• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Jacek Pałubicki przepłynął ponad 2 tys. km kajakiem. Zbiórka na Dom Samotnej Matki

Rafał Sumowski
20 września 2020 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (35)
Jacek Pałubicki przepłynął kajakiem ponad 2000 km aby promować zbiórkę na Dom Samotnej Matki a zarazem turystykę krajoznawczą. Jacek Pałubicki przepłynął kajakiem ponad 2000 km aby promować zbiórkę na Dom Samotnej Matki a zarazem turystykę krajoznawczą.

2044 km liczyła pętla, którą w pojedynkę przepłynął kajakiem Jacek Pałubicki. Student Uniwersytetu Gdańskiego trasę pokonał w 62 dni, zatrzymując się po drodze w celach krajoznawczych przy mniej oczywistych atrakcjach turystycznych, a wszystko relacjonował w mediach społecznościowych. Celem wyprawy była internetowa zbiórka na Dom Samotnej Matki w Gdańsku Matemblewie, dzięki której już udało się pozyskać ponad 7500 zł.Zbiórka charytatywna na Dom Samotnej Matki w Gdańsku MatemblewieJacek Pałubicki urodził się w Gdyni, mieszka w Rumi, a na Uniwersytecie Gdańskim studiuje Prawo i kryminologię. 24-latek jest też okręgowym sędzią koszykarskim. Jego największą pasją jest podróżowanie. Ciekawość świata zaszczepił mu dziadek, z którym w dzieciństwie zwiedzał rozmaite zakamarki Gdyni. Jego pasja rozwinęła się w szkole, gdy nauczycielka namówiła go na udział w Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Turystyczno-Krajoznawczym.

- W moim życiu pojawiły się marsze na orientację, nauka rozpoznawania rozmaitych zwierząt i roślin aż wreszcie pasja do podróżowania. Preferuję samodzielne podróże, które mnie nie ograniczają. Są na tyle czasochłonne i wymagające, że trudno znaleźć drugiego takiego wariata - śmieje się Pałubicki.
Jacek na koncie ma m.in. podróż rowerową przez Polskę na dystansie 2,5 tys. km. Od 13 lipca do 12 września przepłynął natomiast kajakiem w pojedynkę licząca 2044 km pętlę uwzględniającą m.in. Noteć, Wartę i Wisłę. Startował z Brdy pod Bydgoszczą, a pętlę kończył w Tczewie. To najdłuższa tego typu podróż w historii na terenie naszego kraju.

- Najdłuższa w naszym kraju Wielka Pętla Wielkopolski liczy 600 km. To ponad trzykrotnie mniej niż trasa, którą zaplanowałem sam. Pokonałem ją w 62 dni, choć mógłbym to zrobić w 40. Płynąłem jednak bez większej "napinki", z przerwami na zwiedzanie, bo to była podróż krajoznawcza. Relacjonowałem ją za pośrednictwem mediów społecznościowych. Chciałem pokazać mniej oczywiste miejsca, i tak na przykład w Krakowie celem wizyty nie był Wawel czy Sukiennice, a Muzeum Lotnictwa Polskiego czy Pomnik psa Dżoka, który jest symbolem wierności - opowiada 24-latek.

Na otwartym nurcie - relacje z wypraw Jacka PałubickiegoPałubicki na przygotowania do wyprawy sam wydał ok. 5 tys. zł, ale mógł też liczyć na wsparcie sponsorów, m.in. firmy Aquarius z Żukowa. Nocował głównie pod namiotem, ale zdarzało się, że zatrzymywał się na plebaniach lub u życzliwych, napotkanych po drodze osób. O ile wzdłuż nurtu nie napotkał pobliskiego sklepu, żywił się głównie orzechami, suszonymi owocami i konserwami.

- Miałem ze sobą także filtr turystyczny do wody. Niestety, nie filtruje on zanieczyszczeń chemicznych, więc nie wszędzie była taka możliwość. Niektóre odcinki były tak zanieczyszczone, że ludzie dziwili się, iż w ogóle się nimi przeprawiam. Zdarzyło mi się także zamówić pizzę, na przykład pod najbliższy most - opowiada Jacek.
Wyprawa miała cel charytatywny. Podróżnik zbiera środki na rzecz remontu Domu Samotnej Matki w Gdańsku Matemblewie. W sumie potrzeba na ten cel ok. 100 tys. zł. Jacek zaczynał zbiórkę od celu 3 tys. zł, ale już teraz w internetowej zbiórce widnieje ponad 7,5 tys. zł. Pieniądze będzie można wpłacać przynajmniej do końca września.

- To moje przesłanie, forma własnej ekspresji dotyczącej dyskusji o aborcji. Jestem katolikiem i ochrona życia jest dla mnie bardzo ważna, a jednocześnie patrzę na to prawniczym okiem. Widzę tu kolizję pomiędzy wartością życia oraz wolnością. Chcę je godzić, a nie konfrontować. Aborcja to ostateczność, ale czasami może być koniecznością. Najlepszą formą eliminowania problemu jest wspieranie życia już narodzonego. Jeśli kobieta, która waha się czy utrzymać ciążę zobaczy, że może liczyć na pomoc nawet w traumatycznej sytuacji, jest większa szansa, że jej dziecko przyjdzie na świat. Jednocześnie wpadłem na pomysł, aby wiosło, które służyło mi podczas wyprawy, przekazać na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Trafi tam, gdyż chcę pokazać, że można wspierać zarówno inicjatywy fundacji Caritas, która opiekuje się Domem Samotnej Matki, jak i WOŚP. Zupełnie nie rozumiem dlaczego wiele osób stara się konfrontować te fundacje, skoro obie robią wiele dobrego - wyjaśnia Pałubicki.

Zbiórka charytatywna na Domu Samotnej Matki w Gdańsku MatemblewiePrzygotowania do wyprawy utrudniła mu nieco pandemia. Zamknięte baseny i siłownie sprawiły, że trzeba było ćwiczyć w plenerze lub w domu. Forma była potrzebna nie tylko do przeprawy przez wodę. Czasami kajak trzeba było przenosić wzdłuż koryta, gdy woda była zbyt płytka. Najdłuższy taki kurs wyniósł Jacka aż 17 km. Co ciekawe, istotną część treningu stanowiło... przyzwyczajanie się do słońca.

- Nie jestem osobą, która przepada za wystawianiem się na promienie słoneczne, a podczas wyprawy byłem na to skazany. Musiałem stopniowo przyzwyczajać swoje ciało do ekspozycji, gdyż w innym wypadku mógłbym nabawić się udaru - wyjaśnia Pałubicki, którego wyprawę zdalnie wspierał kolega Mateusz Bińkowski.
Jacek podkreśla, że rower czy kajak to dla niego jedynie środki lokomocji. Największą satysfakcję daje mu po prostu turystyka krajoznawcza i poznawanie nowych miejsc.

- Hotelowa turystyka nigdy mnie nie interesowała. Przemierzanie kilometrów za pomocą własnych mięśni daje ogromną satysfakcję. Mam za sobą wyprawy rowerem i kajakiem - kto wie, może następną zaplanuję pieszo lub hulajnogą? - zastanawia się Pałubicki.

Opinie (35) 3 zablokowane

 • Brawo Panie Jacku!Gratuluję wyczynu.

  • 36 3

 • Brawo!

  Nie lada wyczyn. Oby więcej takich młodych ludzi z pomysłami.

  • 31 4

 • 62 dni czyli 2 msc i 7.2 tys zl

  Wystarczyło by poszedł do pracy i wypłatę przeznaczył na szczytny cel. Jak chcecie komuś pomóc to nie rozrywka czy goleniem głowy tylko wyprodukujcie wartość dodana !

  • 29 35

 • Do tego na wyprwę wydał

  pewnie ze sprzętem z 5-7. Koła minimum. Mnie takie akcje nie biorà, więc jak ktoś puści 1000 bâkòw albo przejdzie się przez kraj to ja nie wpłacam, ale gdyby własnà pracâ zarobił i przekazał wszystko,czy to w stonce czy na budowie lub innej branży to szacun i wtedy może się dołàcze moimi zarobionymi...

  • 15 8

 • Opinia została zablokowana przez moderatora

 • Jego celem była chęć rozpromowania pomocy i to mu się udało !!! Gratuluję !!!. Jednak, żeby to zrozumieć, trzeba odejść od kompa, przeczytać trochę książek, lubić ludzi i świat a nie tylko hejtowac wszystko i wszystkich. Do zastanowienia dla autora tego płytkiego komentarza. Panie Jacku. Jeszcze raz gratuluję !!!

  • 18 7

 • Właśnie Ci wytłumaczyłem że

  do mnie ta promocja nie trafia. Ksiàżki czytam od dziecka do teraz, mam już prawie 50tkę więc się naczytałem i im więcej wiem ipodròżuję tym mniej lubię ludzi szczegòlnie bufonowatych, co do komentarzy to nie często ale czasami mi się ulewa Panie od głębokich komentòw.

  • 9 6

 • A co to jest, ten "hejtowac"?
  Prosiłbym o definicję.
  IMHO, Takwłaśnie przedstawił jedynie swój pogląd. Kulturalnie i rzeczowo.

  • 6 3

 • Tyle jest na razie. Życzę, aby było co najmniej 10 razy tyle.

  • 3 0

 • Brawo!!!

  Podziwiamy i gratulujemy. W tym roku płynąłem z kolegami z Giżycka do Gdańska. Wiemy jaki to wysiłek. Do zobaczenia na szlaku:)

  • 8 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rytuał Szeherezady

zajęcia rekreacyjne

Rolkowisko w Ergo Arenie!

zajęcia rekreacyjne

Las w Mieście

warsztaty, spacer

Forum