• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jak poprawnie korzystać z sauny?

Damian Konwent
14 grudnia 2019 (artykuł sprzed 3 lat) 
Do sauny nie powinniśmy wchodzić w strojach kąpielowych, gdyż można narazić się na poparzenia, dlatego siadamy na ręczniku. Szacowany czas jednego seansu to 5-15 minut. Do sauny nie powinniśmy wchodzić w strojach kąpielowych, gdyż można narazić się na poparzenia, dlatego siadamy na ręczniku. Szacowany czas jednego seansu to 5-15 minut.

Sauna to znany od wieków zabieg fizjoterapeutyczny. Jak powinno się z niej korzystać? Jak poprawnie wykonać zabieg? O czym warto pamiętać przed i po odbyciu seansu? Odpowiedzi na pytania poznacie w poradniku.

Jak często korzystasz z sauny?

W Trójmieście znajdziemy wiele obiektów, w których skorzystamy z saun. Można je głównie znaleźć w siłowniach, basenach czy hotelach. Wyróżnia się kilka rodzajów: sucha (tzw. fińska), mokra, parowa, na podczerwień, solna czy biosauna, ale najczęściej wybierana jest właśnie ta pierwsza.

Najlepszą porą na wizytę w saunie jest wieczór. Musimy pamiętać, że przez wzgląd na wysokie temperatury, które wahają się w granicach 90 stopni, korzystanie z niej może być wyczerpujące dla organizmu, więc można poczuć się zmęczonym. Na taki seans nie powinno wchodzić się głodnym, ale również z pełnym żołądkiem. Co ciekawe, korzystanie z sauny przed i po wysiłku fizycznym nie jest wskazane.

- Trawiący pokarm organizm nie jest dostosowany do właściwej regulacji w wysokiej temperaturze. Przyjmuje się, że do sauny można wejść nie wcześniej niż po godzinie od spożycia posiłku - mówi dr Elżbieta Norkowska.

Jak korzystać z sauny? Czy sauna jest zdrowa?
Jeśli wchodzimy do sauny, musimy pamiętać, by wcześniej wziąć prysznic i wytrzeć się do sucha, nawet jeśli zrobiliśmy to wcześniej w domu. W szafce powinniśmy zostawić biżuterię i wszelkie dodatki, a obuwie przed wejściem. Odradza się również wchodzenie w stroju kąpielowym, gdyż rozgrzany materiał może poparzyć skórę lub odbarwić się, dlatego do środka zabieramy wyłącznie ręcznik i ewentualnie okrywamy się nim.

- Pory skórne rozszerzają się, a gruczoły potowe się uaktywniają pod wpływem wysokiej temperatury, więc automatycznie przyspiesza się proces usuwania toksyn oraz zanieczyszczeń z organizmu. Jeśli poczujemy, że kręci się nam w głowie, należy opuścić saunę i odpocząć - dodaje.
Przed i po skorzystaniu z sauny należy opłukać ją. Ręcznik rozkładamy tak, aby żadna część ciała nie miała styczności z drewnianymi elementami. Wyjątek stanowią sauny parowe, do których wchodzimy nago. Coraz częściej korzysta się również z czapek, która chroni naszą głowę, włosy, cebulki oraz mózg. Preferowany czas jednego seansu powinien wynosić od 5 do 15 minut, a liczba wizyt w tygodniu to nie więcej niż 1-2 razy.


- Przyjęto, że sauna jest strefą relaksu, więc teoretycznie powinno zachować się ciszę. Są również takie seanse, gdzie słychać muzykę, a ludzie ruszają się, klaszczą i prowadzą rozmowy. Ważne jest zachowanie kultury osobistej. Nie wchodzimy do sauny, by nacieszyć oczy, tylko zająć się sobą poprzez delektowanie się muzyką i aromatem. Ważne, by na seans wchodzić razem. Odradza się korzystania z niej po alkoholu, ale wyjątek stanowią imprezy zorganizowane - wyjaśnia Agnieszka PliszkaGood Luck Club.
Po wyjściu kolejnym krokiem jest spłukanie potu ciepłą wodą pod prysznicem. Następnie warto udać się do basenu z zimną wodą, gdzie powinniśmy przebywać od dwóch do pięciu minut. Pamiętajmy, by schładzać się od nóg, przez brzuch, po klatkę piersiową.

Po wszystkim zalecany jest odpoczynek w czasie analogicznym do okresu przebywania w saunie. Aby przyniosła nam zamierzone korzyści, zaleca się wykonanie minimum trzech wejść. Na koniec warto uzupełnić płyny po utraconych w trakcie seansu wody i soli mineralnych.

Opinie (78) ponad 10 zablokowanych

 • Rozumiem troskę ale na Boga sauna to nie prom kosmiczny :) a jak korzystać z wanny czy balkonu?

  • 28 43

 • To jest wciąż nowość

  Wiele razy widziałem ludzi w klapkach i strojach kąpielowych.
  Raz koleś wlazł pojemnikiem ryżu.

  • 27 0

 • Wbrew pozorom w dobie karty

  multisport nalezy suwerena doksztalcać bo robi chlew w takich miejscach

  • 41 2

 • Akurat Polakom-wiesniakom trzeba tlumaczyc....

  Rece opadaja jak widzi sie ludzi okrytych recznikami, a pocacymi sie na deski, pomimo, ze wszedzie jest napisane, ze podkladamy reczniki pod cale cialo. To pokazuje tylko jak bardzo Polska jest w tym temacie zacofana.

  • 33 7

 • korzystac niektorzy umieja ale za grosz kultury.....

  ....wchodzi kolo, siada.... zaczyna sie pocic..... standard.... po czym wyjmuje ryzowa szczote, energicznie sie pociera....az wiory leca....a ty siedzisz i inhalujesz jego DNA..... a jak zwrocisz uwage to sie oburza i zaczyna klocic....

  ....albo wpada banda gosci w stanie po spozyciu w dniu wczorajszym..... i nie musze chyba mowic jak i czym smierdza...... tu trudno sie nawet odezwac bo zaczerpniecie glebszego oddechu moze skonczyc sie spektakularnym pawiem na gorace kamienie.....

  • 26 0

 • Muzyka w saunie???

  To jest strefa relaxu, żadnej muzyki. Można cicho i kulturalnie porozmawiać ze współtowarzyszami lub relaksować się w ciszy

  • 16 23

 • Muzyka jest puszczana tylko w trakcie seansu. W saunie się nie rozmawia.

  • 27 1

 • Podstawowe zasady

  Dodam kilka rzeczy:
  - w saunie się nie rozmawia,
  - klapki zostawiamy przed wejściem do sauny,
  - warto wziąć dodatkowy mały ręcznik pod stopy, inną opcją jest rozłożenie dużego i siedzenie nago; na seansach często wypraszają takich, którzy nie stosują się do tej zasady,
  - nie wchodźcie w mokrych kąpielówkach i nie siadajcie w nich na ławki w saunie (nikt nie chce po was na tym miejscu siedzieć),
  - jeśli macie opcję polewania kamieni samemu, zapytajcie najpierw pozostałych osób czy nie mają nic przeciwko,
  - w niektórych saunach (Aquapark Sopot) kąpielówki są zabronione.

  Typowy Janusz sauny: wchodzi w klapkach do sauny, siada w mokrych gaciach i głośno rozmawia ze swoim znajomym.

  • 81 7

 • Przestań pieprzyc bo w innych krajach tez sie zdarzaja rozne akcje na saunie.

  • 17 2

 • Nago czy w ręczniku ?

  Co myślicie ? U nas wszyscy chodzą w ręcznikach , bywając za granicą zdarzało się że jak ktoś wszedł w ręczniku to zwracano mu uwagę . Mi wydaje się że jak ktoś ma zdrowe podejście do sauny to przebywanie nago z obcymi nie jest niczym strasznym .

  • 26 17

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wydma Lubiatowska na przełaj i morsowanie (1 opinia)

spacer, rajd / wędrówka, morsowanie

IV i V Zlot Morsów | Topienie Marzanny

20 zł
zlot, morsowanie

Parkowe na Orientację Chełm Witosa

20 zł
zawody / wyścigi, zajęcia rekreacyjne, impreza na orientację

Forum

Najczęściej czytane