wiadomości

stat

Jak uczyć dzieci jazdy na łyżwach?

Trójmiejskie lodowiska przeżywały oblężenie w okresie świąteczno-noworocznym. My przyjrzeliśmy się, jak wygląda nauka jazdy na łyżwach u dzieci, w jakim wieku zaczynać, czego się obawiać i jakie mity odrzucić? Zapytaliśmy o to trójmiejskich instruktorów, którzy swoim fachem zajmują się od lat. Jedno jest pewne - łyżwiarstwo to bezpieczny i fascynujący sport także dla najmłodszych.TUTAJ ZNAJDZIESZ INFORMACJE NA TEMAT FUNKCJONOWANIA LODOWISKA MIEJSKIEGO W GDAŃSKU

Ile miałaś(eś) lat, jak nauczyłaś(eś) się jeździć na łyżwach?

mniej niż 5 lat 10%
między 6 a 12 44%
między 13 a 18 lat 9%
dopiero jak byłam(em) dorosła(y) 13%
nie nauczyłam(em) się do dziś 24%
zakończona Łącznie głosów: 412
Instruktorzy jazdy na łyżwach są zgodni - naukę można rozpocząć najwcześniej w wieku 3,5-4 lat. Dzieci najszybciej chłoną technikę jazdy, co pomaga w sprawnej nauce. Nie oznacza to jednak, że dorośli nie są w stanie wykonać pierwszych kroków na łyżwach. W szkółkach możemy spotkać także 50-, 60-latków, którzy później są w stanie rywalizować w zawodach dla amatorów.

- Pierwsze kroki to tak naprawdę nauka utrzymania równowagi, upadania i wstawania. Bezpieczeństwo na lodzie jest sprawą najważniejszą a umiejętność bezpiecznego upadania jest priorytetem, dzięki której ograniczamy ryzyko kontuzji. W przypadku najmłodszych na pierwszych zajęciach poświęcamy dużo czasu na przyzwyczajenie dzieci do lodu. Tutaj, tak samo jak na podłodze, dzieci najpierw raczkują, poruszając się na rękach i kolanach - mówi Marcin MiędlarzIceskatera.
PRZECZYTAJ O SPORTOWYM TALENCIE W JEŹDZIE SZYBKIEJ NA ŁYŻWACH

Podczas nauki dzieci ważnym jest, aby chwalić je nawet za najmniejsze sukcesy, jak utrzymanie równowagi czy wstanie po upadku o własnych siłach.

- Podczas nauki bardzo ważne jest, aby dziecko miało ugięte kolana, wyprostowane plecy oraz ręce do boku. Nie ma jednej recepty na nauczenie się jazdy na łyżwach, dlatego polecamy zajęcia z instruktorem. Dzieci staramy się uczyć poprzez zabawę. Dbamy o to, aby każdy nasz uczeń czuł się na lekcji dobrze i komfortowo - mówi Emila RewakoŁyżwy3City.
- Niestety zdarza się, że rodzic, który sam ledwo potrafi się utrzymać na lodowisku, próbuje nauczyć własne dziecko jeździć na łyżwach. Zazwyczaj nie przyniesie to niczego dobrego, a może nawet być niebezpieczne dla dzieci i dla nas samych. Polecam zaufać naszym instruktorom - dodaje.
Nauka odbywa się w różnych grupach. Dlatego nie musimy obawiać się, że dziecko na początku trafi na poziom, z którym nie będzie sobie mogło poradzić. Oddzielnie prowadzona jest również nauka dla dorosłych. Jakie ćwiczenia instruktorzy wykonują z dziećmi, aby nauczyć je jazdy na łyżwach?

- Podstawowe ćwiczenia to nauka chodzenia po lodzie w "choineczkę", beczki, bociany, przysiady. Ważnym elementem jest nauka pracy w kolanach. Nasze stawy na lodzie cały czas pracują, dlatego pamiętajmy, że przed wejściem na lód należy przeprowadzić porządną rozgrzewkę. Wszystkich ćwiczenia wykonujemy zarówno przodem, jak i tyłem - wymienia Międlarz.
Rodzice najczęściej obawiają się tego, że będą musieli uczestniczyć w lekcji razem z dzieckiem. A jak mówią instruktorzy, u niektórych rodziców strach przed jazdą na łyżwach jest ogromny.

- Dlatego również z myślą o tych rodzicach stworzyliśmy grupy dla dorosłych. W tej samej chwili, gdy dziecko bierze udział w zajęciach, rodzic może dołączyć do grupy dla dorosłych. Dla dziecka jest to niesamowita frajda, gdy może dzielić pasję z rodzicem i świetnie się bawić. Dzieci są również zachwycone z tego względu, że to jednak one uczą się często szybciej. Gdy rodzic ma jakiekolwiek obawy, zapraszam do kontaktu. Postaramy się pomóc i rozwiać wątpliwości - mówi Rewako.
TUTAJ INFORMACJE O ŚLIZGAWKACH W HALI OLIVIA

Instruktorzy zaznaczają, że po godzinie nauki większość uczestników zajęć potrafi poruszać się po lodzie. Natomiast pełne wyszkolenie zawodnika to praca na kilkanaście lat. A z jakimi obawami rodziców najczęściej spotykają się uczący jazdy na łyżwach?

- Wbrew pozorom nie jest to obawa o bezpieczeństwo, bo rodzice mogą obserwować zajęcia za bandą i widzą, że treningi są profesjonalnie i w sposób bezpieczny prowadzone. Największą obawą rodziców jest obawa o czas, który trzeba będzie poświęcić na uprawianie łyżwiarstwa figurowego. Dzieci kochają jeździć na łyżwach i często po pierwszych zajęciach proszą rodziców o zgodę na zapisanie się do klubu, bo chcą zostać łyżwiarzami. Łyżwiarstwo to jest sposób na życie i nawet nieprzekonani rodzice, widząc błysk w oku dziecka czy obserwując postępy czynione na lodzie sami rozkochują się w tej dyscyplinie i zaczynają również jeździć na łyżwach - mówi Międlarz.
SPRAWDŹ, JAK DZIAŁA LODOWISKO W GDYNI

- Najczęstsze pytania dotyczą wieku oraz ubioru. Zawsze polecamy, aby strój był wygodny i w miarę możliwości nie krępował ruchów. Na naszych zajęciach dzieci mają obowiązek jeżdżenia w kasku oraz w rękawiczkach. Najmłodszym polecamy grubsze spodnie narciarskie nieprzepuszczające wody i lekko amortyzujące pierwsze upadki, do tego bluza i/lub kurtka - dodaje Rewako.
W Łyżwy3City koszt jednorazowego wejścia na szkółkę na lodowisku na placu Zebrań Ludowych to cena 35 zł. Jest również możliwość zakupu karnetów na cztery wejścia w cenie 120 zł. Szkoła posiada również karnety rodzinne. Szkółka trwa 60 minut, poprzedzona jest wspólną kilkuminutową rozgrzewką. Koszt lekcji indywidualnej dla jednej osoby to 90 zł, dla dwóch osób 130 zł, dla trzech osób 150 zł. Prowadzone są również lekcje indywidualne dla małych grup, jak i warsztaty dla dużych grup. Wtedy cena ustalana jest indywidualnie.

Natomiast w Iceskaterze, który zajęcia prowadzi także na lodowisku miejskim w Gdańsku koszt zajęć grupowych to 20-30 zł, zajęcia indywidualne z trenerem to wydatek 100 zł. Łyżwy można zakupić w cenie od 300 do kilku tysięcy złotych.

Opinie (20) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl