Całe Trójmiasto szkoli młodych żeglarzy
We wtorek, 7 maja, w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku wystartował Program Edukacji Morskiej. To już czwarta edycja nauki pod żaglami. W tym roku elementem programu jest konkurs ekologiczno-filmowy skierowany do uczniów wszystkich gimnazjów i liceów w Polsce pod hasłem "Nie lej wody!".
Obecność Ministra na otwarciu Programu Edukacji Morskiej nie była przypadkowa. W tym roku w ramach programu zorganizowano ekologiczny konkurs dla młodzieży "Nie lej wody!", nad którym Ministerstwo Środowiska objęło honorowy patronat.
- Mam nadzieję, że zgodnie z założeniami konkursu, uda się zwrócić uwagę na problem braku wody pitnej. Dotyka on coraz więcej ludzi nawet na terenach, gdzie całkowite zasoby wody są znaczne. To problem globalny. Dlatego każda inicjatywa podejmowana na rzecz ochrony i racjonalnej gospodarki zasobami wodnymi zasługuje na poparcie - mówi Stanisław Gawłowski.
Ponieważ rok 2013 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Współpracy w Dziedzinie Wody, realizatorzy PEM postanowili włączyć się w międzynarodową akcję przeciwdziałania nieracjonalnemu korzystaniu z zasobów wodnych.
Program Edukacji Morskiej jest:
Uczniowie mają nakręcić kilkuminutowy materiał video o tym, jak nie marnować wody. Fabuła, dokument, spot, animacja - scenariusz i forma filmu pozostaje w gestii uczestników. Liczy się pomysł i przesłanie.
Wyzwanie spore, ale jest o co powalczyć. Nagrodą dla trzech zwycięskich zespołów ma być uczestnictwo w tygodniowym rejsie po Zatoce Gdańskiej na pokładzie żaglowca Generał Zaruski. Zgłoszenie do konkursu przyjmowane są do 22 maja, a wszelkie szczegóły są dostępne na stronie Programu Edukacji Morskiej.
Chociaż w każdej edycji programu pojawiają się nowe atrakcje, sama formuła szkoły pod żaglami nie ulega zmianom. Jednodniowe rejsy będą się odbywać od poniedziałku do piątku na pięciu jachtach, pod okiem wykwalifikowanej kadry, z udziałem około 60 uczniów. Załogi będą pływać po zatoce oraz uczestniczyć w zajęciach w obiektach zlokalizowanych nad wodą m.in. w Twierdzy Wisłoujście.
- Dla młodzieży to nie tylko szkolenie z podstaw żeglowania, ale lekcja geografii, biologii i historii morskiej Polski, a przede wszystkim dla wielu pierwsza żeglarska przygoda. Mam nadzieję, że również w tej edycji kilka osób połknie bakcyla - kwituje z uśmiechem Kusznierewicz.