruszyć kilkanaście kilometrów od Trójmiasta. Grupa Rowerowa 3miasto tym razem zaprasza Was na wspólną przejażdżkę rowerową przez malownicze wzgórza Gminy Przywidz, których wysokość sięga nawet 270 m n.p.m. Ten uroczy obszar ma do zaoferowania wiele kilometrów ciekawych dróg gruntowych oraz leśnych duktów, które wykorzystać można pod kątem wszelkiej maści turystyki aktywnej. Zorganizowany Rowerowy Rajd Turystyczny ma na celu promocję regionu pod kątem turystyki aktywnej oraz dobrej kuchni regionalnej. Wspólna przejażdżka odbędzie się już w sobotę 10 października.

Na trasie naszej przejażdżki zobaczymy piękne jeziora: Przywidzkie oraz Głębokie
Na trasie naszej przejażdżki zobaczymy piękne jeziora: Przywidzkie oraz Głębokie fot. Krzysztof Kochanowicz


Rowerowy Rajd Turystyczny pt. Wzgórza Przywidzkie ze Smakiem pokaże Wam, jak bardzo różnorodny jest krajobraz Pojezierza Kaszubskiego. Tereny w okolicach Przywidza są bardzo urozmaicone, z licznymi wzgórzami, jarami i wąwozami, w których szemrzą cieki wodne, m.in. piękna Reknica. Wokół rozległych wzniesień skrywają się malownicze jeziora o krystalicznych wodach zachęcające do kąpieli oraz turystyki wodnej. Podczas naszych wcześniejszych wycieczek niejednokrotnie byliśmy nad: Jeziorem Głębokim a także Jeziorem Przywidzkim..

Tym razem zobaczymy znacznie więcej i to przy znacznie krótszej trasie!

Na trasie naszej przejażdżki zobaczymy piękne jeziora: Przywidzkie oraz Głębokie
Na trasie naszej przejażdżki zobaczymy piękne jeziora: Przywidzkie oraz Głębokie fot. Krzysztof Kochanowicz


Opis trasy:

Rajd rozpoczniemy i zakończymy w Przywidzu. Pierwsze kilometry trasy skupią się na objeździe malowniczego Jeziora Przywidzkiego, którego wysokie i mocno pofałdowane brzegi pozwolą zobaczyć akwen z różnych perspektyw. Po przeciwnej jego stronie napotkamy na pierwsze wzgórza, z których rozpościerają się przecudne widoki. By móc jednak się nimi zachwycać, musimy je najpierw zdobyć, dlatego też tuż po kilkukilometrowej rozgrzewce czas na pierwszą premię górską. Ten długi i mozolny podjazd z pewnością zapadnie w pamięć niejednemu uczestnikowi. Jednak nie będzie to jedyny podjazd na naszej trasie. Żeby Was pocieszyć, będzie ich łącznie cztery. Czyli cztery razy porządnie Was wymęczymy, co by "zupa smakowała jeszcze lepiej" ;)

Wracając jednak do tych milszych i nieco bardziej zachęcających do jazdy informacji, tuż po pokonanej premii górskiej, której szczyt wznosi się na 245 m n.p.m. czeka nas trochę sielanki. W końcu nie może być wiecznie pod górkę. Kolejny odcinek jest dość płaski i wiedzie wśród malowniczych lasów oraz licznych pomników przyrody.

By nie mówić tylko o podjazdach, czas w końcu na porządny zjazd. Różnica poziomów na 500 metrowym odcinku sięga tu ponad 50 metrów, dzięki czemu poczuć się możemy jak w górach. W końcu nie bez powodu obszar ten zwany jest potocznie Bieszczadami Północy.

Na dole wśród mocno pofałdowanych wzgórz rozciągają się malownicze łąki i pastwiska, a także zabudowania okolicznych wsi. U schyłku doliny rozciąga się także nasze ulubione Jezioro Głębokie, zwane potocznie jako Głęboczko. Akwen ten należy do jednych z najczystszych w całej gminie, dlatego też uwielbiamy przyjeżdżać tu latem. Podobnie jak Jezioro Przywidzkie, tak i te należy do jezior rynnowych, przez co jest dość głębokie z wysokimi, mocno postrzępionymi brzegami.

Dalsza trasa wije się pokonując liczne, strome, ale dość krótkie podjazdy i zjazdy wzdłuż brzegu jeziora, po czym zaczyna mozolnie piąć się ku miejscowości Michalin. Droga osiąga koronę tutejszych lasów, a nasze tętno diametralnie wzrasta... uff, druga premia górska już za nami. Za wsią rozciągają się kolejne wzgórza, będąc jednak na ich wierzchołku z radością mamy okazję podziwiać, to co przed chwilą widzieliśmy na dole. Ehhh, widoki zapierają dech w piersi. Na horyzoncie widać już także tzw. Góry Trzepowskie porośnięte malowniczą szatą lasów liściastych, które jesienią mienią się w złocistych barwach.

Trasa wiedzie przez liczne wzgórza, których wysokości sięgają 270 m n.p.m.
Trasa wiedzie przez liczne wzgórza, których wysokości sięgają 270 m n.p.m. fot. Krzysztof Kochanowicz


Ostatnim etapem naszej trasy będzie dwukrotna wspinaczka przez wzniesienia, na których znajdują się wyciągi narciarskie. Tu gdzie zimą pośmigać można na lokalnych stokach, w pozostałe pory roku warto wybrać się na szlak rowerem, pieszo, bądź w siodle. Rejonów tych reklamować specjalnie nie trzeba, Ci którzy raz tu byli, często wracają... podobnie jak my. A po trudzie i wysiłku włożonym w pokonanie tutejszych wzgórz, pierogi i inne pyszne dania serwowane w lokalnych knajpkach smakują podwójnie.

Na zakończenie pierwszego Rowerowego Rajdu Turystycznego pt. Wzgórza Przywidzkie ze Smakiem, będziemy integrować się na ranczu smakując pyszną zupę zaserwowaną przez kuchnię Restauracji Zielona Brama. Wszyscy uczestnicy otrzymają także pamiątkowe przewodniki turystyczne po Gminie Przywidz.

Kliknij i przejdź do galerii zdjęć z objazdu trasy

Dystans: 35 km
...ale uwaga: w takim terenie, kilometr kilometrowi nierówny!

Z trasą poradzą sobie osoby, które mają na swoim koncie trasę powyżej 50 km w terenie.

Tempo jazdy:

Turystyczne, ale bez zamulania, czyli od 5 km/h na podjazdach do 15 km/h na płaskim.

Uwaga: nie porównywać tempa jazdy do wypadu po parku, bądź bulwarze nadmorskim. Tu poruszamy się cały czas w dość mocno pofałdowanym terenie.

Zasady jazdy:

Po pokonaniu każdej premii górskiej, organizatorzy czekają na wszystkich uczestników, niezależnie od ich tempa podjazdu (tyczy to się tylko czterech najbardziej stromych wzniesień, o których mowa w opisie trasy.)
Organizator zastrzega sobie, podziękowanie tym uczestnikom, którzy nie będą w stanie utrzymać dyktowanego tempa na pozostałych odcinkach Rajdu. Dlatego prosimy o realną ocenę własnych umiejętności, gdyż kilometr, kilometrowi nierówny!

Ze wzgórz przywidzkich rozciągają się przepiękne widoki. Możemy poczuć się tu trochę jak w górach.
Ze wzgórz przywidzkich rozciągają się przepiękne widoki. Możemy poczuć się tu trochę jak w górach. fot. Krzysztof Kochanowicz


Zbiórka i biesiada integracyjna:

-I Rowerowy Rajd Turystyczny pt. Wzgórza Przywidzkie ze Smakiem rozpoczynamy spod miejskiej plaży w Przywidzu, ul. Jeziorna, o godz. 10:00
-Osoby, które nie zdążyły zapisać się przez Internet będą mogły to uczynić w miejscu rozpoczęcia Rajdu, w godzinach od 9:30 do 9:50 (drewniane ławy przy plaży)
-Po zakończeniu przejażdżki, ok. godz. 14:30, podsumujemy Rajd na terenie rancza, przy Pierogarnii i Restauracji Zielona Brama w Przywidzu, ul. Gdańska 26, gdzie kucharze zaserwują nam pyszną zupę regeneracyjną, a Włodarze Gminy Przywidz wręczą pamiątkowe przewodniki turystyczne.

Uwaga zmotoryzowani:
Samochody możecie zostawić na terenie Restauracji Zielona Brama w Przywidzu, ul. Gdańska 265, gdzie odbędzie się biesiada integracyjna dla uczestników Rajdu.

Świadczenia:

-Ubezpieczenie NNW (dla zarejestrowanych w terminie uczestników)
-Opieka pilotów podczas trwania rajdu (prowadzący i zamykający peleton)
-Pomoc techniczna w razie awarii (drobne naprawy)
-Zupa regeneracyjna oraz zniżka na pyszne pierogi serwowane przez kuchnię Restauracji Zielona Brama.
-Pamiątkowe przewodniki od Włodarzy Gminy Przywidz

Zasady uczestnictwa w skrócie:

- Turystyczny Rajd Rowerowy przeznaczony jest dla osób pełnoletnich,
- Dzieci i młodzież mogą wziąć udział tylko pod opieką rodziców / opiekunów prawnych
(pod warunkiem że będą w stanie utrzymać wyznaczone tempo jazdy)

Każdy z uczestników wycieczki powinien zabrać ze sobą:

-Sprawny rower oraz na wypadek awarii odpowiednie narzędzia do jego naprawy,
-Zapasową dętkę nie łatki !

-Organizatorzy wycieczki nie są serwisantami. Mogą ewentualnie pomóc w drobnej naprawie, jednak nikt z prowadzących nie będzie przerywać wycieczki w razie poważniejszej awarii.
-Kaski nie są obowiązkowe, choć z uwagi na liczne przewyższenia i strome zjazdy - zalecane.

Warto pamiętać także o:

-Odpowiedniej odzieży adekwatnej do pogody,
-Koleżance, koledze, żonie, mężu, rodzicach i innych nam bliskich i dalszych...
....ewentualnie nastawienie na poznanie kogoś nowego;)
-a przede wszystkim dobrym humorze.

Rajd zakończymy biesiadą przy pysznej zupie serwowanej przez kucharzy restauracji Zielona Brama w Przywidzu
Rajd zakończymy biesiadą przy pysznej zupie serwowanej przez kucharzy restauracji Zielona Brama w Przywidzu fot. Krzysztof Kochanowicz [Trojmiasto.pl]


PEŁEN REGULAMIN UCZESTNICTWA (kliknij i zapoznaj się)

ZAPRASZAMY

Organizator:

Krzysztof Kochanowicz
Grupa Rowerowa 3miasto
GR3aktywnie@gmail.com
+48 511 567 592

Partnerzy:

-Restauracja Zielona Brama w Przywidzu
-Urząd Gminy Przywidz

Przeczytaj także

Informacja o biletach

Termin zgłoszeń przez formularz internetowy już minął
Jeśli nadal zainteresowany/-a jesteś udziałem w imprezie, przyjedź na miejsce Rajdu
i opłać za uczestnictwo tuż przed rozpoczęciem.

Z uwagi na ograniczone miejsca, organizatorzy nie gwarantują jednak pełnych świadczeń.

Koszty udziału w przypadku zgłoszenia się w dniu imprezy:

-40 zł / od osoby dorosłej
-25 zł / dzieci i młodzież
-70 zł / od małżeństwa bądź pary*
-100 zł / od 4 osobowej rodziny*

Opinie

Wydarzenia

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl